pääseekö eläkkeelle 62 vuotiaana, jos on nyt 60 vuotias ja saa liitolta korvausta ja on 20 vuoden aikana ollut 5 vuotta työhistoriaa.
Kysymys2233
työtön55
4473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No nythän on niin, että ei pääse.
Pitkäaikastyöttömän vanhuuseläke 62-vuotiaana koskee ns. lisäpäivillä olevia.
Sinulla on 62 vuotta täytettyäsi oikeus vanhuuseläkkeeseen ilman varhennusvähennystä, jos olet saanut ansiopäivärahaa tai peruspäivärahaa lisäpäiviltä eläkkeen alkamista edeltävän kuukauden aikana vähintään yhdeltä päivältä. Tällöin sinulle voidaan vaihtoehtoisesti maksaa työttömyyspäivärahaa sen kalenterikuukauden loppuun, jona täytät 65 vuotta.
Työttömyyspäivärahaa maksetaan lisäpäiviltä, jos olet vähintään 60 vuotta täyttänyt ennen 500 päivän enimmäisajan täyttymistä ja sinulla on enimmäisajan täyttyessä työeläkkeeseen oikeuttavia ansioita vähintään viideltä vuodelta 20 viime vuoden aikana, niinkuin jo mainitsit niitä olevan.
Lisätietoa löydät alla olevasta linkistä
http://www.tyj.fi/fin/ansiopaivaraha/paivarahan_kesto/lisapaivat_ikaantyville/
"Sinulla on 62 vuotta täytettyäsi oikeus vanhuuseläkkeeseen ilman varhennusvähennystä"
Tämä lienee melko uusi päätös, koska n. vuosi sitten tätä varhennettua vanhuuseläkettä kysyin, vastattiin, ettei se ole täysimääräinen eläke.
Kyllä se näin on ollut eikä mikään uusi päätös, mutta koskee siis vain pitkäaikaistyötöntä siis ikääntynyttä jolla lisäpäiväoikeus ja silloin eläke pitää saada ilman varhennusvähennystä.