ruotsinkielen asema muka olennaista

ainasamalauluu

aina rkp on puhumassa ruotsinkielen asemasta. se on epäolennaista. suomessa puhutaan suomea ja jos joku ruotsia haluaa puhua, puhukoot. ei siitä numeroa tarvi tehdä. tunnen paljon suomenruotsalaisia ja ovat hyvää väkeä mutta en minä sitä ymmärrä miksi enemmistön täytyy opetella koulussa ruotsia vaikka engalnnin tuplapopetus olisi viisaampaa. ruotsilla ei maailmalla pärjää kuten ei suomellakaan. unohtakaa jo rkp se ruotsikielen asema. ei sellaisesta tarvii puhua.

4

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huusianna0

      skitprat

    • Den finnen som inte lär sig engelska med den massiva undervisningen de får, kommer inte att lära sig i fortsättningen heller.
      Varför ödsla mera tid på engelska och underpresterande elever? Vilket dumt initiativ med "dubbelengelska".
      Efter brexit kommer engelskans ställning i Europa dessutom att försvagas märkbart.
      Svenskan blir starkare i Norden, tyskan och kanske franskan i Centraleuropa och spanskan/italienskan i Sydeuropa.

      • "Svenskan blir starkare i Norden" hur så ? ni några av minoritets-folket har alltid dessa orealistiska propaganda-byggelser men i riksverige dom har inte och behöver inte sådana hallucinationer även dom pratar (äkta) svenska. rkp:n ikiaikainen vuodatus ruotsin kielen asemasta on äänestäjilleen suunnattua propagandaa (jos et äänestä meitä menetät äidinkieleesi perustuvat etuilu-oikeudet). joten suomen kielipolitiikka on vähemmistön etu & enemmistön haitta ! surullista ja epätasa-arvoista.


    • Tiedotan

      Normaalin ajattelutavan mukaan kielen asema on JUURI se, mikä sillä on yhteiskunnassa. Eli kyse on VAIN kielen suuruudesta.

      Mutta normaali ajattelutapa on tunnetusti svekorusuille vieras. Koska haluavat säilyttää ruotsin kielen ylisuuren aseman tuomat etuoikeudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1302
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      224
      1216
    Aihe