olen maatalouslomittaja venäjältä.olen kokopäiväisesti työtä tehnyt kuusi vuotta ja olen iältäni 54 vuotias.onko mahdollista saada minulle kertynyt työeläke kerralla, tai minkäikäisenä sitä on minulla mahdollisuus saada?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos olet syntynyt vuonna 1962 pääset eläkkeelle 65 vuotiaana vuonna 2027. Ei työeläkettä makseta kerralla Suomen eläkesysteemissä.
Vastaus nimimerkille "bisket": Jos työeläkkeen määrä jää pieneksi, niin silloin on mahdollista saada eläke kertasuorituksena.
Rajamäärät vuonna 2016: jos kertynyt eläke on pienempi kuin 27,46 e/kk, eläke maksetaan kertasuorituksena. Jos eläke on välillä 27,46-68,65 euroa kuukaudessa, niin se maksetaan kertasuorituksena eläkkeenhakijan suostumuksella. Tätä suuremmat eläkkeet maksetaan kuukausittain.
Mä olen varmaan haudassa jo alle 40 v täytyy vaan toivoa, että saisi joskus sitä palkallistakin duunia, ettei kokoajan olisi ilman rahaa ja joka euro pitää laskea erikseen.
Rahaa ei ole edes vaatteisiin tai sitten kestää toimitus jonkun kaksi-kolme viikkoa.
Toivottavasti kela ei ala kyykkyyttämään, että tuet häviää kokonaan ja pitää painaa täyttä päivää =(
Toivot saavasi työtä ja sitten pelkäät joutuvasti painamaan täyttä päivää. Skitsoa! Varmaan moni muukin haluaisi saada rahaa puusta tai pankin seinästä repimällä laittamatta kortta ristiin oman elantonsa eteen. Minä taas toivon, että Kela hoitaa hommat niin, että terveet työkykyiset saisivat töitä (mitä vaan, jos ei ole koulutusta) ja jokainen joutuisi hankkimaan itse tulonsa tekemällä sen 8 h per päivä palkallista työtä! Saa toki tehdä enemmänkin halutessaan... Lusmuja en hyväksy ja inhoan!