Ts. vetovoima negatiivinen.
Olen kuullut on kaupunki ? .... tuolla ....
lauleskelee viitostietä pitkin ohiajava.
Kuopioonhan on enää 75 km ja toisinpäin ajaessa Mikkelissä ollaan tunnin ajamisen jälkeen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016060421673064_uu.shtml
Tutkija listasi Suomen vetovoimaisimmat kunnat - katso oman asuinpaikkasi sijoitus
Kunnallivaaleihin ehdokkaaksi pyrkiville linssiluteille/pyrkyreille tiedoksi:
"Vetovoimaisuuden kova ydin muodostuu kulkuyhteyksistä, työmahdollisuuksista ja koulutustarjonnasta. Myös kunnan herättämillä mielikuvilla on suuri merkitys."
Vai valitaanko samat entiset .... pösilöt?
Olen kuullut on kaupunki ? .... tuolla ....
lauleskelee viitostietä pitkin ohiajava.
Kuopioonhan on enää 75 km ja toisinpäin ajaessa Mikkelissä ollaan tunnin ajamisen jälkeen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016060421673064_uu.shtml
Tutkija listasi Suomen vetovoimaisimmat kunnat - katso oman asuinpaikkasi sijoitus
Kunnallivaaleihin ehdokkaaksi pyrkiville linssiluteille/pyrkyreille tiedoksi:
"Vetovoimaisuuden kova ydin muodostuu kulkuyhteyksistä, työmahdollisuuksista ja koulutustarjonnasta. Myös kunnan herättämillä mielikuvilla on suuri merkitys."
Vai valitaanko samat entiset .... pösilöt?
Vastaukset 43
Vanhimmat
Onhan kaupungilla oma lehti Navitas Lehti, joka tekee
Varkautta tunnetuksi kylän eläkeläisille.
Tämä on sitä pöhinää.
Eläkeläisiä ja muuten vajakeita sumutetaan että varkaudessa kaikki on hyvin, tunnelin päässä näkyy valoa. Hah haha. Totuus on toinen kun jatkuvasti leikataan palveluista ja sairaanhoidosta, yms.
"Myös kunnan herättämillä mielikuvilla on suuri merkitys."
Täällähän on niin positiiviset mielikuvat ja ilmapiiri että ihmiset oikein halajavat Varkauteen.
"Vai valitaanko samat entiset .... pösilöt?"
Niitä te olette äänestäneet vaaleista toiseen. Todennäköisesti niin käy seuraavallakin kerralla, koska äänestyskäyttäytymistä muuttamalla tunnustatte olleenne typeriä. Kun joskus kaupunginjohtaja taas valitaan, te valitsette edelleen jonkun "kehittäjän", vaikka sitä kehittämistä on jo saatu seurata vuosia. Viisaampaa olisi valita vaikka Tarzan, vai mitä ?
Voisimme valita pelkkiä tehaspaskaukkoja valtuustoon, niin varkaus lähtisi nousuun.
jos valittaisiin tämä "Lotja" Laitinen.
Turhaan yrität. Täällä on teollisuutta. Kuopiossa ja Mikkelissä pestään toistensa selkiä.
Hah hah haha haa.
Varkaudessa OLI teollisuutta menneinä aikoina. Nykyään teollisuudesta on enää rippeet jäljellä. Kesän aikana saamme kuulla ikäviä uutisia eräästä metalliyrityksestä...
Hehe, läpyskä se jaksaa satuilla.
Varmaan nämä nuoret on niin tyhmiä, että kun kerran ovat Varkaudesta isompaan kylään ja kunnon töihin päässeet, niin olisivat takaisin kurjalaan tulossa.
"Navitas Kehityksen hoitama jälkimarkkinointi saattaisi antaa lisäkipinää palata takaisin."
http://www.warkaudenlehti.fi/juttu/siteet-pit-turvata/
Mitenhän tämäkin tulos on taas saatu ?
Ei kait vaan puhelimella soittamalla ?
Varkaudessakin kannattaisi soittaa sellaisille ihmisille joilla ei ole ma aamulla krapula ja siten eivät ole lähdössä töihin !
Varkaudessa puhalletaan yhteen hiileen enemmän kuin Kuopiossa ja Mikkelissä yhteensä !
Höpöhöpö, omilla mielikuvilla ei ole mitään merkitystä, jos muut ovat täysin eri mieltä.
Taustalla ovat ihan tilastot.
http://yle.fi/uutiset/kuntien_vetovoima_listattiin__katso_miten_omasi_sijoittuu/8919741
Kaupunkimme viihtyisyys ja vetovoimaisuus kasvaa valtaviin mittasuhteisiin, kun käydän laittelemassa kämärillä paperinpaloja puitten oksille.
Vai on hiileen puhallus käynnissä? Kuulostaa vanhanaikaiselta!
Nyt Tzupari ja Laitinen "puhaltavat, niin SE on "positiivista pöhinää."
(ja haisee ajoittain pahalle) Menstyvälle kaupungille?
Varkaus on senverran pieni paikkakunta että ei aina ole kaikilla ihan selvillä mikä on se yhteinen hiili - ja missä se on !
Mitä muuta ihminen tarvitsee
# sukulaisia
# auton
# veneen
# oma valinta
Kyllä kaupunki tarvitsee ystäviä samoin kuin varkautelaisetkin tarvitsee ihmisiä - joiden kanssa on helppoa jakaa surut ja murheet !
Lähimpään kaupunkiin on vain 75 km.
Ei ole Varkaudessa oikeaa pöhinää. Pöhinä on paikallislehden ja Navitas Kehityksen satutarinoita.
Toisin kuin nämä tahot satuilevat, Varkauden vetovoima on todella heikko ellei jopa olematon eikä kaupungin tulevaisuus näytä sen ruusuisemmalta.
Miten näitä tutkimuksia tehdään ?
Onko tutkija(t) asunut näissä kaikissa paikoissa ?
Voin sanoa että minakin olen vasta 342 nimi puhelinluettelossa !
Joten Helsingistä käsin kun laskee niin paljon paikkoja jotka ovat edellä ?
Olisi kiva tietää monta oli kaikenkaikkiaan paikkakuntia - ja monennet olivat
Espoo / Vantaa / Helsinki
Mitä jos vaikka lukiset sen Ylen uutisen, siinä on kerrottu miten, mikä ja miksi. :)
Ihan tilastoihin perustuvaa faktatietoa tutkimus on, eikä mitään pöhinäsatuilua, niin kuin Varkaudessa on tapana yrittää piilotella päättäjien tuloksettomuuutta.
Tilastoihin perustuu ? - asukkaat / tulot / menot / kalorit / kova työ /
Onko ottaneet huomioon liikenteen ja sään myös ?
Kyllä viihtyvyyteen vaikuttavat muutkin tekijät kuin mitä on tutkittu !
Varkaus on yksi harvoista paikoista Euroopassa jossa kasvaa sampia ihan omassa altaassa !
7vuotta menee ennenkuin alkaa tuottamaan kaviaaria !
Minulla oma kaivo ja lämmityspuut tontilta,ei ole tullut elo kalliiksi Varkaudessa,jätän mökin tyhjilleen kun vanhana muutan pois.
https://www.google.fi/maps/@62.3167822,27.8708828,3a,75y,223.46h,104.44t/data=!3m6!1e1!3m4!1sSM7S071tqPgpO5Wggo6pIA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1 Komeeta lasiseinää on Kauppakadulla. Kuopiossa ei ole yhtään vastaavaa.
https://www.google.fi/maps/@62.3167822,27.8708828,3a,75y,223.46h,104.44t/data=!3m6!1e1!3m4!1sSM7S071tqPgpO5Wggo6pIA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1 Uusiksi
BUAHAHAH HA AHAA AHAAHHA
WL voisi tästäkin julkaista mehevän etusivun jutun, "merkkejä paremmasta, varkaus ei ollutkaan viimeinen asumistyytyväisyyskyselyssä!"
Varkauteen pitäisi saada ihmisiä jotka hoitavat PR - eli kuva & mielikuva markkinointia !
Ihmisiä joilla on sanat ja koneet hallussa ja siten pystyvät luomaan mielikuvaa että missä nyt mennään ja minne ollaan menossa !
Jaa, mun mielestä muita kuin tämmöisiä mielikuvamarkkinamiehiä ei oikeastaan enää olekaan päättävissä elimissä Varkaudessa.
Nämä "mielikuvat" ovat vaan semmoista taivaarannan maalailua, että karu todellisuus iskee kasvoille helposti liian kovaa eikä satuja usko enää kukaan.
Varkaus on pienikaupunki.Pienessä kaupungissa on paljon slummialueita, siellä ihmiset eivät tiedä mikä on omaa ja mikä vieraan, lapset riehuu omaan tahtiinsa.
Ulkopaikkakuntalaisena havaitsee piittaammattomuuden jo lyhyelläkin visitillä.
IS teki jutun Kärsämäestä ja haastatteli paikallisia jo syntyneitä ihmisiä !
Heistä kukaan ei ymmärtänyt että MIKSI JUURI he ovat muka kunta / kuntalaisia - jonne ei kukkaa halua muuttaa asumaan ?
Sama koskee Varkautta että keiltähän tämä kysely oli tehty ?
Varkaus vajonnut pohjamutiin.
Olen 57vuotias,entinen yksinhuoltaja. Kyllä miehet saisi katsoa peiliin. Löytyykö sieltä timmi kroppa,komea naama. Eipä aina löydy. Silloin ei voi vaatia naiselta täydellistä olemusta. Eikö niin. Ja nainen ei ole vanha vielä 60vuotiaana. Ja monella on nykyään uusperheitä. Eli lapsia on miehillä ja naisilla useista suhteista. Mitä sitten. Jos alat etsiä 40-60v henkilöä,jolla ei ole takanaan yhtään seksiä,yhtään lapsia niin joudut kyllä etsimään.... Mutta eiköhän tämä viesti poisteta,kun joku vetää herneen nenään??
Montako tuntia kestää jutut täällä.
Seksi on oksettavaa. Monet on lapsensa halunneet tehdä. Valitettavasti siihen on tarvinnut miestä,mutta miehelle ei enää tarvetta eikä seksille. Se sperma on muuten pahalle haisevaa. Mutta ilman sitä ei lasta tule. Se on se asia. Eli älkää luoko mielikuvaa,että yksinhuoltajat kaikki miestä etsii tai himoitsee. Itse en ole vuosiin seksiä halunnut. Vain tämän oman rauhallisen elämän.
Joku hiton Suonenjoki sijalla 92. cmon paikkahan on ihan hanurista jos sitä vertaa vaikka Varkauteen.
Nämä Eduskunnan tekemät kyselyt - eivät kestä päivänvaloa !
Mitä näissä kyselyissä - yleensäkin kysytään ?
Rajamäen naama se pudottaa Varkauden sijalle 253.. Esimerkiksi Mikko Leppilampi Varkauden kaupungin johtajana, ajatelkaa järjellä, tänne virtaisi naisia ja perässä miehiä
Voisimme valita xpelkkiä tehaspaskaukkoja valtuustoon, niin varkaus lähtisci nousuun.
Limokin on ajettu puiston mäkeä pitkin katolleen, Konepelti auki ja soittimesta kuuluu Tahdon rakas
tella sinua.
Tilanne kaupungissa on katastrofaalinen.
Kuorolla ja teatterilla se paranoo. Huaweillen festivaalit tulloo Varkauteen valtuusto istuu Kanarialla ja livelähetys kokouksesta screeniltä itsenöisyyspuistoon
Tilanne vain huononee.
bataatit