Kysymys Kesitakselle

Noista tuhlaajapoikaketjuista heräsi mielessäni muutamia kysymyksiä. Voisinko kysyä sinulta? Tietenkin parempi olisi kysyä joltakulta uskovaiselta, mutta täällähän harvoin käy uskovaisia.

Heinolalaiselta tietenkään ei parane kysyä mitään, koska sieltä aina tulee naamaan kasapäin PASKAA.

Niin kysyisin, että kun Tuhlaajapoika oli palannut Isän kotiin ja syönyt sitä vasikkaa ja saanut uudet vaatteet ja oli taas lokoisat olot eli paljon mukavampaa kuin saastaisten sikojen parissa kaukana vieraalla maalla... niin mahtoiko hänelle koskaan juolahtaa mieleen, että voisi puijata Isältä taas vähän rahaa ja lähteä seikkailemaan?

Sehän oli poikamies ja varmaan kaipasi naista. Vanhempi velikin aivan närkästyi, kun se oli tuhlannut osuutensa irstaudessa ja nyt palasi kotiin vasikkapaistille.

Jo etukäteen kiitollisuutta tuntien siitä, että vaivautunet vastaamaan. Tarkoitushan siis oli lähestyä probleemaa, tuleeko Jumalan lapselle maallisia kiusauksia enää ollenkaan sitten kun saadaan palata isän luokse ja syödä rasvaista sianlihakastiketta juhlapäydässä. Ei sinulla tietenkään uskovaisen näkökulmaa tähän voi olla, mutta kuitenkin osaat heprean kieltä ja olet perehtynyt ainakin jossakin määrin Raamattuun ja kenties joskus osaisit lähestyä asioita myös Jumalan lapsen näkövinkkelistä. Kiitos.
17185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Luuletko olevasi kovinkin jollakin asiallisella asialla häh irvileuka kerro!

Äänestä

Jos kysyt minulta, kysyt varmasti uskovalta, minulle Jeesus on Herra.
On vain sellainen tilanne, että harva pakana tuntee tämän vertauksen syvimmän sisällön, josta isän armo ei ole tärkein.

Tuhlaajapoika vertaus tulee aina aloittaa lähdöstä.
Jae 12 Ja nuorempi heistä sanoi isälleen: 'Isä, anna minulle se osa tavaroista, mikä minulle on tuleva.?
Nuorempi poika siis vaati omaa perintöosuuttaan, vaikka Isä oli hengissä.
Vielä tänä päivänäkin Lähi Idässä Hänet tapetaan, jollei pääse karkuun. Voin luvata Sinulle, ettet löydä kyseistä tapahtumaa yhdestäkään en alueen julkisuista, se on tabu, jonka rikkonut tapetaan kyläläisten toimesta.
Toinen on se, että Jeesus toi sen tähän päivään ja näin vertauksella kertoi armovarkaista, jotka vaativat Jeesukselta itselleen perintö- osaa, vaikka heillä ei ole todellista uskoa vielä muodostunut Hänen tuntemiseensa.
Kävi kuitenkin niin, jakeen 12 loppu; - Niin hän jakoi heille omaisuutensa.
Poika lähti ”kaukaiseen maahan, joka oli todennäköisesti Damaskos.
Poikaa lestadiolaiset haukkuvat, Hän pani rahat naisiin? Mistä he sen tietävät, Raamattu sitä ei kerro?
Maahan tuli nälänhätä, joka kertoo siitä, että Hän oleskeli siellä muutaman vuoden.
Sitten välillä tekstiin, jota laitoit.
````Niin kysyisin, että kun Tuhlaajapoika oli palannut Isän kotiin ja syönyt sitä vasikkaa `*** On turha vastata tähän, ennekuin kerron tarinan alkuperäisen tarkoituksen.
Poika oli syönyt sitä ruokaa, mitä Hän sai juutalaisena syödä, nautaa sekä hedelmiä ja viljaa.
Nyt Hän olisi tehnyt jopa kadotustuomion mukaisen synnin ja syönyt sikaa?? Mutta Jumala esti sen kamaluuden.
Sama oli sian ruoan, se oli alkutentissä hedelmiä, mutta sitä ei talonväeltä liiennyt.
Silloin poika meni itseensä, eli järjellä pohti, ei tehnyt parannusta mutta järkeili; 17 Niin hän meni itseensä ja sanoi: 'Kuinka monella minun isäni palkkalaisella on yltäkyllin leipää, mutta minä kuolen täällä nälkään!
Siinä ei ole katumusta.
Sitten, kyläläiset olisivat tappaneet Hänet aivan varmasti ja siksi Isä; 20 Ja hän nousi ja meni isänsä tykö. Mutta kun hän vielä oli kaukana, näki hänen isänsä hänet ja armahti häntä, juoksi häntä vastaan ja lankesi hänen kaulaansa ja suuteli häntä hellästi.
Siksi Isä valvoi Hänen palaamistaan yötä päivää, jotta saa pojan takaisin hengissä.
Jatkosta kertoo UT; 22 Silloin isä sanoi palvelijoilleen: 'Tuokaa pian parhaat vaatteet ja pukekaa hänet niihin, ja pankaa sormus hänen sormeensa ja kengät hänen jalkaansa;
Mikä tässä on tärkeintä; Panna sinettisormus Hänen sormeensa, sama kun Jeesus sinetöi ristillä meidät uudestisyntyneet sanomalla; Se on täytetty.
Kukaan ei voi meitä enää tappaa ilman Jeesuksen suostumusta, kuten poikaakaan ilman Isän suostumusta.
Sitten puettiin valkeat vaatteet, josta Ilmestys kertoo usein meistä voittajista ja tärkeintä juutalaisille (katso tummia), kengät jalkoihin.
Isän/ Jumalan huolehtiminen on täydellistä.
Sitten; 23 ja noutakaa syötetty vasikka ja teurastakaa. Ja syökäämme ja pitäkäämme iloa,
Syöttö/ juottovasikka oli eläin joka sillä alueella silloin teurastettiin vain kuninkaallisille, heidän vieraillessa.
Ilkeämieliset nauroivat palstalla, vasikan rääpäleet???
Syöttövasikka oli VAIN kuninkaiden ruokaa ja Poika oli Isälle yhtä arvokas.
Silloin pidettiin juhla.
Jatketaan*****ja saanut uudet vaatteet ja oli taas lokoisat olot eli paljon mukavampaa kuin saastaisten sikojen parissa kaukana vieraalla maalla... ** Missä mainitaan, että Hänelle tuli lokoisat olot. Hän halusi sisäpuusepäksi, ettei tarvitse olla ulkona auringon paahteessa. Jae 19 loppu; -tee minut yhdeksi palkkalaisistasi.'
**niin mahtoiko hänelle koskaan juolahtaa mieleen, että voisi puijata Isältä taas vähän rahaa ja lähteä seikkailemaan?** Hän oli ihminen. Mieti mitä Sinun mielessä liikkuu, voi osua oikeaan.
**Sehän oli poikamies ja varmaan kaipasi naista. Vanhempi velikin aivan närkästyi, kun se oli tuhlannut osuutensa irstaudessa ja nyt palasi kotiin vasikkapaistille.** Missä ilmenee, että Hän oli irstaillut, alkutueksi puhuu kevytmielisestä rahan käytöstä.
Tämä on niitä maalikko saarnaajien juttuja, he kertovat itsestään näin selvästi.
**Tarkoitushan siis oli lähestyä probleemaa, tuleeko Jumalan lapselle maallisia kiusauksia enää ollenkaan sitten kun saadaan palata isän luokse ja syödä rasvaista sianlihakastiketta juhlapäydässä.** Olethan sinä sitä harrastanut joka joulu, me hieman vähemmän.

**Ei sinulla tietenkään uskovaisen näkökulmaa tähän voi olla, mutta kuitenkin osaat heprean kieltä ja olet perehtynyt ainakin jossakin määrin Raamattuun ja kenties joskus osaisit lähestyä asioita myös Jumalan lapsen näkövinkkelistä. ** Jos tunnustan Jeesuksen Kristukseksi ja Kaikkivaltiaaksi Herrakseen ja levitän evankeliumia kautta maan, miten varastat minut olemukseni, olen upotettu uudestisyntynyt kristitty, jolla on Pyhän Hengen voitelu?
Olen näin varma pelastuksesta.
Älä sinä siitä huolesi, mutta voisit kertoa, mikä on oma saamasi lupus Jeesukselta.
Jeesus varottaa juuri sinusta, joka varastaa armon multa ja huijaa

Äänestä
  • Jeesus varottaa juuri sinusta, joka varastaa armon multa ja huijaa sillä jopa omiansa, Häntä kaikkein eniten.
    Tuo loppu teki minulle pahan mielen, yritin kertoa Sinulle mikä oli Vertausten sanoma, kukaan muu sitä ei kykenen sinulle avaamaan.
    Kes

    Äänestä

  • Mene kesällä tarinankerronnan SM-kisoihin.

    Äänestä

  • kesitas kirjoitti:

    Jeesus varottaa juuri sinusta, joka varastaa armon multa ja huijaa sillä jopa omiansa, Häntä kaikkein eniten.
    Tuo loppu teki minulle pahan mielen, yritin kertoa Sinulle mikä oli Vertausten sanoma, kukaan muu sitä ei kykenen sinulle avaamaan.
    Kes

    meille saarnattiin Helsingin rauhanyhdistykseltä (= Jumalan valtakunnasta) juuri tästä raamatunpaikasta. Siellä oli paljon Pyhää Henkeä läsnä.

    Äänestä

  • Kesitas, ei armoa voi varastaa. Sitä tarjotaan kaikille ilman rahatta ja hinnatta. "Armosta te olette autuaiksi tulleet, uskon kautta, ei itse teistänne, ettei kukaan kerskaisi" Miten sellaista voi varastaa, jolla ei ole hintaa ja jonka saa ilmaiseksi. Jeesus maksoi hinnan kaikkien puolesta ja ansaitsi sen ristillä kaikille ihmisille. Kaikki ihmiset syntyvät Jumalan valtakuntaan. Islamilaiset sanovat, että kaikki syntyvät islamiin, joka taas on pakanauskonto, joka ei tunnusta Kristusta Jumalan pojaksi.

    Äänestä

  • Jokin tässä nyt mättää pahasti. Sinä, Kesitas, väität olevasi uskovainen. Meillä Jumalan valtakunnassa sinua kuitenkaan ei tunneta. Sinulla ei ole häävaatteitakaan. Voi voi...

    Äänestä

  • Sinua on joskus sanottu klovniksi tai pelleksi, mutta näinhän se on.

    Äänestä

  • Kesitas: "Poikaa lestadiolaiset haukkuvat, Hän pani rahat naisiin? Mistä he sen tietävät, Raamattu sitä ei kerro?"

    Raamattu sanoo näin:

    Luuk. 15:30
    Mutta kun tämä sinun poikasi tulee, tämä, joka on hävittänyt omaisuutesi porttojen parissa, sinä teurastat hänelle syöttövasikan!'

    Tiedoksesi: lestadiolaiset uskovaiset eivät hauku Jumalan Poikaa.

    Äänestä

  • Kesitas: "Niin hän meni itseensä ja sanoi: 'Kuinka monella minun isäni palkkalaisella on yltäkyllin leipää, mutta minä kuolen täällä nälkään!
    Siinä ei ole katumusta."

    Miten niin ei ole katumusta? Päinvastoin, siinä on paljonkin katumusta. Itseensä meneminen tarkoittaa tässä oman syyllisyytensä tunnustamista syyksi tilanteeseen, jossa on vaarassa kuolla nälkään. Tuhlaajapoika kävi parannuksen askelille Isän vetämänä.

    Äänestä

  • pääkaupunginvl-mies kirjoitti:

    Kesitas: "Niin hän meni itseensä ja sanoi: 'Kuinka monella minun isäni palkkalaisella on yltäkyllin leipää, mutta minä kuolen täällä nälkään!
    Siinä ei ole katumusta."

    Miten niin ei ole katumusta? Päinvastoin, siinä on paljonkin katumusta. Itseensä meneminen tarkoittaa tässä oman syyllisyytensä tunnustamista syyksi tilanteeseen, jossa on vaarassa kuolla nälkään. Tuhlaajapoika kävi parannuksen askelille Isän vetämänä.

    Hän mietti, millä ratkaisulla pääsee syömään ja tajusi isänsä antavan leipää.
    Hän oli todella vaarassa kuolla nälkään ja silloin tajusi tehneensä väärin ja hakeutui kotiinsa.
    On myös huomioitava se, ettei Hän mennyt sinne nöyränä Poikana, vaan halusi palkolliseksi.

    Alkuteksti voidaan kääntää; -ymmärsi Isänsä turvallisuuden.

    Kes.

    Äänestä

  • Kuinka ei tajua, ettei ole kyse ruuasta, vaan hengellisestä puutteesta. Ja jos on poika, ja sanoo, ettei halua enää kutsuttavan pojaksi vaan palkolliseksi, niin sehän on jo hyvin nöyrä, hän ei katso kelpaavansa enää pojaksi.

    Äänestä

Kun sinä kes oot uudestisyntynyt ? juutalainen, käytätkö valtuustossa poskipartaa ja sivukiehkuroita, musta hattu päässä, ja tummat vaatteet? Eikö kunnon juutalaisen pitäis olla tuommonen, tietysti niissä on kova homma riisua ilkosilleen, ehkä käytätkin vai ihokasta, helpompi voltitki heitellä Kerrohan.
Suin

Äänestä

Tuhlaajapoika = oman aikansa lentävä spagettihirviö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K_Esitasfani kirjoitti:

Noista tuhlaajapoikaketjuista heräsi mielessäni muutamia kysymyksiä. Voisinko kysyä sinulta? Tietenkin parempi olisi kysyä joltakulta uskovaiselta, mutta täällähän harvoin käy uskovaisia.

Heinolalaiselta tietenkään ei parane kysyä mitään, koska sieltä aina tulee naamaan kasapäin PASKAA.

Niin kysyisin, että kun Tuhlaajapoika oli palannut Isän kotiin ja syönyt sitä vasikkaa ja saanut uudet vaatteet ja oli taas lokoisat olot eli paljon mukavampaa kuin saastaisten sikojen parissa kaukana vieraalla maalla... niin mahtoiko hänelle koskaan juolahtaa mieleen, että voisi puijata Isältä taas vähän rahaa ja lähteä seikkailemaan?

Sehän oli poikamies ja varmaan kaipasi naista. Vanhempi velikin aivan närkästyi, kun se oli tuhlannut osuutensa irstaudessa ja nyt palasi kotiin vasikkapaistille.

Jo etukäteen kiitollisuutta tuntien siitä, että vaivautunet vastaamaan. Tarkoitushan siis oli lähestyä probleemaa, tuleeko Jumalan lapselle maallisia kiusauksia enää ollenkaan sitten kun saadaan palata isän luokse ja syödä rasvaista sianlihakastiketta juhlapäydässä. Ei sinulla tietenkään uskovaisen näkökulmaa tähän voi olla, mutta kuitenkin osaat heprean kieltä ja olet perehtynyt ainakin jossakin määrin Raamattuun ja kenties joskus osaisit lähestyä asioita myös Jumalan lapsen näkövinkkelistä. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu