Tarpeellinen narsismi

Etenkin monilla menestyneillä taiteilijoilla
narsistinen minä kuva on ollut luovuuden lähde.
Ajatellaanpa vain Dalia.

Entäpä politiikka?
Mahtuuko Eurooppaan toista niin mahtavaa
itsensä ihailijaa kuin Berluscone on?

Kauan eläköön narsismi!
meidät luuserinarsistit mainitaan
alatyylivitseissä.
Pitäisikö siitäkin olla kateellinen?

Mafianarsisteista moni kärsii.Liiankin moni.
2372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

...kysymys on kahdesta hiukan eri asiasta. Ajatellaan, että täytyy olla riittävän narsistinen, jotta voisi olla hyvä itsetunto. Kyllähän ns normaalikin ihminen muokkaa maailmaa hiukan sillä tavalla, että se sopisi hänen näkemyksiinsä paremmin. On jopa suositeltavaa tulkita asiat hiukan positiivisesti itsensä kannalta. Mutta liika on liikaa, ja silloin puhutaan häiriöisestä narsismista. Kun kuvaan astuu empatian puute, piittaamattomuus ja syyllisyyden tunteiden puuttuminen, ei ole kysymys enää mistään terveestä itsekeskeisyydestä. Nuo mainitsemani piirteet liitetään erityisesti psykopatiaan, jota joissain lähteissä pidetään narsismin äärimuotona. Joissain lähteissä taas narsismia ja psykopatiaa pidetään erillisinä ongelmina. Samankaltaisia ne kuitenkin ovat.

Sitä siis tässä hain, että ehkä käsitteiden epämääräisyys aiheuttaa tässä hämmennystä. Ja tosiaan, hyvin menestyneissä ihmisissä löytyy psykopaatteja, kuulemma. Että narsismi tai psykopatia voivat toki edesauttaa ns menestymistä, mutta ihmissuhteissa ei niinkään, pidemmän päälle siis.

Äänestä
  • yksi oleellinen asia jäi. Ns häiriintynyt narsismihan ei johdu itsensä rakastamisesta vaan päin vastoin, todella huonosta itsetunnosta. (Vaikka ensivaikutelma usein oliskin aivan toinen.) Juontaa juurensa usein varhaislapsuuden turvan ja rajojen puutteeseen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tiede&taide kirjoitti:

Etenkin monilla menestyneillä taiteilijoilla
narsistinen minä kuva on ollut luovuuden lähde.
Ajatellaanpa vain Dalia.

Entäpä politiikka?
Mahtuuko Eurooppaan toista niin mahtavaa
itsensä ihailijaa kuin Berluscone on?

Kauan eläköön narsismi!
meidät luuserinarsistit mainitaan
alatyylivitseissä.
Pitäisikö siitäkin olla kateellinen?

Mafianarsisteista moni kärsii.Liiankin moni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu