Ihmettelin kun joku aika sitten postin kautta tuli Kotkaa käsittelevä monisivuinen kartonginomaiselle paperille painettu Kotkaa käsittelevä matkailuesite/lehti. Ihmettelen kohderyhmää. Mikäli tämä on jaettu joka talouteen, niin kustannukset ovat korkeat. Mitä mieltä on jakaa kotkalaisille tätä esitettä, mikä oli täynnä valokuvia ja tekstiosuus suht vähäinen. Pakostakin herää kysymys onko Kotkan matkailu tehtäviensä tasalla. Eli rahaa tuhlataan tyhjänpäiväiseen marakkinointiin. Kannattaisi ottaa mallia Lappeenrannasta, joka suuntaa katseensa muualle Eurooppaan ja varsinkin Aasiaan, koska venäläiset matkailijat ovat radikaalisti vähentyneet. Kyllähän paikalliset ihmiset tietävät paikkakunnan nähtävyydet. Kotka tulee aina perässä kaikesta. Aasialaisten matkailijoiden osuus on kasvanut tuntuvasti ja nyt kannattaisi olla heti ottamassa oma siivumme sieltä suunnasta. On typerää panostaa venäläisturisteihin, se juna meni jo. Lappenrannassa on kaatunut lukuisia yrityksiä, koska venäläiset turistit ovat kaikonneet. Siksipä heillä onkin hyvät uudet matkailusuunnitelmat. Toivottavasti nämä risteilyhömpät unohdetaan, koska ne eivät tule menestymään, sen sijaan saarimatkailu kiinnostaisi varmasti niin aasialaisia kuin muitakin eurooppalaisia.
Onpa Kotkalla rahaa
missäpätevät
9141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihmettelin samaa itse. Tarkoitit varmaan lehteä Kaupunkipuisto, joka on tehty kalliiseen paperiin ja kuviin. Minulta yrittäjältä pyydettiin tulitikkuaskin kokoisesta logosta 500 euroa, mutta en suostunut. Herää kysymys, että kuinka paljon kaupunki on maksanut tästä esitteestä.
Esite on todella hieno. Aion lähettää sen ystävälleni, entiselle kotkalaiselle Ruotsiin.
Älkää aina valittako, tehkää samoin:) Jos se on mainoksilla maksettu, hyvä niin.
cursor yms paskayhtiöt sen on suunnitellut ja kupataan rahat meidän verorahoista.
Varmaan tarkoitus on, että ihmiset antavat niitä muualla asuville tuttavilleen. Näin lehdet saattavat levitä ympäri Suomea ja muuta maailmaa eikä jäädä vain paikallisten iloksi. Ei sinulle tullut se mieleen? Hyvää mainosta Kotkalle ja itse ainakin pidin lehdestä.
Samaa mieltä kuin aikaisempi kirjoittaja. Todella ammattimaisesti tehty julkaisu. Ihmetyttää vain että tästäkin julkaisusta osaa Kotkalainen valittaa. Olen itse esitellyt sitä ulkopaikkakuntalaisille tuttaville, ja ovat kovasti kehunneet. Kiitos tästä.
Huomaa+selvsti,+että+saitilla+kaupungin+matkailun+henkilöstöä+kehumassa+lehteä+ja+kertomassa,+mikä+on+ollut+lehden+tarkoitus.+Joka+tapauksessa+penen+pieni+osa+lähettää+lehden+kenellekään+ja+99+%+menee+jätepaperikeräykseen.+Kalliiksi+tulee+kotkalaisille+veronmaksajille.+Ihmettelen+matkailusta+päättävien+henkilöiden+pätevyyttä.+Perässähiihtäjiä.+Tänä+päivänä+kaikki+löytyy+netistä.+Matkailijat+hakevat+netistä+tietoa+ja+sinne+saa+laitettua+yllin+kyllin+hienoja+kuvia.+Nämä+printtilehdet+ovat+historiaa+ja+tulevat+kalliiksi.+Minnehän+huuhaa+printteihin+Kotkan+matkailu+on+osallistunutkaan.+Rahaa+voi+laittaa+menemään+mokomiin+julkaisuihin+mielin+määrin,+mutta+se+ei+palvele+kuin+lehden+tekijöitä.
Hyväveliverkosto teki vain pikkasen lomarahaa itselleen ( ja miten loogisella menetelmällä).Taseessahan esite ja sen kustannukset näyttää ihan normaalilta,,,,eli ??
Tuntuu olevan näin. Aivan turha julkaisu. Siitä ei jää mitään käteen. Joku valokuuva sai hyvän projektin. Todella tyhmä jakelu ja KALLIS.
Ei tullut mitään kuluja veronmaksajille, koska minä maksoin koko julkaisun omasta lompakostani.