Kuinka paljon eläkerahaa laskennallisesti säästyisi hoitokulukehyksestä enemmän, tai vaihtoehtoisesti, kuinka paljon työnantajan sivukuluja voitaisiin alentaa, jos moninkertainen, useaan yhtiöön hajautettu eläkkeiden ja -varojen hallinta tiivistettäisiin yhteen yhtiöön tai virastoon?
Hallinnollisten kustannusten siirto eläkepottiin
rahalle_vastinetta
5264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varmasti säästyisi rahaa paljonkin. Lisäisi se toisaalta riskejäkin, nythän jokainen noista jättiläisistä on hajauttanut salkkunsa hieman eri tavalla.
Mutta vertailu naapuriin: Norjan öljyrahaston koko on tällä hetkellä n. 700 miljardia euroa, meillä eläkerahastot yhteensä hieman vajaa 200 mrd. Norjassa hoitavat keskitetysti tuota valtavaa omaisuusmassaa.
Itse olen taipuvainen ajattelemaan että jatkuvasti kasvaviin eläkerahastoihin kohdistuu poliittinen riski. Suomen bkt on siis 205 miljardia jonka summan eläkerahastot pian ylittävät. Jossain vaiheessa poliitikot tuohon hunajapurkkiin kajoavat. Vaikea sanoa olisiko eläkerahoista valtion menoihin nappaaminen helpompaa jos olisi vain yksi yhtiö. Mutta yksi asia on varma: jos meillä olisi vain yksi eläkerahasto, sen johtaja olisi de facto valtakunnan kolmosmies heti presidentin ja pääministerin jälkeen.
Työeläketietäjä vastaa tällä palstalla Suomen työeläke-etuuksista, eläkkeen hakemisesta tai vaikkapa eläkkeen määrään vaikuttavista seikoista. Alla olevasta linkistä pääset tutustumaan vuonna 2013 teetettyyn tutkimukseen, joka arvioi Suomen eläkejärjestelmää sen riittävyyden ja kestävyyden sekä rakenteen näkökulmasta.
http://www.etk.fi/julkaisu/suomen-elakejarjestelma-riittavyys-kestavyys-ja-jarjestelman-rakenne/
En osaa sanoa.
En osaa sanoa.
En osaa sanoa.Sinikka Kingelin.