Talo rakennettu -81. muovinen viemäriputki irronnut (lattiakaivon) liitoksestaan. Vakuutusyhtiö esitti monta syytä miksi antoivat kielteisen korjauspäätöksen, mutta tällaiseen kohtaan en osaa laittaa vastalausetta:
"Putki on vain tökätty lattiakaivoon ja pantu vähän silikonia ympärille ja siksi siis rakennusvirhe eikä kuulu korvauksen piiriin.
Miten se olisi pitänyt liittää silloin 1982? Voisiko mitenkään mennä " rakentamisaikaisten rakentamismääräysten" sisälle?
En ole todellakaan mikään rakentaja ammatiltani kuten ehkä huomaatte, enkä löydä mistään tietoa tuosta. Onko tietoa/kokemuksia?
onko kyseessä oikeasti rakennusvirhe?
9
392
Vastaukset
- tiedäsitten
No sitten on ainakin virhe, jos on vain joku suunnilleen sopivan kokoinen putki "tökätty" kaivon muhviin.
- tiedäsitten
Kyllähän se virheeltä vaikuttaa, koska eihän silikonilla voi tiivistää tuollaisia eläviä liitoksia. Onko putkisto ilmassa jossain kellaritilassa, välipohjassa.. mikä kaikkein hirvittävin kuviteltava paikka vai maahan laatan alle peitettynä? Ei silläkään väliä sinänsä.
- Joskus_tullut
Vastaan tilanne että pesukoneen poistoputki joka on liitetty kaivoon on kuumien vesien takia kutistunut jolloin liitos on alkanut vuotamaan.
- nnhytyuuyuyh
Pyydä vakutusyhtiöltä selvitys siitä, että miten liitos olisi pitänyt vuonna 1982 voimassaolevien rakentamismääräysten mukaan tehdä.
- dfghjklöäölkjhghjk
Jokainen tajuaa ilman selvityksiäkin, että viemäriputki pitää kannakoida siten, ettei pääse muhvista irtoamaan, jos onko tässä tapauksessa edes muhvissakaan ollut, kun kerrotaan, että on vain tökkäisty. Silikoni ei riitä.
- Pientä_ihmetystä
Mietitäämpä perinteinen alapohjarakenne.
Soratäyttö jossa on isommat viemäriputket.
Tämän päällä eristekerros johon asennetaan lattiakaivot korkoon ja myös osa viemäriputkista (ns. ylösnostot).
Pesukoneen ja pesualtaan putket sijoittuvat yleensä eristekerrokseen.
Mihinkähän nuo putket "kannakoidaan" tuollaisessa rakenteessa?
Tiedän että paalutettavassa kohteessa putket otetaan kiinni kantavaan laattaan, mutta huomattavasti yleisempiä alapohjaratkaisuja on nuo edellä mainitut. - mietitääsvielälisää
Pientä_ihmetystä kirjoitti:
Mietitäämpä perinteinen alapohjarakenne.
Soratäyttö jossa on isommat viemäriputket.
Tämän päällä eristekerros johon asennetaan lattiakaivot korkoon ja myös osa viemäriputkista (ns. ylösnostot).
Pesukoneen ja pesualtaan putket sijoittuvat yleensä eristekerrokseen.
Mihinkähän nuo putket "kannakoidaan" tuollaisessa rakenteessa?
Tiedän että paalutettavassa kohteessa putket otetaan kiinni kantavaan laattaan, mutta huomattavasti yleisempiä alapohjaratkaisuja on nuo edellä mainitut.Mistä olet saanut päähäsi, että kyseessä on maavarainen lattialaatta? Jos kyseessä olisi maavarainen laatta, kukaan tuskin tänäpäivänäkään tietäisi lattiakaivon vuodosta mitään hiekkakerroksessa, eikä putki olisi edes voinut luiskahtaa muhvistaan kunnolla asetettuna hiekan, tai styroksin sisällä, joten on tainnut vuotaa johonkin lattian alaiseen välitilaan, kellariin jne, missä putket kulkevat. Ei olisi ensimmäinen kerta, kun huonon kannakoinnin takia putki alkaa vuotamaan. Kaikki viittaa joka tapauksessa rakennusvirheeseen.
Tämän ketjun aloittaja on typerä, eikä ymmärrä asioista tarkentaa oleellisia kohtia, joten menee päättelyksi, sellaisten ihmisten pitäisi asua kerrostaloissa.
- Respectiä
En ole aloittaja, mutta hatunnosto sinulle huikeasta avusta ja osaamisesta!!!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944155
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.673421Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723054SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812529Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52346Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2022117Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302061- 41860
- 73781
- 52756