Suomen kuningas

Voi, juma, tätä tästä nyt enää puuttuikaan...

"Kokoomuslaiset haluavat Suomeen monarkian – "Kuningas olisi vahva arvojohtaja"

http://www.ilkka.fi/uutiset/kotimaa/kokoomuslaiset-haluavat-suomeen-monarkian-kuningas-olisi-vahva-arvojohtaja-1.2067380

Eikä eka kerta...

https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_kuningaskuntahanke

Kieltämättä olikin jo sellainen olo, että olemme sisällisodan partaalla.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No minä jo kapasinkin näitä venäläismiehiä - liekö heistä löytyisi kaivattua kuningasainesta?

"Heidi Hautalan edistämästä Venäjä-filmistä julki "tahallisten valheiden" lista
Juha-Pekka Tikka
3 tuntia ja 16 minuuttia sitten

Magnitski-oikeuskampanjan 50-sivuisessa esittelyssä on linkit 25 todisteeseen filmin valheista.

Verkkouutiset uutisoi huhtikuun lopulla Euroopan parlamentissa peruutetusta filmin esityksestä. Suurta kohua aiheuttaneen tilaisuuden oli järjestämässä vihreä meppi Heidi Hautala.

Kyse on hänen miesystävänsä Andrei Nekrasovin filmistä. Se kertoo Kremlin version moskovalaisessa vankilassa kuolleesta lakimies Sergei Magnitskista (1972-2009). Filmin useat muutkin esitykset peruutettiin.

Magnitski-kampanja on nyt julkistanut Nekrasovin anti-Magnitski -filmistä oman esittelynsä, jossa käydään läpi filmin "tarkoituksellisia valheita".

Magnitski-kampanjan vetäjän Bill Browderin mukaan "tämä filmi on häpeämätön yritys tuoda Venäjän hallituksen propaganda länteen. Venäjällä korruptoituneet viranomaiset ja rikolliset, jotka Sergei Magnitski paljasti, nauttivat syytesuojaa ja nyt he yrittävät väitetysti itsenäisen filmintekijän avulla välttää vastuuta lännessä".

http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/lista nekrasov hautala-51718

"Heidi Anneli Hautala (s. 14. marraskuuta 1955 Oulu) on suomalainen poliitikko. Hän on toiminut vihreiden kansanedustajana, europarlamentaarikkona ja kehitysministerinä.[3] Heinäkuusta 2014 Hautala on ollut Euroopan parlamentin jäsen.

Hautala oli Vihreän liiton puheenjohtaja vuosina 1987–1991. Hän toimi kansanedustajana vuodet 1991–1995 ja 2003–2009. Euroopan parlamentissa hän istui vuosina 1995–2003 ja 2009–2011. Presidentinvaaleissa 2000 ja 2006 Hautala oli vihreiden presidenttiehdokas.

Kesäkuusta 2011 lokakuuhun 2013 Hautala toimi kehitysministerinä Kataisen hallituksessa."

https://fi.wikipedia.org/wiki/Heidi_Hautala

Onpa hänellä mielenkiintoiset taustat ja ura - lisää linkissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


historiatoistaa kirjoitti:

Voi, juma, tätä tästä nyt enää puuttuikaan...

"Kokoomuslaiset haluavat Suomeen monarkian – "Kuningas olisi vahva arvojohtaja"

http://www.ilkka.fi/uutiset/kotimaa/kokoomuslaiset-haluavat-suomeen-monarkian-kuningas-olisi-vahva-arvojohtaja-1.2067380

Eikä eka kerta...

https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_kuningaskuntahanke

Kieltämättä olikin jo sellainen olo, että olemme sisällisodan partaalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu