Kuinka nuorena lihasreuma

JukkaVille

Olen 40 vuotias mies jolla on lihasreumaan lähes täysin viittaavia oireita. Prednisolon auttaa heti. Yritän tällä hetkellä sinnitella Voltarenin avulla mutta vointi on aika huono. Yhdeltä reumatologilta olen saanut diagnoosin reaktiivinen artriitti. Oireet alkoivat heti polven kartiokeila tutkimuksen jälkeen. Paljon verikokeita on otettu eikä mitään löydy paitsi että CRP on ollut n. 14, kuin voin huonosti ja 10 se on ollut parhaimillaan syödessäni prednisolon. Ilman mitään tulehduslääkkeita tuntuu että olen 100 vuotias ja valmis vuodeosastolle. Kortisonilla taas olen täysin terve. Reumatologi sanoo että lihasreuma voidaan sulkea pois koska olen liian nuori. Prednisolon 20 mg auttoi, siitä lähdin vähentämään ja 10 mg oli vielä ok. Urheilin ennen jonkun verran mutta tulehduksen ollessa päällä syke nousee normaalia selvästi korkeammalle. Minulla on ollut tätä nyt n. 9kk. Mihin voisin kääntyä ja kuinka vaarallista on syödä kortisoonia koska siitä lääkärit varoittaaa ja eivät halua minun syövän.

3

2770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimaksamitään
    • JukkaVille

      Olen jättänyt sokerin pois enkä syö gluteenia. Ei vaikuta muuta kuin painoon mutta se on jo jotakin. Onko muita ehdotuksia?

    • elintavatkuntoonn

      Tulehdusta vähentävä ruokavalio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      273
      3401
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1693
    3. 68
      1259
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1087
    5. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      1071
    6. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      58
      1051
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      51
      1000
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      971
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      827
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      51
      815
    Aihe