Miten teen oman puhelin sovelluksen?

Moro, sain pari viikkoa sitten hyvän idean puhelin sovellukselle. Mutta en tiedä miten voin toteuttaa sovelluksen. Olen jo suunnitellut sovellusta paperille mutta en tiedä miten jatkaa. Osaako joku auttaa? Ja kiitos jo etukäteen. 😃
169
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

1. Kirjoita ohjelman konsepti dokumentiksi

2. Kirjoita ohjelman käyttöohjeet loppukäyttäjälle. Tuo selkeyttää lisää toimintalogiikkaa.

3. Kirjoita ohjelmalle vaatimusmäärittely. Määrittele miten ohjelman tulisi toimia miten temppu onnistuisi. Esimerkki käyttötapauksia pitäisi kirjoittaa, toiminnallisia vaatimuksia, laadullisia vaatimuksia, resurssivaatimuksia jne.

4. Piirrä käyttöliittymä kaikkine nappeineen puhtaaksi jollain ohjelmalla minkä näköinen pitäisi olla eri käyttäjille ja kuvaile miten se toimii.

5. Kaikki tieto mitä ohjelma tuottaa muotoile vaikka taulukkolaskentaohjelmalla tauluiksi missä sarakkeissa mitä tietoa ja riveillä esimerkkinä tietoa mitä pitäisi olla.

6. Tähän mennessä kerätyn tiedon perusteella, ala kirjoittamaan hyväksymistestejä. Hyväksymistesteillä ilmaistaan milloin ohjelma on valmis. Ohjelma on valmis silloin kun kaikki hyväksymistestit läpäistään. Hyväksymistestit voi olla manuaalisesti suoritettuja mutta mielellään ne pitäisi kirjoittaa koneellisesti, että voidaan nappia painamalla tarkistaa onko ohjelma valmis vai kesken.

Tämän jälkeen voit kirjoittaa ohjelman itse valitsemillasi työkaluilla tai sitten ostat palveluna. Mitä valmiimmaksi määrittelet itse mitä oikein haluat, sitä halvempaa sen ostaminen on. Pätevä ohjelmistokehittäjä voi tehdä homman hyvinkin nopeasti. Kustannusta voit arvioioida niin, että yksi toiminto on yksi testi (joita olet jo kirjoittanut vaatimusmäärittelyn ja hyväksymistestien muodossa) ja yhden testin ja sitä vastaavan koodin tekee valmiiksi esim. tunnissa kun ottaa huomioon kaiken muun säädön mitä tähän kuuluu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bacon69 kirjoitti:

Moro, sain pari viikkoa sitten hyvän idean puhelin sovellukselle. Mutta en tiedä miten voin toteuttaa sovelluksen. Olen jo suunnitellut sovellusta paperille mutta en tiedä miten jatkaa. Osaako joku auttaa? Ja kiitos jo etukäteen. 😃

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu