Hampaat putoavat

Itse666

Miksiköhän narkkareilta putoavat leegot niin nopeasti?

10

524

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evoluutio_toimii

      Mihinkä narkki hampaita tarvii?

    • Yhujijuj

      Nestehukka on suurin syy. Eivät juo siis tarpeeksi vettä kun kovat huumeet pistävät elimistön kovemmille kierroksille ja nestettä sekä kuluu enemmän sekä aineet saattavat olla myös diureteettisia. Tästä syystä sylki muuttuu happamammaksi ja hapan sylki syö hampaita. Jotkut aineet ovat myös hampaiden kiilteelle haitallisia kosketuksessa. Esim. korvaushoidossa juotava metadoni. Amfetamiini käyttää elimistöstä myös kaliumia joten sitä pitäisi saada ravinnosta normaalia enemmän. Syy voi olla myös niin yksinkertainen että hampaat unohtuvat monesti pestä. Jos nuo kaikki asiat hoitaa eikä käyttö oli jokapäiväistä niin tuskin ne hampaat menee sen huonompaan kuntoon kuin muillakaan ihmisillä.

      • Huuvviuv

        Toisilla on paremmat hampaat kuin toisilla. Joillakin on hampaat jo pikkupoikana reikiä täynnä.


      • juokaaviinaa

        Kannattaa juoda alkoholia, ei pääse nestehukka yllättämään. Juopoilla on usein hyväkuntoiset, lujat , valkeat hampaat, monesti käyttävät niitä olutpullojen korkkien avaamiseen.


      • saatananjuopolripuli

        ai ne mädälle haisevat ruskettuneet luupalikat


      • Anonyymi

        Tää on ainut oikea vastaus yleinen harhaluulo on et just se metadoni aineena syövyttää hampaita, mut ei

        When used for opioid maintenance therapy, Methadone is generally administered as an oral liquid. Methadone has been implicated in contributing to significant tooth decay. Methadone causes dry mouth, reducing the protective role of saliva in preventing decay. Other putative mechanisms of methadone-related tooth decay include craving for carbohydrates related to opioids, poor dental care, and general decrease in personal hygiene. These factors, combined with sedation, have been linked to the causation of extensive dental damage.


    • Kskskkkkk

      Esimerkiks piri syövyttää vitusti hampaita ja ylipäätään kaikkien huumeiden polttelu.

    • us-er

      löytyy minulta kaikki hampaat, mutta suihkussa olen käynyt viimeksi kaksi viikkoa sitten. mitäs sitten ei täälä miltään haise

      • tosissaanoon

        saaks mä nuuhkia sun persettä, maksaisin hyvin
        jätä yhteystieto


    • Anonyymi

      Monilla jää hampaiden pesu väliin. Lisäksi opioidit aiheuttavat luiden haurastumista ja sitä myöten hammaskiille myös katoaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      104
      4641
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      391
      1391
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1072
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      892
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      877
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe