Kyseessä on nyt kymmenen vuotta vanha Mazda 6.
merkkihuollossa käytetty huollossa aina tunnollisesti.
Takakaaret kukkii kuin orvokit ja helmapellit ruostuneen jo ihan läpipuhki.
Matukka taistelee nyt mersun kanssa vain siitä että kumpi se ruostuukaan nopeammin
Huono kokemus
10
257
Vastaukset
- wesrsrsr
Miksi ostit auton josta ei oltu pidetty huolta? Itsellä 13 vuotias kutonen ja vielä ruosteeton helmoista ja takakaarista koska edellinen omistaja ymmärsi pitää autosta huolta ja ruostesuojautti.
Ruostesuojaamattoman auton ostohan on yhtä tyhmää kuin sellaisen auton osto johon ei olla koskaan vaihdettu moottoriöljyjä. Eikä koske pelkästään Mazdaa.
Todennäköisesti moottori kestää kauemmin ilman öljynvaihtoa kuin mitä kori kestää tiesuolassa ajoa ilman ruostesuojausta. Ihmettelen näitä omistajia jotka tekevät tekniikan huollot tunnollisesti motta kori unohdetaan täysin. Ruostesuojaus on auton tärkein yksittäinen huoltotoimenpide ainakin Suomessa kun katsoo tuota tiesuolan määrää mitä levitetään. - slkfskljfkslj
Merkkihuollossa käynti ei vaikuta ruostumiseen mitään. Auton pesut ja vahaukset ovat omistajan / käyttäjän vastuulla. Jos annat suolapaskojen muhia pohjassa ja pyöräkoteloissa pesemättä niitä koskaan pois niin ihme kun on kymmenenkin vuotta kestänyt.
- ei_ihan_noinkaan
Kyllä merkkihuollossa tarkistetaan aina myös auton korin kunto ihan vuosittain kun autossa on ruostetakuu voimassa.
- 2354642
ei_ihan_noinkaan kirjoitti:
Kyllä merkkihuollossa tarkistetaan aina myös auton korin kunto ihan vuosittain kun autossa on ruostetakuu voimassa.
Miten ajattelit että se tarkastus estäisi ruostumista?
Nimimerkki slkfskljfkslj on täysin oikeassa, merkkihuollossa käynti ei vaikuta ruostumiseen mitenkään. - ei_ihan_noinkaan
2354642 kirjoitti:
Miten ajattelit että se tarkastus estäisi ruostumista?
Nimimerkki slkfskljfkslj on täysin oikeassa, merkkihuollossa käynti ei vaikuta ruostumiseen mitenkään.Ei auton se merkkiliikkeen tekemä auton koritarkastus estäkään auton ruostumista.
Mutta tällöin auton maahantuojalla on vastuu ja velvollisuus korjata vauriot kun autossa on ruostetakuu päällä myös auton ruostumisen suhteen. - vanhakikkakoritakuu
Ei ole velvollisuutta, jos ruostuminen on alkanut auton ulkopuolelta. Tällöin voidaan sanoa että maalipinta on vaurioitunut ennen ruostumista.
- RMB
ei_ihan_noinkaan kirjoitti:
Ei auton se merkkiliikkeen tekemä auton koritarkastus estäkään auton ruostumista.
Mutta tällöin auton maahantuojalla on vastuu ja velvollisuus korjata vauriot kun autossa on ruostetakuu päällä myös auton ruostumisen suhteen.Maahantuojalla/huoltoliikkeellä ei ole mitään vastuuta edes takuuseen korjata vaurioita olkoon kysymyksessä kori tai jokin teknillinen vika.
Jos huollossa todetaan vika, se kerrotaan asiakkaalle. Asiakaan toimesta lähtee korjauskehotus. Näin se virallisesti menee. Korjaamolla ei ole lupaa tehdä yhtään mitään ylimäärästä ilman omistajan kirjallista lupaa, ellei kysymyksessä ole jokin turvallisuuteen liittyvä virhe.
Koriin liittyvät korjaukset eivät taas ole mitään hep hep hommia. Korjausluvan saaminen vie oman aikansa. Mikäli koritarkastushistoria on katkeamaton voi luvan saada muutaman päivän kuluessa.
Korjausajan synkronointi on taas oma elämänsä. Täytyy ensin löytää korjauspaja mikäli huollon tehneessä liikkeessä ei ole korikorjaamoa ja vaikka olisikin, voi jono korjaamolle olla melkoinen.
Vastuu korin korjaukselle on siis asiakkaalla. Kun maahantuojan korjauslupa-aikakin on rajallinen, saattaa Nexiumit maistua mahahappojen tasapainottamiseksi.
- AQ0232
Uuteen autoon aina
> Briliantt-käsittelty
> Verhoilun lianestokäsittely
>Äänieristyskäsittely
>Ruosteenestokäsittely
Jos osaat tinkiä saat nämä kaupanpäälle.- Epätietoinen_olen
Äänieristyskäsittely. Mikä se on ?
- ei_kuulu_mittään
Laitetaan vanutupot korviin. Ja jos on anoppi ja muija kyydissä niin vielä peltorit päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1655156- 1954083
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403725Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat653062Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia533000- 1461997
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441757Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.361499Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631434Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319