http://yle.fi/uutiset/itavallan_ulkoministeri_sulkisi_turvapaikanhakijat_valimeren_saarille/8932193
Itävallan ulkoministeri sulkisi turvapaikanhakijat Välimeren saarille
Ulkoministeri Sebastian Kurzin mukaan EU-maiden pitäisi soveltaa Australian pakolaispolitiikan perusteita.
Kurz sanoo, että Lesboksen kaltaisille saarille sijoitetut turvapaikanhakijat palaisivat todennäköisimmin vapaaehtoisesti, jos he eivät saisi turvapaikkaa.
Kurzin mielestä EU-maiden pitäisi ottaa mallia Australian pakolaispolitiikasta.
– Australian mallia ei voi suoraan kopioida, mutta sen perusperiaatteita voi soveltaa Euroopassa, sanoo Kurz haastattelussa.
Itävalta puhuu järkeä pakolais
9
185
Vastaukset
- Itävaltaonsankarini
Juurikin näin. Turha nöyristellä Turkkilaisten edessä. Isot matuleirit vaan pystyyn Lesbokselle ja Lambedusaan. Värjötelköön siellä, kunnes kotimaa alkaa tuntua turvalliselta.
- Alpo.Yksikivi
Tämä ajatus on ollut esillä viimeisen 12 kk aikana useamman kerran. Ainakin yksi vähän rikkaampi on jopa lupautunut ostamaan saaren tähän käyttöön. On erinomainen ajatus.
Aika pienikin saari riittää kymmenelle miljoonalle vale-pakolaiselle, eikä saaren tarvitse olla Välimeressä se voi ihan hyvin olla vaikka keskellä jotakin valtamerta, onhan Suomikin erittäin etäällä vale-pakolaisten kotimaista eikä etäisyys niitä haittaa millään tavoin.
EU voisi aluksi lainata vale-pakolaisille itse saaren ja toimittaa velaksi peruselintarpeita sekä rakennusmateriaaleja joiden avulla vale-pakolaiset alkavat rakentamaan infrastruktuuria (kaupunkeja, teitä, voimalaitoksia, yms) saarelle. Sitten kun turismi tai muut elinkeinot alkavat kukoistaa niin vale-pakolaiset alkaisivat lyhentämään velkojaan takaisin. Kun velat on kokonaan maksettu voisi EU:n sotalaivat palata saaren ympäriltä takaisin kotimaihinsa. - hyväideamutta
No Suvakki politikot yms Nergit alkaa heti naamapunaisena huutaa että he pitkästyvät tekemisen puutteesta ei ole virikkeitä , ja kunnon asunnot oltava ja jokakuukautinen raha taskuun että pääsee shoppaileen uusia merkkivaatteita ja puhelimia yms.
- Hhnlkjjhh
Jos suomessa vihreät saa suuren vaalivoiton ja pääsee hallitusvaltaan niin tod näköisdsti suomeen avataan ilmasilta kreikasta ja afrikasta jotta kaikki pakolaiset pääsee suomeen turvaan läpi Näiden rajatarkastusten.....ja kaikki nämä kustantaa suomen veronmaksaja..
- Omatoimisuuttamatuille
Matujen joukossa tuhansittain insinöörejä, opettajia, lääkäreitä, pizzakokkeja ja rakentajia. Matut pystyvät helposti huolehtimaan yhteisönsä terveydestä, ruuasta, koulutuksesta ja majoituksesta omalla matusaarellaan. Eurooppalaisia ei saarella tarvita, ainoastaan sotavoimat estämään kumiveneilyä kohti Eurooppaa.
- MiniMani10
Nerg saa painua niiden rakkaiden utareittensa joukkoon.
- turvallinenkotimaa
Tämä on todellakin hyvä ajatus. Kyllä näin alkaa sitten se oma kotimaa tuntua äkkiä turvalliselta...
- antimatu
Tässähän juuri toteutuisi, että pakoon lähteneet olisivat tyytyväisiä, kun olisivat turvassa. Elintason perään lähteneet pettyisivät, eivätkä enää pyrkisi Eurooppaan.
Tapahtuisi automaattinen valinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011882324641Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1333827Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös3573504Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä202158Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte311806Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli741778Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.2011654- 901573
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.361362Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen
Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.961240