Vuosiluvut sarakkeisiin

Miten saan kirjoitettua sarakkeisiin vuosiluvun (4-numeroisen) ilman, että ohjelma lisää perään pari nollaa? Kokeilin funktiota, mutta en osaa kopioida sitä enkä viitsi kirjoittaa sitä joka kohtaan erikseen. Eri riveille tulee vuosilukuja 1800- ja 1900 -luvulta eivätkä ne ole kronologisessa järjestyksessä.
5888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No miksi ihmeessä se sinulle nollia lisää?
Jos ne on desimaaleja, niin poista ne painikkeella 'vähennä desimaaleja' (,00 ->,0)

Ja muotoilu kopioituu parhaiten Muotoilusiveltimellä (se keltainen suti); klikkaa sitä solua, johon olet tyytyväinen, klikkaa muotoilusivellintä ja sen jälkeen solua *), johon haluat saman muotoilun. (*)tai voit maalata peräkkäiset solut, niin sama muotoilu tulee niihin kaikkiin)
Taikka; teet muutoksen yhteen soluun ja 'toistat' muutoksen ctrl Y:llä niin moneen soluun kuin haluat (klikkaamalla sitä muutettavaa solua ja painamalla toisto-komentoa ctrl Y).

Äänestä

Kun laitat solujen muotoiluksi yleinen, kokonaislukuihin ei tule desimaaleja

Äänestä

Mistä sellainen vaihtoehto kuin yleinen löytyy? Minulla on 2010 versio, eikä siellä ole vaihtoehtoa yleinen. Jos valitsen funktiosta kohdan kaikki ja oikealta vuosi, saan ruudulle pienen ikkunan, jossa kysytään järjestysnumeroa. En tajua mitä siihen pitää kirjoittaa. Mielestäni en tarvitse sitä, mutta kun en laita siihen mitään, ohjelma ilmoittaa, että kaavassa on virhe. En halua kirjoittaa sarakkeeseen vuotta tarkempaa päivää.
Aiemmissa versioissa en muista olleen tuollaista. Käytän Exceliä vain harvoin, korkeintaan kerran, pari vuodessa.

Äänestä
  • Kirjoita soluihin pelkät vuosiluvut. Siihen et tarvitse mitään funktioita.

    Excelin päiväys on kulunut aika päivinä 1.1.1900 lähtien. Esim. päiväystä 12.06.2016 vastaava järjestysluku on 42533. Päivämääriä ennen vuotta 1900 Excelin ei edes ymmärrä.

    Äänestä

Yleensä Lukumuotoilu-toiminto löytyy valmiina ylimmältä Pikatyökalu riviltä, missä on Tallenna, Kumoa, Uusi, Avaa, Tee uudelleen, jne... Jos ei löydy niin valitse solu(t) ja hiiren oikealla ja sieltä Muotoile solut. Avautuvassa ikkunassa Luku-välilehdellä on ensimmäisenä vaihtoehtona "Yleinen".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


1850 kirjoitti:

Miten saan kirjoitettua sarakkeisiin vuosiluvun (4-numeroisen) ilman, että ohjelma lisää perään pari nollaa? Kokeilin funktiota, mutta en osaa kopioida sitä enkä viitsi kirjoittaa sitä joka kohtaan erikseen. Eri riveille tulee vuosilukuja 1800- ja 1900 -luvulta eivätkä ne ole kronologisessa järjestyksessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu