SAK hankki 1990-luvulla maatilan mallitilaksi..

tarkoitus oli tietysti osoittaa, kuinka paljon "maataloustukiaisilla" tienaa. SAK:n maatila tuotti joka vuosi roimasti tappiota ja SAK luopuikin vähin äänin maatilastaan. Tämä ei tietenkään ollut mikään yllätys. Koska, samoin on käynyt kaikille SDP-SAK-vetoisille "yrityksislle", STS-pankki, EKA, HAKA, KANSA, TVK-ammattiliitto, VALCO...jne kaikki ovat menneet KONKURSSIIN. Ja veronmaksajille demareiden "yritystoiminnasta" on koitunut aina miljarditappiot!!!!!
692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

että maataloustukihan on TULONSIIRTO RIKKAILTA KÖYHILLE !

Äänestä

Tiloja edustettuna 880
Tiloja otoksessa 30<n
Viljelyala 84,6
Eläinyksiköt 202,6
Myyntituotot 295 500
Tuet 81 300
Liikevaihto 376 700
Kokonaistuotto 421 200
Muuttuvat kulut -254 900
Tilakäyttö -34 300
Palkkavaatimus -43 700
Kiinteät kulut -45 900
Käyttökate 42 200
Poistot -47 400
Liiketulos -5 240
Nettorahoituskulut -4 120
Nettotulos -9 360
Korkovaatimus -29 300
Yrittäjänvoitto -38 700

Äänestä
  • Yrittäjänvoitto -38 700 mitä ihmettä, MIINUSTA ?

    Äänestä

Me suomalaiset maksamme EU:lle jäsenmaksua, jonka EU jakaa eteenpäin. Monet muut EU-maat, kuten Ranska, saavat maatalosutukea enemmän kuin suomalaiset. Onko tässä järkeä?
Olisiko teistä tukien vastustajista oikeasti parempi, että maksaisimme edelleen EU:lle samoja jäsenmaksuja kuin nyt, mutta mitään osaa näistä rahoista ei palautettaisi takaisin Suomeen? Että te mieluummin maksaisitte tukia muille EU-maille, kunhan vain suomalainen viljelijä ei saa mitään? Vai kuvitteletteko, että ilman kotimaista viljelyä EU:lle ei enää maksettaisi mitään?...

Äänestä

tilikirjoja olisi mielenkiintoista tutkia.

Äänestä
  • niissä kiinnostaa, luvut ei ole yksittäisestä tilasta vaan keskiarvoja kirjanpitotiloilta..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muistellaanpa kirjoitti:

tarkoitus oli tietysti osoittaa, kuinka paljon "maataloustukiaisilla" tienaa. SAK:n maatila tuotti joka vuosi roimasti tappiota ja SAK luopuikin vähin äänin maatilastaan. Tämä ei tietenkään ollut mikään yllätys. Koska, samoin on käynyt kaikille SDP-SAK-vetoisille "yrityksislle", STS-pankki, EKA, HAKA, KANSA, TVK-ammattiliitto, VALCO...jne kaikki ovat menneet KONKURSSIIN. Ja veronmaksajille demareiden "yritystoiminnasta" on koitunut aina miljarditappiot!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu