Kymco Downtown 300i ABS

santtu-1975

Onko palstalaisilla kokemusta otsikon mukaisesta skootterista, sen hyvistä ja huonoista puolista. Ilmeisesti tehot kokoluokkansa parhaimmistoa, mutta ajoasentoa on lehdissä hieman kritisoitu.

3

2500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gege

      Vastaus tulee vähän myöhään Ilmeisesti olet jo DT:n hankkinutkin.

      Itsellä on nyt ollut 2 vuotta ko laite ABS:llä ja helkkarin tyytyväinen olen. Kilometrejä on nyt minulla tullut kahden ajokauden aikana reilu 11 tuhatta. Nyt kilometrejä n. 24 t.Mtn ylimääräistä ei ole taarvinut tehdä. Öljyt suod. vaihtanut ehkä 4 kertaa, yksi uusi takarengas, yksi ilmansuodatin. Plus muut huoltotoimenpiteet. Itse teen kaikki. Mitään ongelmia ei ole ollut. Kävin sillä parin viikon reissussa Puolassa Viron,latvian ja Liettuan kautta. Mahtava reissu.

      Minulla vm 2013. Itse olen 180cm, 93 kg ja ajoasento on ihan ok. Isompi givin tuulilasi on sekå kapan takalaukku.

      Suosittelen.

      • TGB X-motion vm.2012, joka on fyysisiltä mitoiltaan samassa kokoluokassa kuin tuo Downtown , mutta varustettuna valitettavasti vain 125cc. moottorilla (samasta mallista on myös 250/300cc moottorilla varustetut versiot), kun tuollainen sattui tulemaan eteen, erään kuolinpesän myy sitä pois erittäin edullisesti sille joka sen hakee pois omakotitalon tallista, kun omakotitalo oli myyty ja pitä saada tyhjäksi.

        Tuo X-Motion on ollut (etenkin hintaansa nähden) ihan kätevä kaupunki-ajokki, ja etenkin viime kesän lämpiminä päivänä (mitä riitti) valitsin sen monasti mielummin auton tilalle kodin ja työpaikan välisiin ajoihin. Ja muutama hieman pidempikin reissu (reilu 200km/kpl) sillä tuli ajettua. Tuo 125cc. moottori vain on maantielle juuri sen verran alitehoinen, että aina ei ihan liikenteen mukana tahdo pysyä. Varmasti tuo 300cc malli antaisi tuossakin sen atrvittavan lisätehon mitä mukava maantieajo vaatisi. Pyörän muut ominaisuudet (jarrut, jousitus yms.) kun hyvin mahdollistaisivat nopeammankin matkanteon kuin mitä tuo 125cc. moottori tarjoaa.

        isompaa Skootteria olen nyt harkitsemassa, mutta tuntuu että niissä valikoimat ovat todella suppeita ja hinnat erittäin kovia (siis käytetyistä nyt puhe).
        Mielenkiintoa olisi joko muutaman vuoden vanhaan Yamaha X-Max 300/400 malleihin taikka sitten vielä astetta isompaan/tehokkaampaan peliin eli BMW C600/650 sport:iin


      • Jäi vahingossa näköjään kirjoitukseni aivan alkuosa pois.

        Eli ei tullut Downtown:a ostettua, vaan tuisen Taiwanilaisvalmistajan ajopeli, eli TGB X-motion


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      80
      4496
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      85
      4381
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3729
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3423
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2957
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2674
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      15
      2653
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2003
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1718
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      95
      1253
    Aihe