Suzuki df 2,5 hp kolisee, potkuri ei pyöri

SatunnainenKalastaja

Mikä on voinut mennä rikki Suzuki df 2,5 hp perämoottorista kun kevyen kivipohjakosketuksen jälkeen potkuri ei pyöri ja yläpäästä kuuluu selvästi koliseva ääni kun vaihteen laittaa päälle? Voi toki olla, että kolisevan äänen lähde on todellisuudessa potkurin päässä. Potkurin sokka pysyi ehjänä. Vinkkejä otetaan kiitollisena vastaan. Yritän itse korjata jos ei ole toivoton tehtävä.

18

2471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekninenjamppa

      voisko se olla venttiilinnostajat taittunut ?

    • SatunnainenKalastaja

      Koneen käyntiäänet vapaalla vaihteella ovat normaalit, mutta kun vaihteen laittaa päälle niin kolinaa kuuluu eikä potkuri pyöri eli vian täytyy liittyä voimansiirtoon.

    • Avaa

      Ja katso.

    • vm41

      Joko vetoakselin boorit tai alapään hammasrattaat vioittuneet.
      Avaa rikiputki vesipumpun kohdalta, mikäli ei ole ilmajäähdytteinen.
      Hanki jostain/joltain räjäytyskuvat, pyydä joku kaveri apuun, ota kännykkäkuvat eri työvaiheista niin saat suunnilleen saman näköiseksi jälleen.

      • Elikkä

        Tarkoitit suomeksi sanottuna, että eiku dynamiittia viis kg. ja kerää räjäyksen jäläkeen suurinpiirtein osat takaisin, niin vika on poistunu.


      • vm41
        Elikkä kirjoitti:

        Tarkoitit suomeksi sanottuna, että eiku dynamiittia viis kg. ja kerää räjäyksen jäläkeen suurinpiirtein osat takaisin, niin vika on poistunu.

        Juuri niin. on hienoa, kun on edes yksi "ulkomaalainen" joka on ymmärtänyt tarkoituksen.


      • veneilymiesx

        jos tai kun vika on jompi kumpi boorit tai hammasrattaat mitä itsekin epäilen vahvimmin, niin onkin muuten hyvä kysymys paljonko tuollainen uusi vetoakseli tai hammasrattaat maksaa. Ei välttämättä halvimpia koneen osia, ja kone kuitenkin uutena 700 egeä, käytettynä nuita näkyy saavan 500 eurolla


    • vm41

      Sempä vuoksi, ei konetta kannat suinpäin korjaamolle kiikuttaa, vaan katsoa ensin itse mikä on vikana.
      Eihän kyse ole kuin muutaman pultin irrottamisesta.
      Sen jälkeen tekee päätöksen koneen kohtalosta. Satasen parin takia ei konetta kannata korjauttaa, vaan jättää varaosiksi.
      Eri asia tietenkin on, jos sattui olemaan laajennettu kotivakuutus, joka mahdollisesta remontista, tai uuden koneen hinnasta osan maksaa.
      Paas kysellen.

      • KertokaaHYVÄTihmiset

        Mikä on raja, ettei luottokonettaan kannata korjata, kun en oo koskaan oppinu ymmärtämään, että miksi jotain ei kannata korjata, vaan hankkia toinen, jossa on kohta samat viat ?

        Ymmärrän kyllä totaalisesti umpeen ruostuneet,-kuten vuoden tai pari pohjassa rypeneet upotukset, mutta muuten pyörivän koneen saa muutamalla satasella ja kaljapurkin avulla hyvään kuntoon, niin miksi se ei kannata-piättekö TE moottoreitanne niin kelvottomina,-vai oonko minä puonnu kelekan jalaksilta rähmälleen rämeeseen, kun haluan laittaa 30v-40v vanahat heppaset uudelleen valjaisiin, ja hyvin ruokittuna ?


      • veneilymiesx
        KertokaaHYVÄTihmiset kirjoitti:

        Mikä on raja, ettei luottokonettaan kannata korjata, kun en oo koskaan oppinu ymmärtämään, että miksi jotain ei kannata korjata, vaan hankkia toinen, jossa on kohta samat viat ?

        Ymmärrän kyllä totaalisesti umpeen ruostuneet,-kuten vuoden tai pari pohjassa rypeneet upotukset, mutta muuten pyörivän koneen saa muutamalla satasella ja kaljapurkin avulla hyvään kuntoon, niin miksi se ei kannata-piättekö TE moottoreitanne niin kelvottomina,-vai oonko minä puonnu kelekan jalaksilta rähmälleen rämeeseen, kun haluan laittaa 30v-40v vanahat heppaset uudelleen valjaisiin, ja hyvin ruokittuna ?

        Se varmaankin riippuu moottorista ja sen omistajan korjaustaidoista. 2-tahtisten osalta varaosat, yksinkertaisuus, kestävys ja osien kokonaismäärä sekä korjauksien jälkeinen käyttöarvo ainakin omasta mielestä puoltavat aina korjaamista itse ja niin olen tehnytkin. Mitä tulee näihin 4-tahtimoottoreihin, niin haasteeksi voi muodostua mm. se että varaosia ei saa käytettynä ja uusien varaosien hinta on korkea. Lisäksi korjattavaa voi olla määrällisesti paljon. Yhtä kaikki jos joku päättää korjata 4-tahtisenkin moottorin purkuosiksi myymisen sijasta, pitää sitä tekoa kunnioittaa siltä osin että jokun näkee vaivan ja ylläpitää korjaustaitoja.


    • Anonyymi

      Tämä tuskin enää vuosia myöhemmin on kirjoittajalle relevantti tieto, mutta ensimmäisenä pohja/kivi/tms kosketuksen jälkeen jos potkuri ei pyöri ja kuuluu kummallista ääntä, kannattaa tarkistaa murtosokka. Murtosokan kuuluukin hajota kun potkuri osuu pohjaan, sen tehtävä on suojata vaihteistoa. Murtosokka löytyy potkurin takaa ja sen avulla potkuri pyörii. Eli ensin potkurin saksisokka irti, jonka jälkeen potkurin voi irrottaa. Murtosokka sijaitsee näkyville tulleessa akselissa poikittain ja potkurissa on sille selkeät hahlot. Varaosan sarjanumero on 09202-04002-000, löytyy monista veneilyyn erikoistuneista kaupoista halvalla.

      • Anonyymi

        Onko se sama sokka, josta aloittaja puhuu, vai onko niitä useita?


      • Anonyymi

        Olisit lukenut aloituksen ennenkuin rupesit viisastelemaan siitä yhdestä ja ainoasta osasta joka asiantuntemukseesi kuuluu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko se sama sokka, josta aloittaja puhuu, vai onko niitä useita?

        Ei ole sama .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole sama .

        Siis jos saksisokka (se näkyvissä oleva) on ehjä ja potkuri ei pyöri niin vika voi olla murtosokassa. Otin saksisokan irti miten potkuri irroitetaan tai miten se murtosokka vaihdetaan?


    • Anonyymi

      Miten 2.5 heppaisen suzukin potkuri irroitetaan? Saksisokka ensin tietysti pois mutta miten jatko?

    • Anonyymi

      Tämä on jo vanha ketju mutta ongelma tuli myös omassa moottorissa esiin. Eteenpäin kytkin siirtää perässä jousi systeemillä kytkin kappaletta, joka laitta vedon päälle perässä. Kytkin kappale (clutch dog) saattaa hypätä pois paikaltaan ja perästä katoaa yhteys akseliin. Tämä tapahtuu jos osa on kulunut. Tuon osan vaihtamalla taas toimii. Niin ja se potkurin irroitus: meisselillä vääntämällä saksisokan irroituksen jälkeen.

      • Anonyymi

        Onko tuo kytkinkappale helppo vaihtaa itse? Pitääkö peräöljyt laskea moottorista ensin pois ja saako tuon kytkinkappaleen ostettua helposti varaosana vai pitääkö se tilata jostain , minkähän hintainen lienee?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7605
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4193
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3695
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3180
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      60
      2534
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2358
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe