Collie sekoitus söi melkein pikkutytön silmän

17286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat
  • Syyriassa lapset vasta ovatkin vaarassa. Se ei silti poista sitä tosiasiaa, että yleisin lasten vakavien kasvovammojen aiheuttaja Suomessa on KOIRA. Koiranomistajat tulisi vihdoin saattaa vastuuseen teoistaan samalla tavalla, kuin jos he repisivät lapsen kasvot auki puukolla. Se on törkeä pahoinpitely, josta tulee seurata ehdotonta vankeutta.

    Äänestä

  • mummon.suloiset.tappajat kirjoitti:

    Syyriassa lapset vasta ovatkin vaarassa. Se ei silti poista sitä tosiasiaa, että yleisin lasten vakavien kasvovammojen aiheuttaja Suomessa on KOIRA. Koiranomistajat tulisi vihdoin saattaa vastuuseen teoistaan samalla tavalla, kuin jos he repisivät lapsen kasvot auki puukolla. Se on törkeä pahoinpitely, josta tulee seurata ehdotonta vankeutta.

    No tuo dailymail nyt kyllä on enklantilainen lehdykkä, eli ei koske suomea.

    Äänestä

Monet lapset ovat vaarassa kuolla liikenneonnettomuudessa.

Äänestä

Lasten silmät ovat vaarassa kun maahanmuuttokriittiset ampuu niitä raketeilla ja heittää polttopulloilla.

Äänestä

Koira on tilastollisesti aiheuttanut jopa suhteessa enemmän vammoja ja kuolemantapauksia kuin susi, jota niin kauheasti pelätään.
Tilastoja jos katsotaan, vuosien 1998 ja 2011 välillä koiran hyökkäys tai purema on suomessa tappanut 15 ihmistä. Se on enemmän kuin ampiainen tai kyykäärme. Susi jota niin kauheasti pelätään, on hyökännyt ihmisen kimppuun ja tappanut 1880-luvulla. Ja jälkeenpäin on myös veikattu, että kyseessä olikin suurikokoinen koira...

Äänestä
  • oliskohan syynä susien ja koirien eroon se, että susia on jotain puolen tuhatta, ja koiria noin puoli MILJOONAA, ja koirat asuvat ihmisten keskuudessa, joten koirien tekeniä vahinkoja pitää tarkastella muihin ihmisten kanssa asuviin nähden. siis myös toisiin ihmisiin nähden. taitaa se ihminen viedä voiton ihmisen tappamisessa, vaikka kaikki eläimet laskettasiin yhteen

    Äänestä

  • Venäjällä sudet ovat jo tappaneet ihmisiä. Ja Venäjän sudet kuuluvat samaan kantaan kuin Suomen.

    Äänestä

  • äksyakka kirjoitti:

    oliskohan syynä susien ja koirien eroon se, että susia on jotain puolen tuhatta, ja koiria noin puoli MILJOONAA, ja koirat asuvat ihmisten keskuudessa, joten koirien tekeniä vahinkoja pitää tarkastella muihin ihmisten kanssa asuviin nähden. siis myös toisiin ihmisiin nähden. taitaa se ihminen viedä voiton ihmisen tappamisessa, vaikka kaikki eläimet laskettasiin yhteen

    Koira on ylivoimaisesti vaarallisin eläin. Tälläkin kylällä yhden ämmän koirat ovat purreet melkein kymmentä ihmistä...

    Äänestä

  • äksyakka kirjoitti:

    oliskohan syynä susien ja koirien eroon se, että susia on jotain puolen tuhatta, ja koiria noin puoli MILJOONAA, ja koirat asuvat ihmisten keskuudessa, joten koirien tekeniä vahinkoja pitää tarkastella muihin ihmisten kanssa asuviin nähden. siis myös toisiin ihmisiin nähden. taitaa se ihminen viedä voiton ihmisen tappamisessa, vaikka kaikki eläimet laskettasiin yhteen

    Mutta hei, pitää muistaa että ihmisiä on maailmassa 7 MILJARDIA ja koiria arviolta muutamia satoja miljoonia...
    Ei minun mielestäni koiran ja ihmisen aiheuttamia vahinkoja ole oikein kelvollista verrata toisiinsa. Koira ei osaa sijoittaa osakkeitaan korkean pankkisalaisuuden hallintarekistereihin, se ei osaa doupata hiihtokisoissa, lyödä kännissä baarimikkoa turpaan tai aloittaa ydinsotaa.

    Äänestä

  • Vaikka koira itselläkin on, niin olen samaa mieltä, susia pelätään turhaan, koirasudet on vaarallisempia kuin aidot sudet. Toisekseen olen kauhunsekaisin tuntein katsonut lapsiperheitä joilla on sitten se ihan pitt bull joka oikeasti on tappanut maailmassa eniten ihmisiä, samoin on mastiffeja ja kaikkia muita sekopää koiria, jotka sitten jätetään lapsen kahdestaan.
    En ikinä jättäisi lapsen kanssa koiraa kahdestaan minkään rotuista, syy on se etten neljä lasta aikuiseksi kasvattaneena luota lapsiin.

    Äänestä

Ihmiset,sairaat sellaiset, ovat huomattavasti vaarallisempia muille ihmisille kun koirat ikinä.
Myös humalaiset ihmiset tekevät suomessakin karmeita tekoja humalapäissään.....viina,tekee monesta täysin sekopään -_-

Äänestä
  • Tämä on koirapalsta ja täällä keskustellaan koirista. Ihmisistä voit keskustella ihmispalstalla, et täällä.

    Äänestä

  • koirapalsta kirjoitti:

    Tämä on koirapalsta ja täällä keskustellaan koirista. Ihmisistä voit keskustella ihmispalstalla, et täällä.

    Eikö saa sitte tääll kertoa,että ihminen o enemmän vaaraksi lapselle , kuin koira?
    Kannattaa lukea uutisia....

    Äänestä

Voi pientä, vaikka koiria omistan niin ymmärrän äidin vihan ja ylipäätään huolen tässä.

Äänestä

Missä collie ja pikkulapsi siellä ongelma. Collie ei itsessään ole kaikkein löyhäpäisimpiä rotuja, mutta pikkulapsien suhteen sen geeneillä on tunnetusti ongelmia.

Äänestä
  • Colliet on kauniita,ja hellyyttäviä luonteeltaan.Lassie, niin kaunis.Olisit mennyt kesätöihin lapsukainen.Rahalla saa,ja hevosella pääsee ;)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


lasten.kaltoinkohtelua kirjoitti:

Monet lapset ovat suuressa vaarassa koiria omistavien isovanhempien luona, kuten tämäkin tyttö:


http://www.dailymail.co.uk/news/article-3630942/Girl-six-nearly-lost-eye-mauled-dog-wrapped-jaws-head-vicious-attack-helped-grandfather-allotment.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu