Muutama politiikko yrittää hankkia irtopisteitä ja

DV8_Diva_XOXO

sympatiaa kauhistelemalla Irakilaisperheen karkotustapausta. Ensimmäisten joukossa olleen Halosen twiitti olisi pitänyt olla esimerkiksi: Anteeksi kauheasti olen hyväksynyt ymmätämättömyyttäni hyväksynyt tuollaisen lain.

Sama koskee kansanedustajia, kauhistelun sijaan pitäisi pyydellä anteeksi omaa tekemistään huonosti tehtyä lakia. Edustajien olisi hyvä kuulla päättäneen viranomaisen kanta ennen kommenttejaan, syyttävä sormi kun osoittaa useimmiten huonoon tai epäselvään lakiin.

Ilmeisesti asiaan liittyy vielä hesarin hyvin valikoiva uutisointi.

"Maahanmuuttovirasto muistuttaa, että se tekee päätöksensä voimassaolevan lain mukaan. Virasto toteaa myös, että mediassa esiintyneet tapaukset eivät saa erityiskohtelua, vaan ne käsitellään samoin periaattein kuin kaikki muutkin tapaukset.

Lisäksi Maahanmuuttovirasto muistuttaa, että perheen tapausta on käsitelty hallinto-oikeudessa ja korkeimmassa hallinto-oikeudessa."

5

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalaiset.unohdettu

      Poliitikoilla on aina ollut tapana hakea huomiota muiden hädällä ja siten saada kansan / äänestäjien hyväksyntä. Mikäpä muu juuri nyt olisi parempaa populismia kuin pakolaiset.

      Suvakit kauhistelevat aina kuorossa ulkomaalaisten kohtaloa ja yrittävät saada heille paremmat olot ja lisää rahaa, mutta eivät juuri ikinä tee suomalaisten vähäosaisten vuoksi mitään konkreettista.

    • sierjeg

      Tämä asia kiertää vuosikausia konttorista toiseen, jos perheen tänne hakee niin täytyy pystyä sen elättämään siis olle työssä, onko hänellä työtä ja asunto onko mahdollisuus pitää huoli perheestään ?? jos ei ulos maasta kaikki!!

    • halonenlipponen

      Demari Halonen aina äänessä kun pakolaisista on kysymys

    • Nämä maahanmuutoasiat lähtee täysin pois hanskasta, jos tällaiset tapaukset aina nostetaan lööppeihin ja niitä siunailee pressat ja muut poliitikot. Eihän virkailijat voi enää tehdä kunnolla töitänsäkään, jos koko eduskunta on kimpussa.
      Kyllä maailmalta elätettäviä tulijoita riittää, jos vaan otetaan. Heitä tänne haluavat voisivat heidät elättää, eikä vaatia että muut heidät elättää. Ei niin kuin Sipilä teki, että ensin lupaa elättää ja sitten peruu!

      • Tuo kauhistelu menee väärään osoitteeseen kun se osoittaa viranomaista joka noudattaa lakia.

        Oikea osoite on eduskunta ja edustajat jotka ovat lait laatineet. Ja presidenttiin joka on lain vahvistanut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      5050
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3522
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3345
    4. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2541
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2513
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2207
    7. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      2069
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1809
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1699
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1678
    Aihe