sympatiaa kauhistelemalla Irakilaisperheen karkotustapausta. Ensimmäisten joukossa olleen Halosen twiitti olisi pitänyt olla esimerkiksi: Anteeksi kauheasti olen hyväksynyt ymmätämättömyyttäni hyväksynyt tuollaisen lain.
Sama koskee kansanedustajia, kauhistelun sijaan pitäisi pyydellä anteeksi omaa tekemistään huonosti tehtyä lakia. Edustajien olisi hyvä kuulla päättäneen viranomaisen kanta ennen kommenttejaan, syyttävä sormi kun osoittaa useimmiten huonoon tai epäselvään lakiin.
Ilmeisesti asiaan liittyy vielä hesarin hyvin valikoiva uutisointi.
"Maahanmuuttovirasto muistuttaa, että se tekee päätöksensä voimassaolevan lain mukaan. Virasto toteaa myös, että mediassa esiintyneet tapaukset eivät saa erityiskohtelua, vaan ne käsitellään samoin periaattein kuin kaikki muutkin tapaukset.
Lisäksi Maahanmuuttovirasto muistuttaa, että perheen tapausta on käsitelty hallinto-oikeudessa ja korkeimmassa hallinto-oikeudessa."
Muutama politiikko yrittää hankkia irtopisteitä ja
5
111
Vastaukset
- Suomalaiset.unohdettu
Poliitikoilla on aina ollut tapana hakea huomiota muiden hädällä ja siten saada kansan / äänestäjien hyväksyntä. Mikäpä muu juuri nyt olisi parempaa populismia kuin pakolaiset.
Suvakit kauhistelevat aina kuorossa ulkomaalaisten kohtaloa ja yrittävät saada heille paremmat olot ja lisää rahaa, mutta eivät juuri ikinä tee suomalaisten vähäosaisten vuoksi mitään konkreettista. - sierjeg
Tämä asia kiertää vuosikausia konttorista toiseen, jos perheen tänne hakee niin täytyy pystyä sen elättämään siis olle työssä, onko hänellä työtä ja asunto onko mahdollisuus pitää huoli perheestään ?? jos ei ulos maasta kaikki!!
- halonenlipponen
Demari Halonen aina äänessä kun pakolaisista on kysymys
Nämä maahanmuutoasiat lähtee täysin pois hanskasta, jos tällaiset tapaukset aina nostetaan lööppeihin ja niitä siunailee pressat ja muut poliitikot. Eihän virkailijat voi enää tehdä kunnolla töitänsäkään, jos koko eduskunta on kimpussa.
Kyllä maailmalta elätettäviä tulijoita riittää, jos vaan otetaan. Heitä tänne haluavat voisivat heidät elättää, eikä vaatia että muut heidät elättää. Ei niin kuin Sipilä teki, että ensin lupaa elättää ja sitten peruu!Tuo kauhistelu menee väärään osoitteeseen kun se osoittaa viranomaista joka noudattaa lakia.
Oikea osoite on eduskunta ja edustajat jotka ovat lait laatineet. Ja presidenttiin joka on lain vahvistanut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain957709Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1313093- 1601981
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha761749Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1331600Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1781550- 1331224
- 80914
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko50834- 53794