Autoilijoille tuli helpotus, mutta se ei koske kaikkia tilanteita - Älä unohda tätä isoa poikkeusta, ettei vastassa ole "kinkkinen tilanne"
Talouselämä8.6. 1
JAA ARTIKKELI
AddThis Sharing Buttons
Rekisteriote pitää olla edelleen mukana, kun autoillee ulkomaille.
Autossa ei välttämättä tarvitse enää pitää rekisteriotetta kotimaassa, sillä viranomaiset saavat ajoneuvojen rekisteröintitiedot nykyään sähköisesti. Moni ei kuitenkaan tiedä, että ulkomailla paperinen rekisteriote on edelleen välttämätön. Jos reissaa omalla autolla ulkomaille, on syytä hoitaa paperiasiat ajoissa kuntoon.
Trafi luopui rekisteröintitodistusten eli rekisteriotteiden tulostamisesta viime vuoden marraskuussa. Ulkomailla omalla autolla reissaava tarvitsee kuitenkin edelleen mukaansa rekisteröintitodistuksen teknisen osan. Suomen ulkopuolella viranomaiset vaativat kirjallista todistusta ajoneuvon omistajuudesta.
"Jos joudut viranomaisten pysäyttämäksi ulkomailla ja autosta puuttuvat paperit, vastassa on kinkkinen tilanne. Vaikka ajoneuvo olisi täysin laillisesti omistuksessasi, et pysty todistamaan sitä ilman rekisteröintitodistuksen teknistä osaa. Yhteisen kielen puuttuminen ei ainakaan helpota asian selvittämistä paikallisille viranomaisille", laatupäällikkö Solja Varke-Lipponen Ifistä kertoo.
Teknisen osan voi tilata Trafista. Kiireen tullen voi hakea rekisteriotteen katsastusasemalta.
Älä unohda tätä isoa poikkeusta,
jataasrahastetaan
1
156
Vastaukset 1
- ItsestäänSelvyys
Tuohan on aivan itsestäänselvyys kaikille, jotka autolla ulkomailla reissaavat.
Itse jo kuutena edellisenä kesänä autolla Euroopassa reissanneena ei tulisi mielenkään, että auton KAIKKI paperit ei olisi mukana.
Tuskinpa kukaan lähtee ulkomaille autolla ilman rekisteriotetta.
Moni kyllä lähtee ilman sammutinta ja huomioliivejä, jotka molemmat ovat pakollisia monissa maissa. Niidenkin puutteesta voi joutua sakot maksamaan. Tosin itseltä ei niitä ole koskaan kysytty. Puhaltamaan olen kyllä joutunut. Keeran Espanjassa, ja kerran tsekeissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417