Olen 50v nainen.Opislelen.Työssäni ihastuin nuorempaan työkaveriini.Tiedän ettei meillä ole yhteistä tulevaisuutta.Eikä muutakaan.Haluaisin hänen tunteistaan tietää.Ja raha-asioita.Ja mieheni sairaudesta ja traumoista miten niiden kanssa käy.Kiitos jo nyt
unijukkalle
julis
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihmissuhteet ovat elämässä tärkeitä, eikä niihin pitäisi aina asennoitua liian musta-valkoisesti. Tämän nuoremman työkaverin raha-asiat eivät joka tapauksessa ole ainakaan kovin heikolla tolalla, mutta ei pidä asennoitua myöskään siten, että saisit häneltä esim.rahallista hyötyä.
Kuitenkin muulla tavoin, lähinnä ymmärryksen kautta siitä, miten ihmiset voivatkaan ymmärtää toisiaan, voisitä hänestä hyötyä. Siis hyöty tulee siitä että olet luonnollinen.
Miehesi tarvitsee nyt toipumista. Häntä ei pidä rasittaa, ja suuret päätöksetkin on mieluusti pidettävä hänestä kauempana. Mahdollista kuitenkin on että toipumista tapahtuu vähin erin. Hän on kuitenkin luonteeltaan varsin teräväpäinen ja asioita ymmärtävä.
Nyt tilanne on se, että ei voi aivan nähdä miten tässä käy. On puntaroitava mahdollisuuksien välillä ja tehtävä tiettyjä valintoja, katsottava eteenpäin.
Kiitos sinulle unijukka mitä kerroit.Haluaisin sen verran selventää että työkaverini kanssa meillä ei ole fyysisesti mitään kontaktia.Ja en halua mitenkään hänestä hyötyä.Rahakysymys oli minun omista raha-asioista.Huonosti kirjoitettu minulta..Vielä jos saan kysyä jatkokysymyksen onko hänellä tunteita minua kohtaan vai tuleeko ystävänä minua tapaamaan ?Minä yleensä pyydän tapaamista.Ja olisiko parempi lopettaa tapaamiset,?Koska minun tunteeni ovat muutakin kuin ystävyyttä?Kiitos sinulle Jukkauni
Voisi olettaa että välinne ovat melko syvät, ja jopa vielä syventymässä. Kyse on ainakin jollakin tasolla enemmästäkin kuin ystävyydestä, hänenkin tasoltaan.
Tilanne voi kehittyä sellaiseksi, että se vaikuttaa elämäsi eri valintoihin.