Suomessa ongelmana on vanheneva väestö, ja ongelmana on ikärakenne, kun väestö ikääntyy kuka tekee työt ja maksaa verot.
Mutta kuka haluaa enää tehdä tänne lapsia, kun pitäisi tehdä työtä enemmän ja samaan aikaan vaikeutetaan lapsiperheiden asioita, mm. koulukyyditysten suhteen ja jopa uhkailemalla sillä, ettei välttämättä kaikilla lapsilla olisi oikeutta iltapäivätoimintaan.
Lapset vastaan vanheneva väestö
10
206
Vastaukset
- Turvallinenvanhuus
Vanhukset tarvitsevat hyvän turvallisen vanhuuden, aivan samoin kuin lapset turvallisen lapsuuden, se on ihmisen perusoikeus.
- PienenLapsenNälkä
Lapsilla pitäisi olla edes oikeus syntyä, saada perusasiat ja koulutus. Vanhemmat ikäluokat ovat ahneita isoine asuntoineen, nuoret aikuiset elävät pienissä yksiöissä töissä käyden ja elättäen ja hoitaen rahan päällä istuvia vanhuksiaan. Oksettaa moinen.
- Venäläinenruletti
Monella vanhuksella saattaa olla hyvin pienet tulot ja suhteutettuna suuret menot, esim. lämmityskulut, ja välttämätöntä korjausvelkaa. Onpa niinkin, että ei ole varaa korjausavusta huolimatta korjauttaa asunnossa välttämätöminä pidettyjä homevaurioita. Jos on leski, niin aikuiset lapsensa omistavat puolet kiinteistöstä, joten et pysty myymään tai.vaihtamaan asuntoa. Moni vanhus onkin aika.huonossa jamassa tuon tilanteen vuoksi.
On kyllä heitäkin, jotka nauttivat ylisuurista eläkkeistä ja kylpevät rahassa.
Mutta yleisesti ottaen, meidän kaikkien yhteinen velvollisuus on huolehtia ja turvata kaikkien lapsuus, jotta lapsista kasvaa vastuullisia, ahkeria ja työtä pelkäämättömiä aikuisia, joilla on sydäntä auttaa vastaavasti vanhuksia ja edelleen lapsia, eikä heistä niin tulisi tunteettomia oman edun tavoittelijoita, jotka vaatisivat aikanaan järjettömiä tunteettomia säästöleikkauksia, koskien lapsia ja vanhuksia. Varsinkin lapsiin kohdistuneet säästöt, ovat venäläistä rulettia, joissa voi olla hyvin vaaralliset seuraukset. - Lapsiparat
1. Millainen kunta se sellainen on, joka jättäisi lapset "" heitteille"" , ja eriarvoiseen asemaan varallisuudesta ja koulumatkasta riippuen.
2. On lapsia joiden vanhemmilla on mahdollisuus kenties kuljettaa tai saatella nuorimmat lapsensa kouluun 3-5km, ja heitä jotka pystyvät maksamaan yksityiset- tai julkisen kuljetuksen.
3. Entä ne lapset joiden vanhemmilla ei ole mahdollisuutta saatella, kuljettaa, tai maksella kuljetuksia, ja ehkä lapsen vanhemmilla ei ole sydäntä, ja siksi laittavat lapsensa kulkemaan jopa 5km, NIIN ONKO SILLOIN AJATELTU LAPSEN ETUA ? Onko silloin yhdenvertaisuus ja tasapuolisuus lapsen kannalta toteutunut ?
4. Monikin varmaan muistaa surullistakin surullisemman Vilja- Eerikan tapauksen, ja sen kaiken mitä hän joutui kokemaan, ja jolla kaiken kurjuuden lisäksi oli pitkä matka kouluun, johon hän kulki yksin, huolimatta koulunsa opettajien huolesta. Olisi auttanut edes hieman hänen taakkaansa jos olisi ollut kuljetus kouluun. - mietiedesvähän
Jutun otsikkokin on pahasti pielessä "lapset vastaan vanheneva väestö" Eivät he ole mitenkään toisiaan vastaan.
Kuka haluaa tehdä tänne lapsia: Naisilla on edelleen vauvakuumeensa, joten kyllä niitä lapsia tulee, vaikka maapallolla on jo 50% liikaa ihmisiä.
Ei pidä elää sellaisessa sosialismin kuplassa, että muut maksavat sinun kuluja, jos lapsia tekee, pitää olla varaa niistä huolehtia. - hjjgg
Edelliseen viitaten, otsikon tarkoitus ei liene alkuaankaan ottaa sitä kirjaimellisesti, vaan yhteiskunnallisesti katsottaessa ymmärtää ikärakenteen tuomat vaikutukset kuntien- ja Suomen talouteen.
Maapallon väkimäärä ei ole jakautunut tasaisesti, ja ylikansoittuminen ei ole meidän vitsauksiamme. Toisaalta suurenevat määrät turvapaikanhakijoita on kulkeutunut myös Suomeen, ja Kokoomuksen haave saada maahan miljoona maahanmuuttajaa on ehkä mahdollista, ja se voisi ratkaista tulevaisuuden työvoimapulaa ja pitää palkat kurissa.
Lapsia syntyy paljon ilman perhesuunnittelua, ja tulevaisuudessakin lapsia varmasti syntyy, mutta yhä vähemmän ja ilman harkintaa. Se on kuitenkin niin, että useimmissa perheissä nuo heistä aiheutuneet kulut, tulevat moneen kertaan maksettua verovaroista kunnalle ja paljon enemmänkin. - kumpaakannatat
Millaisena haluat nähdä Suomen tulevaisuudessa:
1. Suomen sukuisena ja vaaleaihoisina ?
2. Tummina syrjäyttämällä vähitellen Suomen sukuperimän ? - Matujalisää
Ei täällä kersoja kaivata, kun maahan tulee laivalasteittain partaisia lapsia. He tekevät työt ja hoitavat vanhukset, niin työttömät pystyvät hoitamaan ja saattelemaan kouluun omat jälkikasvunsa.
- totuustiedetään
Jotkut käyttää mielestäni yhteisiä verovaroja mielivaltaisesti jonnanjoutavaan tarpeettomaan, ja samaan aikaan "säästetään " vanhuksilta ja lapsilta, heille tärkeästä turvasta.
Jokainen vastuuntuntoinen normaalilla järjellä varustettu aikuinen tajuaa, että 3-5 km on kohtuuton matka 0-2 lk oppilaille, ja kaikille on selvää, että pitkä matka lisää, neuvoista ja opetuksesta huolimatta onnettomuusriskiä huomattavasti. Lapsilla ei ole noin pitkille matkoille yksinkertaisesti tarpeeksi valmiuksia, tarkkaavaisuutta, eikä ymmärrystä hahmottaa vaaroja ja ajoneuvojen nopeuksia. - parempi
Olisi varmasti parempi jos Lempäälään jatkossa muuttaisi enemmän vanhuksia, jotka eivät tule toimeen omillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2652418Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."752396- 1201568
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis441412Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711230Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821029Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999