Karmea totuus on se että surut eivät

itkua.valitusta

pärjäisi tässä yhteiskunnassa, jos heidän pitäisi olla samalla viivalla suomalaisten kanssa. He jäisivät auttamatta jalkoihin, vain jotkut kyvykkäimmät heistä pärjäisivät.

Suruja on kauan hyysätty täällä, mutta jos kaikki äkkiä muuttuisi, niin he olisivat aivan lirissä. Toisin sanoen suruilla on mennyt päähän se, että heidän päätä silitetään - ovat ylpistyneet.

Kertoohan se paljon kun Nylander(vai kuka)sanoi, että jos pakkoruotsi poistetaan niin suomenruotsalaisuus romahtaa. Näin heikoissa kantimissa RKP:sen mukaan siis se on.

13

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niuvanniemestä-päivää

      Kas, hoitolaitoksen nettiyhteys on taas avattu hetkeksi.

      Ps. Muista pillerit!

      • inavelit

        Joo, nylanderin lausunto kuulostaa hullulta.


      • jcgdjdjdjd
        inavelit kirjoitti:

        Joo, nylanderin lausunto kuulostaa hullulta.

        PIstäpä jo viime viikolla lupaamasi linkki tulemaan.


      • ryssämongooli

        Katos, isopäinen mongooli Itä-Suomesta on palannut.

        Puhutko venäjää???


      • hahahahaaaaa
        ryssämongooli kirjoitti:

        Katos, isopäinen mongooli Itä-Suomesta on palannut.

        Puhutko venäjää???

        Onko sukusi lähtöisin venäjältä?


    • Näin_se_oli_nähtävä

      Pitäisi varmaan vertailla ruotsinkielisten ja suomenkielisten kuntien sosiaalimenoja per capita.
      Itäsuomen "herrarotu"ryssät näyttää olevan keulilla suurin käsi ojossa ja kitarisat ammollaan lisää pyytämässä "Lieksan" sossujonossa.
      Länsisuomi pärjäilee näköjäänja hyvin omillaan ruotsinkielistensä kanssa ja on hännillä sossujonossa.

    • LyhytjalkainenPottunokka

      Fennomaani on köyhä, tarvitsee avustuksia, eikä osaa kieliä. Tekstien perusteella fennomaani on hyvin sivistymätön, vähän-koulutettu ja äänestää persuja.

      • Persjalkainen

        Mikä tuli todistettua.

        Fennomaani on köyhä, tarvitsee avustuksia, eikä osaa kieliä. Tekstien perusteella fennomaani on hyvin sivistymätön, vähän-koulutettu ja äänestää persuja.


    • TasarahaHåkan

      Hurri ei ymmärrä (halua ymmärtää) että kielilait (virkamiesruotsi) suosivat hurria jaettaessa valtion ja kuntien virkoja. Jos Ruotsissa olisi "virkamiessuomi" niin suomenkieliset molemmat kielet osaavina olisivat yliedustettuina valtion ja kuntien viroissa.

      • Uteli-Ass

        Osaatko sinä ruotsia?

        Sinullehan opetettiin sitä koulussa.


      • TasarahaHåkan

        Oletko niin typerä että et ymmärrä, että ruotsin "tarve" Suomessa on pelkkä kielilakien kehittämä tarve? Ruotsi on täysin tarpeeton kieli n. viidelle miljoonalle suomenkieliselle.


      • Uteli-Ass
        TasarahaHåkan kirjoitti:

        Oletko niin typerä että et ymmärrä, että ruotsin "tarve" Suomessa on pelkkä kielilakien kehittämä tarve? Ruotsi on täysin tarpeeton kieli n. viidelle miljoonalle suomenkieliselle.

        Et siis osaa. Tiesin.


      • Du tycks ha svårt att förstå att det krävs betydligt högre språkkunskaper av en svenskspråkig för att komma på en kommunal eller statlig tjänst. En svenskspråkig skall kunna två språk fullständigt medan det för en finskspråkig räcker med att kunna finska och förstås att den som kommer in genom dörren talar svenska. Men inte behöva kunna säga ett enda ord i praktiken.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2433
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1546
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      120
      1304
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1130
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      998
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      254
      877
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      872
    8. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      20
      858
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      840
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe