Basedowin tauti

Pyydän_neuvoja

Onko joku saanut apua ja tervehtynyt Basedowin taudista? Missä teitä hoidettiin ja miten tauti saatiin talttumaan? Ketä lääkäriä suosittelette?

Olen kärsinyt taudista jo useita vuosia, eivätkä jatkuvat kortisonikuurit suoneen tehoa kuin vähäksi aikaa. Oireita tulee koko ajan lisää, eikä hoitava lääkäri sano osaavansa auttaa. Asun Helsingissä ja käyn Meilahdessa endokrinologilla.

10

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain_4638_potilasta

      Tuhansien jäsenien Facebook-ryhmissä kuulemma on Basedowistakin puhuttu. Lääketilaston mukaan liikatoiminnan esiintyvyys on vain suuruusluokkaa 1½ prosenttia vajaatoiminnan esiintyvyydetä joten isosta porukasta saa varmemmin vastauksia

    • tietoatarvitseva

      En ole Facebookissa ja siksi kysyn täällä.
      Tauti on harvinainen, mutta kamalan vaikea kenen kohdalle sattuu.
      Tautia sairastavien hoitavia lääkäreitäkään ei ole montaa ja heitä on vaikea löytää.

      • vertaistukea

        > En ole Facebookissa ja siksi kysyn täällä.
        Jos englanti sujuu on ThyroidUK:n foorumi hyvä paikka rekisteröityä ja kysellä: https://healthunlocked.com/thyroiduk/posts/
        Tosiharmi että vertaistuki on luisunut Facebookiin, jossa yksityisyydensuoja on olematon ja/tai vaikea asetella


    • myötätuntoni

      Löysin sattumalta Googlesta Ninan kertomuksen kamppailustaan Basedowin taudin kanssa. Kyllä oli karmivaa luettavaa! Eikö lääkärit ymmärrä miten peloittava, kivulias ja henkisesti raastava se tauti on ja pahemmaksi sen vielä tekee lääkärin iva ja herjan heittäminen. Onnittelut ja hatun nosto siitä, että Nina jaksoi taistella oikeuksiensa puolesta ja sai lopulta kipeästi tarvitsemansa avun.

    • Divertikkuli

      Osaavat endokrinologit osaavat hoitaa. Matti Välimäki, Vesa Ilvesmäki.

      Löytyy varmasti jokunen muukin, mutta nämä ovat parhaat. Jonot taitavat olla vain hirveän pitkät.

      • jonoon_vaiko_ei

      • kysyisinteiltä

        Osaatteko vielä neuvoa, mitä kautta hoitojonoon pääsee jos hoitava lääkäri ei laita lähetettä?


      • yksityisesti

        Yksityisvastaanotolle on päässyt ilman lähetettä. Julkisella tilanne taitaa olla melko toivoton. Vertaistuen neuvoin löytyi hyvä yksityinen, joka viime vuonna maksoi alle satasen. Nyt kyllä siirtyi kalliimpaan ketjuun


      • help_me_please

        En vain millään löydä kilpirauhaseen erikoistunutta endokrinologia Helsingistä.
        Yhden erikoistuneen löysin Kuopion Mehiläisestä, mutta hän on turhan kaukana.
        Tarvitsisin nyt kipeästi vinkkejänne! Ei se voi olla väärin, jos jotain lääkäriä täällä kehuu ja suosittelee omien hyvien kokemustensa perusteella.


    • potilaanlähiomainen

      Kiitos mielipiteistänne! Kilpirauhastaudin hoidattaminen Suomessa näyttää olevan todella ongelmallista, varsinkin jos sairastaa harvinaista liikatoimintaa ja lisäksi Basedowia. Olen todella järkyttynyt tästä lukemastani lääkäreiden arvovaltakiistasta asiassa. Eikö tärkeintä olisi potilaiden saaminen terveiksi, eikä loputon väittely hoitomenetelmien oikeellisuudesta tai vääryydestä? Uskon molemmissa koulukunnissa olevan paljon hyvää. Potilastapaukset ovat vain niin kovin erillaisia. Vaikeimmissa tapauksissa tehokkaan hoitomenetelmän löytäminen on hyvässä tuurissa ja moninaisen kokeilun takana. Uskon, että parhaimman hoitotuloksen saisi näiden koulukuntien yhteistyöllä. Lääkäreiden keskinäinen väittely luo potilaille turvattomuutta ja toivottomuuden tunteen selvitä vaikeasta sairaudestaan. Kuten aina vaikeissa ja pitkissä sairauksissa, potilas hakee apua jokapuolelta, varsinkin jos tuloksia ei ole tullut ja tilanne jatkunut vaikeutuen vuodesta toiseen.

      LOPETTAKAA HYVÄT LÄÄKÄRIT VÄITTELY JA TEHKÄÄ YHTEISTYÖTÄ TOISIANNE ARVOSTAEN! ÄLKÄÄ UHRATKO POTILAITA TAISTELUKENTÄLLENNE! PYSTYTTE AUTTAMAAN, KUN LYÖTTE VIISAAT PÄÄNNE YHTEEN JA TOIMITTE YHDESSÄ!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2126
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1283
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1248
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      32
      1162
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      60
      1129
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      854
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      739
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      26
      674
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      555
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      19
      537
    Aihe