Suvakit onnistuivat typistämään suvivirren laululavalla eilen. Hävetkää! Ensi vuonna joku kuoro tai osa yleisöstä voisi johtajasta huolimatta jatkaa laulamalla viimeisen säkeistön.
Suvivirsi laululavalla
ville.veitsi
6198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ISÄNMAA on myyty jenkkien tahdosta euroopan unioniin!Nyt täällä ärsytetään itäistä naapuria leikkimällä sotaa ja kielletään suvivirren laulaminen vieraan kulttuurin kunnioittamiseen vedoten!?Suomen kuuluu kunnioittaa omia arvojaan ja pitää ne PYHINÄ.Epäonnistuneet poliitikkomme pakenevat brysseliin tehden lisää vahinkoa Maallemme!Äskeinen kirjoitukseni ei mennyt läpi koska siinä oli liikaa argumentteja todellisesta epäonnistumisesta hallituksemme taholta.
Lapseni tulevat tästäkin eteenpäin laulamaan suvivirren jokaisen säkeistön koska he kunnioittavat sitä alkuperäistä ISÄNMAATA joka menetettiin kun iltatähti syntyi!
Että kaikesta pitäis luopua ettei vaan muualta tulleet pahoita mieltään, kyllä se niin on että tänne tulevien pitää kunnioittaa myös suomalaista kulttuuria. Kenen idea lienee tuo ollut?
Jonkun ateistin veikkaisin
Miksi siitä nyt pitäis mielensä pahottaa sama Jumala kuin Allahkin ja islamissa sama profeetta Isa sallallahu w sallam eli Jeesus . Onko suvakeitten päätä huijannut joku extreamisti muslimimielensäpahoittaja joka ei tunne uskontoaan ja nyrpistelee kristityille veljesuskoville joita islamissa kunnioitetaan kuten maastamuuttaessa maan lakeja ja tapojakin missä asutaan. Paetkoon mehmetti vuorille kuten koraaniki käskeee jos ei meno kelpoo.
Joku musiikkihenkilö voisi järjestää, että muutamat yleisön joukossa jatkaisivat laulamalla Suvivirren viimeisen säkeistön. Uskon valtaosan yleisöstä yhtyvän siihen. Suvakit saisivat nenälleen.