Mistä tälläiset arvot voisi johtua?
Oikeastaan kaikki vajaatoiminnan oireet on, suurin osa tosi pahoina. Lääriaika on varattuna mutta saako näillä arvoilla mitään jatkotutkimuksia tai lääkkeitä kun T4V on kuitenkin noin hyvä? TSH kuitenkin selvästi yli viiterajan.
TSH 7.2 ja T4V 18?
19
1156
Vastaukset
- häiriötekijätkö_sotkee
Ristiriitaiset tai omituiset kilpirauhasarvot voivat joskus olla "mittausvirhe". Ne kannattaisi ottaa uudestaan ns. dialyysimenetelmällä, joka poistaa heterofiilisten yms. vasta-aineiden vaikutuksen arvoihin. Siitä voisi vaikka lähteä liikkeelle ja jos sen jälkeenkin arvot samanlaiset, selvittää sitten kilpirauhashormonin muuntuminen aktiiviseen muotoon, onko siinä mahdollisesti ongelmaa.
- tsekkaa_T3v
Edellisen erinomaisen viestin jatkoksi: Ainakaan lääkittynä ei hyvinkin korkeaa (edes viitealueen vähän ylittävää) T4v:tä tarvitse säikkyä kun varmistaa T3v:n olevan rajoissa. Näin kertoo mm. prof Välimäki ja alla "treatment options"-kohdassa arvostettu tri Toft:
http://www.thyroiduk.org.uk/tuk/about_the_thyroid/hypothyroidism.html
- eiymmärrä
Mulla myös TSH arvo yli viitteen, mutta T4V loistava. Molemmat arvot nousseet...
Kortisoli on myös ollu reilusti yli viitearvon jo ainakin 3 vuotta - Samaaa
Mulla tsh hieman alle 6 ja muut arvot hyviä. Lääkäri kertoi syynä olevan aivolisäkepräinen vajaatoiminta joka ei johdu itse kilpirauhasesta vaan aivolisäkkeestä joka ei "osaa käskyttää" itse kilprauhasta määräämään oikeaa hormoniannosta. Toivon todella ettei kyse silti olisi tästä harvinaisemmasta muodosta.
- aivolisäkettä
Kuinka "hyviä" ne muut arvot olivat? Se on välillä hyvin suhteellinen käsite, kun terveydenhuollon ammattilaiset kommentoivat kilpirauhasarvoja. Ensimmäistä kertaa kuulen, että korkea TSH liittyisi aivolisäkeperäiseen vajaatoimintaan. Olen aina luullut, että siinä TSH ei reagoi / nouse kiihdyttämään kilpirauhasta, vaikka T4V laskee vajaatoiminnan puolelle.
- eiymmärrä
Mulle lääkäri sanoi, ettei ole selkeää liikatoimintaa arvoilla TSH 4.55 (0,3-4,5) T4-V 19 (10,2-21)Olin itse ajatellut että olisi vajaatoimintaa :)
- aivolisäkettä
eiymmärrä kirjoitti:
Mulle lääkäri sanoi, ettei ole selkeää liikatoimintaa arvoilla TSH 4.55 (0,3-4,5) T4-V 19 (10,2-21)Olin itse ajatellut että olisi vajaatoimintaa :)
Hieman ristiriitaiset tosiaan on nuo sun arvot. TSH ei ole hyvä, sen perusteella tilanne vajaatoimintaan päin kallellaan ja T4V on hyvällä tasolla, mutta ei liikatoiminnan puolella. Mutta se tärkein: oireet?
- pyydä_T3v
http://www.tiredthyroid.com/tsh.html kertoo että TSH usein on mitäsattuu. T4v ei yksin näytä liikatoimintaa, pitää ottaa T3v:kin. Brittiendo Toft nostattaa jatkohoitovaiheessa T4v:ksi jopa 24-28 mutta pitää T3v:n tiukasti viitteissä
- eiymmärrä
T3-V oli 6,7 (3,2-6,5) Vajaatoimintaan sopivia oireita on ollut paljon, mutta ilmeisesti johtuvat sitten jostain aivan muusta kuin kilpirauhasesta.
- oireidenaiheuttajia
>> T3-V oli 6,7 (3,2-6,5) Vajaatoimintaan sopivia oireita on ollut paljon, mutta ilmeisesti johtuvat sitten jostain aivan muusta kuin kilpirauhasesta. <<
Siis ei mikään helppo perustapaus. Englannin kilpirauhasthdistyksen foorumilla jos kyselet, alkavat vaatia arvoja: ferritiini, B12, D ja folaatti.
Nämä ja muita oireidenaiheuttajia: http://bit.ly/1QdB0i9
Onko kortisoli tutkittu? - eiymmärrä
Kortisoli on ollut koholla ainakin 3 vuotta, viimeisin 12/15 mitattu 865 (150-650)
D oli 81, noita muita arvoja ei tietääkseni ole mitattu.
- kokemustenjakaminen
Kiva että kokemustietoa löytyy. Suomessahan keskustelu on siirtynyt Facebookiin. Siellä syvällisin tieto Kilpo:n jäsenten sujetulla alueella.
Avoimista foorumeista kilpirauhasfoorumin (kilpirauhas.info) vierasalue, kilpirauhanen.com ja kilpirauhasenvajaatoiminta.fi auttavat nekin. - miteskävi
Oletko aloittaja jo käynyt lääkärissä?
- aloittajaunikko
Kyllä. Oireista lääkäri ei ollut kiinnostunut ja koelääkitystä testataan EHKÄ jos tsh yli 10. Määräsi uudet verikokeet kun jotain hoitoa tai seurausta asiaan vaadin.
- aloittajaunikkoinen
Korjauksena vielä että arvoja on mitattu vuoden sisällä useaan otteesee, TSH on ollut 4,5, 3,5 ja 7,2. T4V 14, 13 ja 18.
- mistä_kyse
Kunnollinen lääkäri mittauttaisi muita oireiden aiheuttajia: keliakia, hyperkalsemia, ferritiinipuutos, folaattipuutos, B12- ja D-puutokset. Ennen kaikkea tietysti kuuntelisi oireet ja koelääkitsisi tarkkaillen T3v-arvoa
- selviskömtn
Ap. oletko saanut lääkityksen?
- Appp
selviskömtn kirjoitti:
Ap. oletko saanut lääkityksen?
En, lääkärin mukaan lääkitystä ei kannata aloittaa eikä arvoja tarvitse seurata edes vuosittain.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444836Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.612711Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391064Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711044Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611035- 124989
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72964Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?186880- 137875
- 49874