Nämä 2 katolista tapahtumaa mainittiin

6325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä me näiden tähden niin paljon päätämme vaivamme. En tajuu ollenkaan, että nämä asiat ovat saarnojen aiheena.
Antaa niiden olla ja keskitytään me omaan sieluntilaamme.
Kyllä nyt jo on tullut selväksi että katolilaiset on niitä joita esikoiset eniten pelkäävät että he vievät autuuden. Voihan jysäys.
Jos ei nostettais nyt enää itseä sinne ylimmälle portaalle vaan laskeuduttais alas ja hyväksyttäis jokainen on jumalan luoma ihminen olkoon hänen uskonsa mikä tahansa. Oltais valona niille. Ja oltais niiden kanssa kärsivällisiä. Ja lopetettaisiin se haukkuminen varsinkin julkisissa saarnoissa.

Äänestä
  • Johtuu ihan protestanttisuuden historiasta, ilmestyskirjan babylonin portosta ja nykyajan luterilaisen kirkon veljeilystä katolilaisten kanssa. Tämä on ihan selvä pkeleen juoni ja sitäkim vastaan on saarnattava, ettei nämä raukat jotka roikkuvat evlut kirkossa kynsin ja hampain jäisi paavin hampaisiin.

    Äänestä

  • Kyllä nää jutut on kyllä niin kaukaa haettuja, että välillä naurattaa. Miten pieni esikoislestadiolaisten porukka tai oikeammin pieni osa esikoislestadiolaisista jaksaakin jauhaa jostain katolilaisista? On tietysti kiva leikkiä Lutteria kun sekin taisteli katolilaisuutta vastaan. Taisi kuitenkin keskiajan Saksassa olla ihan hiukan eri tilanne kuin 2010 -luvun Ruotsissa.

    Herätkää pahvit.

    Äänestä

  • UPDATE_11488789 kirjoitti:

    Kyllä nää jutut on kyllä niin kaukaa haettuja, että välillä naurattaa. Miten pieni esikoislestadiolaisten porukka tai oikeammin pieni osa esikoislestadiolaisista jaksaakin jauhaa jostain katolilaisista? On tietysti kiva leikkiä Lutteria kun sekin taisteli katolilaisuutta vastaan. Taisi kuitenkin keskiajan Saksassa olla ihan hiukan eri tilanne kuin 2010 -luvun Ruotsissa.

    Herätkää pahvit.

    Katolisen kirkon oppi ei ole muuttunut mihinkään ja se alkaa tunkea luterilaisuuteen. Mm ehtoolliskaavoihin otetaan takaisin Lutherin liian katolisina poistamia osia, kasteesta tehdään taas vanhurskauttava teko, ehtoollisesta tehdään vanhurskauttava teko, allekirjoitetaan yhteinen vanhurskauttamisopin julistus, josta puuttuu oleelliset kiistakysymykset vanhurskauttamisessa, kuten kiirastuli, Ruotsin "luterilainen" kirkko ottaa vastaan paavin, ekumenisessa strategiassa sanotaan pyrittävän näkyvään ykseyteen katolisen kirkon kanssa. Ei siis mitään hätää. Mutta uskokoon kukin miten tahtoo, mutta minä olen tunnostani puhdas kun olen varoittanut.

    Äänestä

Toisessa linkissä, kts aloitus, on näin: Piispa Anders Arborelius sanoo, tämä rohkaisee meitä etenemään tiellämme kohti täyttä kristillistä ykseyttä.

Sama ilmaistaan julkaisussa täällä, (viimeinen lause)
Luterilais-roomalaiskatolisen
ykseyskomission raportti
"Luterilais-roomalaiskatolinen ykseyskomissio kutsuu kaikki kristityt tutkimaan
raporttiaan avoimin mielin ja kriittisesti sekä kulkemaan polkua pitkin
kohti täyttä, näkyvää Kirkon ykseyttä."
http://www.ekumenia.fi/sen_toimii/opillinen_vuorovaikutus/asiakirjoja_-_documents/vastakkainasettelusta_yhteyteen/

Näyttää siltä, että näkyvää ykseyttä on jo petattu, muuttamalla kirkonmenoja roomalaiskatoliseen suuntaan.

Äänestä

Faith and Order uudistajana
Vuonna 1982 Kaste, ehtoollinen, virka (Baptism, Eucharist, Ministry = BEM) hyväksyttiin Faith and Order -liikkeen ensimmäiseksi konvergenssi- eli lähentymistekstiksi.
Kirkot uudistuivat etenkin suhteessa kristilliseen initiaatioon ja ehtoolliseen. Liturgiset muodot uudistuivat monessa kirkossa tavalla, joka toi niille lisää perheyhtäläisyyttä.
http://www.ekumenia.fi/sen_toimii/opillinen_vuorovaikutus/ekumenia__kirkkojen_syvallinen_mutta_hidas_uudistaja_ja_kiireellinen_paivittaja/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


OnneaRuotsi kirjoitti:

Elisabeth Hesselbladin julistaminen pyhimykseksi:
http://www.mynewsdesk.com/se/stockholms-katolska-stift/pressreleases/maanga-svenskar-paa-plats-i-rom-naer-elisabeth-hesselblad-helgonfoerklaras-1403013
Paavi Ruotsiin syksyllä:
http://www.mynewsdesk.com/se/stockholms-katolska-stift/pressreleases/paave-franciskus-och-lutherska-ledare-i-stort-event-paa-malmoe-arena-1414526

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu