Kuninkaalliset ovat toista maata

toistamaata

Kuka katsoi eilen edes osan Brittien kuningatar Elisabethin 90-vuotis juhlallisuuksia, niin ehkä päätteli samaa kuin meikäläinenkin, että ihmeen hyväkuntoisia "vanhuksia" !
Prinssi Philip täytti juuri 95v ja siellä vaan kättään kansalle heilutteli.
Se mikä tuli myös mieleen on, että kuninkaalliset ovat yleensä hoikkia tai ainakin normaalipainoisia. Harvoin näkee pulleita ja lihavia. Onhan heillä säännölliset ruokailu-ajat ja tarkoin harkitut ruokakokonaisuudet ja tuskin käyvät makeita välipaloja popsimassa vähän väliä.
Eli kuninkaalliset ovat toista maata kuin lihova rahvas. Sama painohuomio pätee ruotsin, norjan ja tanskan kuninkaallisiin...

4

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neonvihreärautamummo

      Aivan, he ovat edustamisen ammattilaisia, se näkyy monessa ja saa näkyäkin.

      Usein kun katsoo noita häitä, ristiäisiä yms. niin kyllähän senkin erottaa, milloin tulee poliitikko tai muu ulkopuolinen paikalle. He eivät ole ihan 'rahvasta' hekään, mutteivät silti erotu edukseen noiden joukossa. Kuninkaallisilla on tyyli ja stylistit toista tasoa.

      • Neonvihreärautamummo

        Tarkoitan edukseen erottumisella vain pukeutumis- ja tyylikysymyksiä. Voihan joku poliitikko tai nobelisti taas muussa mielessä toki erottua hyvinkin edukseen :)


      • toistamaata

        Noin juuri on. Tyylitarkka kuningatar oli valinnut rohkean värin, toki hovinsa auttamana, mutta oletan että neonvihreä väri oli tarkoituksellista, jotta kansa näkee kaukaakin missä kuningatar. Jos olisi ollut vaikka sininen tms , ei olisi erottunut kovin kauas. Muuten kuningattaren asu oli tyylikäs, vaikka väri "pisti" silmään kuin liikennevaroitus :)


    • kulissien_pitää_kestää

      Täytyy myös muistaa, ettää kuninkaallisten julkiset esiintymiset ovat myös tarkkaan suunniteltu pienimpiä yksityiskohtia myöten. Iäkkäiden kuninkaallisten ja valtionpäämiesten ohjelmat on suunniteltu siten, että tarkoin harjoitetut, nuorekkaat raamit pitävät. Ohjelmat eivät saa olla liian pitkiä, väsyminen ei saa näkyä julkisuudessa. Ei myöskään mitään ylimääräisiä fyysisiä ponnisteluja tms. Muistan katselleeni uutisista, kun presidentti Ronald Reagan kumartui nostamaan lattialle pudottamaansa paperia. Se sujui kankeahkosti, kuten keneltä tahansa 75 vuotta täyttäneeltä. Muistan myös nähneeni jossakin lehdessä paparazzi-kuvan uimapukuisista Reaganeista; kuvassa näkyi iäkäs pariskunta. Kuningatar Elisabetin pikkusisaresta Margaretista näkyi lehdissä usein vähemmän imartelevia kuvia. Pyylevä keski-ikäinen täti, jota ei juuri olisi erottanut tavallisesta työläisnaisesta, jos hän ei olisi kantanut kalliiden muotihuoneiden luomuksia, jotka oli räätälöity armeliaasti peittämään vuosien tuomat kilot.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      270
      2795
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      19
      2217
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      341
      1955
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      100
      1615
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      209
      1327
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      64
      1268
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1233
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1149
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1093
    Aihe