Oletteko koskaan katsoneet

itseänne peilistä ? Mitä teille peilikuvanne kertoo? Pidättekö näkemästänne?
15329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

peiliinkin on joskus vilkasta ja todeta, että tähän on tyytymien kun ei muuta voi :(,,,

Äänestä

Pitää vähän laihtua mutta joku on liimannut ne muhun kiinni ettei lähde niin vaan.

Äänestä
  • Ei ne muutamat kilot haittaa, ole vaan muodokas, sopii sulle ;)

    Äänestä

  • pidävaan kirjoitti:

    Ei ne muutamat kilot haittaa, ole vaan muodokas, sopii sulle ;)

    Oot sinä aikamoinen X)

    Äänestä

No ei peili rikki mene jos sitä meinaat. Ihan olen itseni ulkoiseen olemukseen suht tyytyväinen. Terveen näköinen, hieman ruskettunut eli syön mulle sopivasti ja ulkoilen riittävästi. Hiukset voisivat olla vähemmän pörrössä, en aina jaksa niitä laittaa.

Mitenkäs sulla, kerro kerro kuvastin..

Äänestä

Nykyisin vähän sillai:"luoja! mitä teet minulle!" -fiiliksillä.

Äänestä

Kertan haa meen alle katsoin ja pelästyin

Äänestä

ken on maassa kaunehin ja aina peilistä näkyy oma kuvani.

Äänestä

En jaksanut kävellä nyt peilin eteen. Selasin siis musta otettuja valokuvia koneeltani.

Minun "pelikuvastani" eniten huomioni keskittyy katseeseeni. Olen useissa kuvissa jotenkin synkän ja alakuloisen näköinen. Harvoissa kuvissa minusta irtoaa hymyä.

Se jotenkin pohjattoman surumielinen katse mitä näen useissa kuvissa itselläni olevan sai mut kyyneliin.. Näen niin selvästi katseestani sairauteni joka ei vieläkään ole ihan täysin parantunut..Lievän depression.

Harvoissa kuvissani pilkahtelee se kuka mä oikeasti olen. Uteliaisuus ja "jäynät mielessä" loiste katseessani ja toisissa sellainen empatia ja tyyneys.

Kuvissa näkyy jonkinlainen ujous ja arkuus joka näkyy minun kyvyttömyytenä katsoa suoraan vaan katson jotenkin ala tai sivuviistosti hiukan kameraa väistellen sekä se mikä nyt on ihan totuus.. hiukan liian kiltti luonne.

Äänestä

Peilistä näkyy ikääntyminen, valvominen, tunnetila ja halu katsoa peiliin. Joskus ennen sieltä näkyi kuin eri henkilö noiden syiden vuoksi muttei onneksi enää. En katsele peiliin juurikaan miettien näkyykö sieltä kaunis vai ruma; sieltä näyn minä sellaisena kuin olen. Ilman peiliäkin sielun peilistä näkyy ihminen joka yrittää olla aidompi, rehellisempi ja ymmärtäväisempi (muille lähinnä, itselleen jo varsin hyvin) kuin ikinä ehkä kykenee olemaan, mutta tiedostaa että tämän tiedostamisen vaikeus ja toisaalta arvo on jo tiedostettu.

Äänestä

Joka aamu kun ajan partaa ja joka kerta kiroan huonoa konetta ja pihiyttä ja laiskuutta höyläämiseen siirtymiseen. Komea adonis olen aina.

Äänestä

Eletty elämä sieltä peilistä näkyy. Pikkuisen liikaa poimua tai rasvaa siellä täällä, mutta mitäs tuosta. Toimii ihan kiitettävästi, nyt kun on saanut liikuntaa lähes päivittäin.

Äänestä

Ei viitsi paljon katsoa. keskityn mieluummin johonkin mielenkiintoisempaan.

Äänestä

usein. Sieltä näkyy myös joinain päivinä iloiset kasvot. Sieltä näkyy suht terve ja normaali vartalo, jossa on hiukan kolhuja. Sieltä näkyy, kuka on kanssani samassa tilassa sillä hetkellä ja ketä päivän aikana olen tavannut ja olenko töistä väsynyt ja unettomuudesta kärsinyt. Sekin näkyy, että olen onnistuneesti levännyt ja voinut tehdä päivästäni itselleni mieleisen ja olenko itseeni tyytyväinen sillä hetkellä. Poistuessani sen edestä näkyy vilahdukselta, että ole niihin kaikkiin kuviin jo tottunut ja tiedän kuvien vaihtelevan. En useinkaan löydä mitään uutta.

Äänestä

Peilikuva kertoo monenlaista, iästä ja elämäntavoista, sukupuolesta ;)

Epäilen kyllä, että eteisen peili kaventaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tällainentähänkohtaa kirjoitti:

itseänne peilistä ? Mitä teille peilikuvanne kertoo? Pidättekö näkemästänne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu