Itse en haluaisi asua keskustassa automelun ja saasteiden ympäröimänä. Tän uutisen mukaan jopa 225.000 helsinkiläistä asuu hyvin meluisassa ympäristössä. Melu tapppaa ja vie ennenaikaiseen hautaan.
http://www.hs.fi/kaupunki/a1465956515978?ref=a-uusim-#7
http://www.hs.fi/kaupunki/a1465956515978?ref=a-uusim-#7
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kysymys on erittäin typerästi muotoiltu. Mitä haet takaa? Ilmeisesti olet se/näitä kantakaupunkia jne. täällä palstalla haukkuvia tyyppejä.
Voit ihan vapaasti mennä katsomaan asuntojen hintoja kantakaupungissa. Ei ne siitä yhtäkkiä ne hinnat mihinkään laske siitä syystä että asunnot sijaitsevat keskustassa. Itseasiassa siksihän ne on alunperinkin ollut kalliita.
Ei kai mikään jo valmiiksi ollut melu hintaa laske pätkän vertaa. Se on sitten eria asia jos melu yhtäkkiä alkaa jollain alueella.. mutta sitähän sinä et edes ajatellut.
Kantakaupungissa asuu vain köyhiä eli vuokralaisia. Rikkaat asuu maalla kuten espoo, sipoo jne.
Pitäisikö sinua kutsua typerykseksi kun kirjoitat asiasta josta et selvästi tiedä mitään.
Lista Suomen kalleimmista asuinalueista.
http://www.iltalehti.fi/asuminen/2015083120275019_an.shtml
Kantakaupunki ja kerrostalot ovat erittäin haluttuja, pidit sinä siitä tai et.
Ei ainoastaan melu vaan myös liikenteen saasteet ja päästöt. En tajua, kuka haluaisi asua ahtaassa betonikuutiossa keskellä jotain vtun lähiötä ja naapureina ählämeitä.
Sä muuttaisit sieltä takahikiältäsi Stadiin alta viikon jos sulla jotain mahdollisuuksia siihen olis. Mutta kun ei ole :/
En usko sen sinällään vaikuttavan. Jos kuvitellaan hypoteettinen tilanne että vaikka stadin keskusta muuttuisi kokonaan autottomaksi, nousisiko asuntojen hinnat sen vuoksi. Tuskin. Mutta meluunkin tottuu. Muistan miten pienenä maalaistyttönä oli kiehtovaa mennä sukuloimaan kesälomalla stadiin kun asunto oli ratikkareitin varrella. Äänet oli kiehtovia. Myöhemmin muutin stadiin ja ehdin kolmella eri alueella asua. Pahempaa kuin melu oli keväinen katupöly. Asunnon hintaa alentava tekijä voisi ehkä enemmänkin olla lentoreittien varsi, omakotitaloissa ehkäpä. ?
Asun 250.000 euron asunnossa Helsingin kantakaupungissa. Melua riittää, mutta sen pitäisi vähentyä julkisivuremontin myötä.
Kyllä se liikenteen melu vähän vaikuttaa ostopäätökseen. Ei ole kiva, jos liikennevalojen piippaus kuuluu asuntoon eikä se autojen moottorihurinakaan mikään tyyni ääni ole.
Muuta Vantaan Maantiekylään ja heti.