Köyhät teillä on aina keskuudessanne, sanoi entinen mies. Minna Canth puolestaan kertoi novellissa Köyhää kansaa, mitä asialle oli tehtävä: Rikkaus pois ja köyhyys. Ei ole rikkaita ilman köyhiä.
Paljon huomiota on saanut hyväntekeväisyysjärjestö Oxfamin raportti, jonka mukaan maailmassa 85 rikkainta ihmistä omistaa saman verran omaisuutta kuin 3,5 miljardia maailman köyhintä ihmistä yhteensä.
Oxfamin johtopäätöstä rikkauksien keskittymisestä tukevat ne yhdysvaltalaisen talouslehden Forbesin tilastot, joita se kokoaa vuosittain maapallon miljardööreistä. Köyhien nimiä ei julkisteta.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3145172-rikkaus-pois-ja-koyhyys
Finanssikapitalismi. Nyt!
PoisKöyhät
2
166
Vastaukset 2
- EetuVain
Köyhät teillä on aina keskuudessanne, sanoi entinen mies.
- EetuVain
Pois herjaavat ihmiset tältä palstalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371413Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71952
- 48865
- 96859
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31676