Voiko tulppaanin varren katkaista kukinnan jälkee?
Tulppaanin hyvinvointi
Tyttö57
15589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tulpaanin varsi katkeaa saksilla helposti, niin että katkaisu on mahdollista. Mutta se varsi on tärkeä tulppaanille. Varren avulla tulppaani saa kerättyä voimaa sipulille. Jos katkaiseen varren, niin seuraavan vuoden kukinta voi olla menetetty.
Kiitos tiedosta. No, onko narsissin kuihtuneita kukkia tarpeen poistaa? Muistelen kuulleeni, että kukka turhaan tuhlaa voimia siementen muodostamiseen.
Kaikki siemenaiheet pois saksilla.
joku koneempi tulppujen kasvattaja voisi nyt neuvoa ensikertalaista....laitoin viime syksynä 284 tulppua ja kaikki nousi ja kukki hyvin, nyt haluaisin tietää kuinka lannoitan ja koska...onko tulppujen 'syksy' nyt kun kukinta on ohi, pitääkö antaa syyslannosta nyt vai vasta oikeasti syksyllä.Kummasta hyöty on sipuleille suurempi vai annanko nyt jotain sipulikukkalannosta ja syksyllä syyslannoiketta.
Kyllä nyt on kesä. Jos maltilla lannottaisi vaikka kastelulannoitteella...ei ylenpalttisesti
ok...annoinkin tänään kastelulannoiketta.
Kesä loppuu sitten heinäkuun alkupuolella...
ai tulppujen kesä....vai ihan koko kesä...Tarkoititko jotta silloin on syyslannoituksen aika tulppaaneille...
Tulppaanien kesä alkaa olla lopuillaan. Ei mitään lannoitetta enää. Siis sipulikukat eivät mene lepoon heti kukinnan jälkeen, vaan ensin keräävät voimaa sipuliin.
entä se syyslannoitusen anto sitten syksyllä, samoinko kuin muillekin vai jätänkö kokonaan pois.Periaatteessahan ne on jo silloin untenmailla vartomassa seuraavaa kevättä.
Ei syyslannoitetta.
Kiitos vastauksesta.
Kun sipulikukka on kukkinut, eikös se mene lepoon jo ? Varsien pitäisi antaa kuivaa, ei leikata pois. Koska kuivuneet varret eivät niin kauniita ole, on tapana istuttaa tulppaanien seuraksi niitten jälkeen nousevia perennapuskia, jotka peittävät kukkineet varret.
Paavo Patomäen opuksesta "Taimistoviljely" katsoin tulppaanin kasvatusohjeita. Tulppaanille paras maaperä on "kalkki- ja ravintopitoinen, kevyt hiekkamulta. Liian runsas typen käyttö kasvattaa kyllä hyvin, mutta kasvava tulppaaani tulee silloin helposti taudeille alttiiksi. Jos maa on kalista köyhää, voidaan kalia käyttää 16 Kg aarille."
Ajettelen, että sitä kastelulannoitetta voisi antaa heti kukinnan jälkeen maltillisesti. Keväällä voisi myös antaa sitä ihmeen syyslannoitetta. Mutta on varottava erityisesti ettei lannoitetta mene tulppaanin lehdille. Syyslannoitetta voisi ostaa syksyllä jemmaan.
Minä leikkaan (jonkun kasvikirjan ohjeiden mukaisesti) kuihtuneet kukkavarret lehden yläpuolelta. Näyttävät siistilta ja ovat kyllä uskollisesti kukkineet joka vuosi.