Toyotan hybridien myynti ylitti 9.000.000 rajan huhtikuun lopussa. Toyota laskee, että sen valmistamat hybridiautot olivat huhtikuun 2016 loppuun mennessä säästäneet noin 25 miljardia litraa polttoainetta tavanomaisempiin bensiiniautoihin verrattuna. Pakokaasupäästöjä ajatellessa säästöksi lasketaan jopa 67 miljoonaa tonnia hiilidioksidia.
Maailmanlaajuisesti Toyotalla on myynnissä yhteensä 33 erilaista hybridimallia, joita markkinoidaan yli 90 maassa:
http://news.cision.com/fi/toyota-auto-finland-oy/r/toyotan-hybridiautomyynti-ylitti-9-miljoonan-rajan,c2013771
Maailmanlaajuisesti Toyotalla on myynnissä yhteensä 33 erilaista hybridimallia, joita markkinoidaan yli 90 maassa:
http://news.cision.com/fi/toyota-auto-finland-oy/r/toyotan-hybridiautomyynti-ylitti-9-miljoonan-rajan,c2013771
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mitenkä Toyota on onnistunut laskemaan tuollaiset lukemat? Nehän kuluttavat jopa enemmän kuin kilpailijoiden turbokoneet.
Kuinka paljon ylimääräistä energiaa on kulunut noiden ylimääräisten sähköosien ja akkujen tekemiseen?
Näytä tutkimustuloksia, siitä että ne kuluttavat enemmän kuin pienet turbokoneet, kiitos.
Hybridin edut ovat parhaimmillaan paperilla ja laskelmissa. Reaalimaailmassa on vähän hiljaisempaa. Vasta latausmahdollisuus tekee hybridistä järkevän, mutta sillonkin vain ihmisille, joiden päivittäinen ajomatka ei ole yli 100km.
Eihän Toyotan hybridin taloudellisuutta voi kumota totuuden mukaisilla taulukoilla. Autodatan mukaan mm Golf 1,2 TSI kuluttaa kaupungissa reilun litran verran enemmän kuin AurisHD ja maantiellä mennään tasoissa. Eikä hybridiauton valmistaminen kuluta energiaa turbohärpäkettä enempää.
Suurin osa autoista liikkuu kuitenkin eniten taajamissa, joissa hybridiauto on parhaimmillaan. Jo pelkät EU-normien mukaiset päästömittaukset todistavat sen kiistattomasti. Samoilla normeilla on mittaus tehty kaikille autoille eikä VW ole jäänyt bensa-autoissa kiinni manipulaatiosta, toistaiseksi.
Norja aikoo kieltää kaikki pelkkien bensiini- ja dieselkäyttöisten autojen myynnin seuraavan 10 vuoden aikana, joten melkoisia mullistuksia on tulossa, joten Toyota on vahvoilla silloinkin kun sillä on polttokennovaihtoehto tarjolla jo tänään.
"Toyota on vahvoilla silloinkin kun sillä on polttokennovaihtoehto tarjolla jo tänään."
Hondalla oli jo kymmenen vuotta sitten. Pisti projektin pussiin koska polttokennoauton rakentamisessa ei ole mitään teknisesti haasteellista ja vedyn jakelua ei kukaan ole edes miettinyt aloittaa.
Polttokennoja on rakennettu 70-luvulta saakka.
Miljoona hybridiä 9 kk:ssa. Kuinka jumalattomasti niitä muita autoja on valmistettu. On se suuri autonvalmistaja.
On se vaan maailman suurin hybiriautojen valmistaja ja usein myös suurin autonvalmistaja yleensäkin. Ja tulevaisuus näyttää myös lupaavalta uusien keksintöjen myötä. Toyotalla panostetaan korkeaan laatuun eikä suuriin bulkkituotantomääriin.
Miksi ihmiset epäilevät edellenkin hybridejä vaikka niitä on myyty 9.000.000 autoa. Mitä se kertoo sellaisen ihmisen mielestä?
Aasia on iso valtakunta!