Mikä judo ote tämä on?

mikä on otteen nimi kun vastustaja tuli takaapäin ja laittoi kätensä vatsani/rintani ympärille ja heitti minut itsensä yli ja minä putosin maahan niskat/pää edellä.

Tällä heittäjällä on taustaa judosta.
9787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Uranage tai Ushirogoshi.
Kts. Googlesta.

Äänestä

Painissa takavyö

Äänestä
  • minä sain aivotärähdyksen tuosta

    Äänestä

Minulle tehtiin tuo sama. Putosin maahan pää edellä ja olin ihan sekaisin ja minut piti taluttaa pois.

Nyt kolme viikkoa mennyt tuosta ja edelleen on kipua pallean/ylävatsan kohdalla. Olisiko puristuksesta tullut murtuma?

Sairaita tyyppejä nämä jotka käyttävät näitä judo otteita tuolla kylillä.

Äänestä
  • Samaa mieltä, tekniikoiden pitäisi jäädä salille. Mutta takavyö/ura-nage on yhtä paljon judo-ote, painiote, bjj-ote tai vapaaotteluote jne. Joku on voinut opetella sen show-painista. Veikkaisin että judoka olisi heittänyt sinut pyyhkäisyllä tai jollain muulla tekniikalla, jossa on pienempi riski satuttaa myös itsensä kovalla alustalla. Eli et saa tämän ketjun perusteella syyllistettyä judokoita pahoinpitelystäsi.

    Äänestä

  • SuplexHulk kirjoitti:

    Samaa mieltä, tekniikoiden pitäisi jäädä salille. Mutta takavyö/ura-nage on yhtä paljon judo-ote, painiote, bjj-ote tai vapaaotteluote jne. Joku on voinut opetella sen show-painista. Veikkaisin että judoka olisi heittänyt sinut pyyhkäisyllä tai jollain muulla tekniikalla, jossa on pienempi riski satuttaa myös itsensä kovalla alustalla. Eli et saa tämän ketjun perusteella syyllistettyä judokoita pahoinpitelystäsi.

    Kyllä saan syyllistettyä. Tämä kyseinen henkilö on valittu nuorten huippuryhmään ja hän on arvokisamitalisti.

    Alustana oli tekonurmi.

    Äänestä

  • pahoinpidelty kirjoitti:

    Kyllä saan syyllistettyä. Tämä kyseinen henkilö on valittu nuorten huippuryhmään ja hän on arvokisamitalisti.

    Alustana oli tekonurmi.

    Et taida saada syyllistettyä ainakaan noilla tiedoilla. Sellaista käsitettä kuin nuorten huippuryhmä ei judossa ole. Arvokisamitalisteja ei viime vuosilta nuorissa ole kuin kaksi. Molemmat on tyttöjä. Tyttökö sinut uranagella nosti?

    Äänestä

Ei judoka käytä tuota tekniikkaa itsensä suojeluun tositilanteessa. Hän ei käytä mitään, ellei ole ihan pakko. Edestäpäin tulleeseen hyökkäykseen olen joskus käyttänyt Taiotoshia. Takaapäin tulleeseen on purrut puolestaan Seoiotoshi. Molemmat nopeita ja matalia kamppailutekniikoita ja vieläpä niin ettei päälletulija lyö päätään (ainakaan kovaa).

Äänestä

XDDD

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


autk kirjoitti:

mikä on otteen nimi kun vastustaja tuli takaapäin ja laittoi kätensä vatsani/rintani ympärille ja heitti minut itsensä yli ja minä putosin maahan niskat/pää edellä.

Tällä heittäjällä on taustaa judosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu