sympatiaa kauhistelemalla Irakilaisperheen karkotustapausta. Ensimmäisten joukossa olleen Halosen twiitti olisi pitänyt olla esimerkiksi: Anteeksi kauheasti olen hyväksynyt ymmätämättömyyttäni hyväksynyt tuollaisen lain.
Sama koskee kansanedustajia, kauhistelun sijaan pitäisi pyydellä anteeksi omaa tekemistään huonosti tehtyä lakia. Edustajien olisi hyvä kuulla päättäneen viranomaisen kanta ennen kommenttejaan, syyttävä sormi kun osoittaa useimmiten huonoon tai epäselvään lakiin.
Ilmeisesti asiaan liittyy vielä hesarin hyvin valikoiva uutisointi.
"Maahanmuuttovirasto muistuttaa, että se tekee päätöksensä voimassaolevan lain mukaan. Virasto toteaa myös, että mediassa esiintyneet tapaukset eivät saa erityiskohtelua, vaan ne käsitellään samoin periaattein kuin kaikki muutkin tapaukset.
Lisäksi Maahanmuuttovirasto muistuttaa, että perheen tapausta on käsitelty hallinto-oikeudessa ja korkeimmassa hallinto-oikeudessa."
Muutama politiikko yrittää hankkia irtopisteitä ja
5
102
Vastaukset
- Suomalaiset.unohdettu
Poliitikoilla on aina ollut tapana hakea huomiota muiden hädällä ja siten saada kansan / äänestäjien hyväksyntä. Mikäpä muu juuri nyt olisi parempaa populismia kuin pakolaiset.
Suvakit kauhistelevat aina kuorossa ulkomaalaisten kohtaloa ja yrittävät saada heille paremmat olot ja lisää rahaa, mutta eivät juuri ikinä tee suomalaisten vähäosaisten vuoksi mitään konkreettista. - sierjeg
Tämä asia kiertää vuosikausia konttorista toiseen, jos perheen tänne hakee niin täytyy pystyä sen elättämään siis olle työssä, onko hänellä työtä ja asunto onko mahdollisuus pitää huoli perheestään ?? jos ei ulos maasta kaikki!!
- halonenlipponen
Demari Halonen aina äänessä kun pakolaisista on kysymys
Nämä maahanmuutoasiat lähtee täysin pois hanskasta, jos tällaiset tapaukset aina nostetaan lööppeihin ja niitä siunailee pressat ja muut poliitikot. Eihän virkailijat voi enää tehdä kunnolla töitänsäkään, jos koko eduskunta on kimpussa.
Kyllä maailmalta elätettäviä tulijoita riittää, jos vaan otetaan. Heitä tänne haluavat voisivat heidät elättää, eikä vaatia että muut heidät elättää. Ei niin kuin Sipilä teki, että ensin lupaa elättää ja sitten peruu!Tuo kauhistelu menee väärään osoitteeseen kun se osoittaa viranomaista joka noudattaa lakia.
Oikea osoite on eduskunta ja edustajat jotka ovat lait laatineet. Ja presidenttiin joka on lain vahvistanut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2054924Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy374222Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2002711Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171262288- 591888
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1121811- 671774
- 2081644
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1521212Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.241964