Älykkäät äänet alitajunnasta

Paukkuth951

Hei, kirjoitan mielenkiintoisesta aiheesta. Skitsofrenia voi olla suuri kokemus. Äänet voivat olla todella älykkäitä, älykkäämpiä kuin itse on ja kertoa mielenkiintoisia juttuja, vaikka ne usein häiritsevätkin. Lisäksi äänet saattavat kertoa hirmu todentuntuisen tarinan, jonka itse uskoo ja tottelee sitten ääniä.

Itselläni äänet olivat älykkäitä harhauttamaan minua pois todellisuudesta ja ne kertoivat todentuntuista tarinaa. Uskoin, että äänet voivat aiheuttaa minulle fyysisiä tuntemuksia ja ne käyttivät sitä hyväksi. Lähdin jopa tekemään itsemurhaa, koska ääni käski siihen. Se oli kuulemma minun itsemurhapersoona, joka pystyisi siihen. Ääniä oli monenmoisia, tuttuja ja vieraita ja ne puhuivat jopa yhtä älykkäästi kuin alitajunta toimii. Huom. minulla ei ollut maniaa. Äänet loivat todentuntuisen tarinan minulle ja kielsivät minua kertomasta äänistäni hoitohenkilökunnalle. Lisäksi ääneni olivat niin vahvoja, ettei lääkkeet auttaneet ja koin erään tuntuvan kokemuksen juoksemalla metsässä sukkasiltaan syksyllä ja olisin jäänyt sinne kolmeksi vuorokaudeksi, jos äänet olisivat pitäneet minua siellä. Jumalan ääni kuitenkin armahti minua ja lähdin "munat turpeessa" sieltä poliisiauton kyytiin, jonka vanhempani hälyttivät paikalle.

kaikkea sitä kokee ja vielä lisääkin. itselläni 9kk sairaalahoitoa takana ja 6kk äänten kuulemista. En tiedä kuinka ne häipyivät mutta ne ovat palaamassa kun sairastan taas stressin alkaessa. Jaksamista kaikille jotka tulevat tai eivät tule äänten kanssa toimeen

Tämä tarina on tosi, sen tarvitsee vain tapahtua ja tapahtuikin.

19

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KaunisMiesOlen

      Minä en ole hullu!!!!!!! Minä olen Cheek! Jou, jou!

      Kuka muu muka! Ding sing sing! Toi muija on hyvä pano!

      Mä oon liian komee. T. Jonne from Joensuu

    • Seppo455

      Mene pois.

      • Lollo868

        Haista kukkanen.


    • MielisairasTerve

      Molo maistuu hyvälle. Kokeile vaikka.

    • Gei

      Mää mää mää mää. Mitä kuuluu? kukkuluuruu.

    • dingdingdingoletvoittaja

      Ding ding

    • Saatananjuntit

      Vittu te ootte sekaisin.

    • JanoinenMatkustaja

      löin just kupperin väliin.

    • JanoinenMatkustaja

      Vittu kaks paloo kerralla,

    • ÄitiOnYlpeä

      Noulin kullin puhtaaks, nyt voi lähteä ulos.

    • Mistä_ja_miksi

      Hei!
      Onko sinulla käsitystä, miksi äänet tulivat elämääsi? Tapahtuiko jotain erityistä?
      Ovatko äänet kertoneet syynsä olemassa oloonsa? Vastaavatko ne kysymyksiisi? Ovatko ne rehellisiä? Pysyvätkö ne sanassaan? Voiko niihin luottaa? Pysyttekö te sovussa?
      Millaista hoitoa/lääkitystä olet saanut?

      Oletko keksinyt omia konsteja selviytyä?

      • Rukoilijasirkka

        Olen ollut hoidossa 2 vuotta ja olen tuntenut oloni paremmaksi. Kiitos kaikille, jotka auttoivat minua pääsemään hoitoon.


    • dopamiiniteoria_nurin

      Lukaisepa tämä:
      "Närästyslääke auttaa skitsofrenian hoidossa, sanovat suomalaiset tutkijat"
      >>
      Ekelundin mukaan aivojen histamiinijärjestelmä voi toimia eräänlaisena suodattimena, joka poimii ulkoisesta ja sisäisestä aisti-informaatiosta sen, mikä on tärkeää.

      Tämän puolesta puhuu se, että histamiinireseptoreja on erityisen runsaasti aivojen thalamuksessa. Thalamus on ihanteellinen ehdokas tällaiseksi suodattimeksi, sillä se sijaitsee "portinvartijana" aivojen vanhojen ja uusien osien välillä.
      Ekelund pitää mahdollisena, että skitsofreniassa aivojen aistisuodatin ei toimi kunnolla. Kun suodatin ei kykene erottelemaan mikä on tärkeää ja mikä yhdentekevää, ihminen alkaa nähdä merkityksiä merkityksettömissäkin asioissa.

      Toisaalta, "vuotava" suodatin saattaa päästää tietoisuuteen myös sisäisiä ärsykkeitä, kuten ääniharhoja, joita toimiva suodatin ei päästäisi lävitseen.
      >>
      http://www.hs.fi/tiede/a1373074813226

      Tutkimuksen mukaan alun perin närästykseen kehitetty lääke - Pepsid, famotidiini - vaimensi tehokkaasti skitsofrenian psykoottisia oireita.

      Tutkimuksen löytö voi ohjata skitsofrenian tutkimusta ja hoitoa uusille urille.

      • Vatsahapot_on_ärsyttäviä

        Nyt alkavat pumpata Pepsidia väkisin ihmisille. Ja Pepsidin valmistaja kiittää yhteistyöstä...


      • pitäisi_tutkia

        Ehkä parempi vaihtoehto kuin nykyisin käytössä olevat neuroleptit?!
        Pepsidi ei ainakaan tee niin tönköksi ja tyhmäksi eikä edes väsyneeksi.


      • hthhtr

        Vatsassa kuuluu olla oikea happotasapaino ruuansulatusta varten. Ilman ruuansulatusta tulee ravinnevajausta. Vai onko tämä vatsahappoidea lähtenyt liikkeelle siitä ideasta, että pakkosyömälakko skitsofreenikoille auttaa? Taitaa vaan johtua pakosyömälakon kiduttavasta vaikutuksesta...

        Tuota Pepsidiä pitäisi tutkia myös kaikkiin keksittyihin mielenhäiriöihin.


    • vuosi.2001

      Sairastin itse kolme kuukautta psykoosia n. 15 vuotta sitten. Itsellenikin jäi mieleen äänien älykkäät puheet ja kertomukset, ja ennen kaikkea eräs ääni, joka kertoili minulle aivan upeita runoja. Olisinpa tajunnut edes jonkun kirjoittaa talteen, mutta minä vain kuuntelin haltioituneena. En silloin edes ymmärtänyt sairastuneeni, vaan kuvittelin kaiken todeksi, hyvän ja pahan taistelun, joka riehui päässäni, ja sai minutkin ryhtymään mitä oudoimpiin toimintoihin kerran jos toisenkin.

      • Anonyymi

        Monta kertaa alitajunnasta tulee kaikki luetut kirjat ja elokuvat päähän ääninä.Mutta jos alkaa sekoamaan niistä voi mennä hakemaan psykiatriasta lääkitystä ettei levy ala liikaa pyöriä.


    • Anonyymi

      Psychosmus maximus. Has no one lost their brain here.

      Heil Fitness! Mixen saa läskiytyä rauhassa. Bojoing, vatsa sanoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe