Onko joku saanut näillä arvoilla Thyroxin-lääkityksen ja onko siitä ollut apua? Oireina lämpö alle 36 aina, uupumus, väsymys, palelu. Muisti pätkii, välillä en löydä oikeaa sanaa vaan sanon mitä sattuu. Nivelkipuja erityisesti varpaissa. Ummetusta. En ole koskaan pirteä, vaan niinkuin ikuisessa sumussa. Kertokaa viisaammat, mitä mieltä olette. Onko Thyroxinista jotain haittavaikutuksia, jossen sairastakaan vajaatoimintaa ja hoitokokeilu aloitetaan?
tsh 3,63 t4v 14. Vajaatoimintaako?
5
156
Vastaukset
- Ei-vajaatoimintaa
Noilla arvoilla oireesi ei johdu kilpirauhasen vajaatoiminnasta, eikä hoitokokeiluakaan kannata tehdä. Jotain muuta syytä mielestäni pitäisi etsiä. Pienestä annoksesta Thyroxinia ei varmasti vielä mitään haittavaikutuksia tulisi, muttei apuakaa. Kaikista lääkkeistä toki aina jotain mahdollisia haittoja on, joten turhia lääkkeitä ei kannata syödä.
- endoprofessori
TSH on hyvin summittainen ja melko merkityksetön. Otsikon T4v-arvolla on tuhansilla potilailla vajaatoiminta, sinullakin päätellen oireista. Mitata voisi isäksi edes T3v ja TPOab. Toki puutoksina ferritiini, B12, D ja folaatti voivat aiheuttaa samoja oireita.
MTV:n Huomenta Suomi ohjelmassa 6.6.2016 (löytyy netistä) professori Välimäki paheksui hoitosuosituksia, jotka eivät pyri potilaan hyvinvointiin vaan "oikeisiin" verikoearvoihin. Suositteli koelääkitystä epäselviin monioireisiin tapauksiin. - lähessama
Minulla arvot oli TSH 5,20 ja T4 14,2 Sain lääkityksen ja onko siis väärin syödä lääkettä näillä arvoilla jos aloittajallakin on melkein sman tasoiset arvot ja hänelle neuvotaan ettei syy ole kilpirauhasen vajaatoiminnassa. Voisiko joku selventää tätä asiaa!!?
- hormonit_kuntoon
Varhainen lääkitys ainakin pysäyttää tai estää autoimmuunitulehdusta. Esimerkiksi tutkimukset PubMed 11327616, PubMed 16006728. Kuulemma sydän- ja verisuonisairauksiakin voidaan näin estää
- revisiitä
Syynä on varmaan joko laiskuus, masennus, vaihdevuodet, hyperventilaatio tai somatisaatio. Näitä tarjotaan lääkärin vastaanotolla useimmiten, koska halutaan hoitaa laboratorioarvoja. Sehän on helpompaa kuin potilaan hoitaminen.
Thyroxin-kokeilusta ei ole haittaa.
Kannattaa myös selvittää, omaako geenivirheen (DIO2:ssa), jolloin Thyroxinin T3 ei muunnu T3:ksi ja on selvää, että rinnalle tarvitaan myös toinen kilpirauhashormoni T3.
Professori Matti Välimäen puheita kannattaa kuunnella. Hän puhuu sen puolesta, että alakanttiset arvot ja oireet puhuvat lääkekokeilun puolesta. Toinen osaava on Vesa Ilvesmäki. Loput osaavat eivät ole endokrinologeja, mutta ovat sitten taas Valviran ajojahdin kohteena yhteistyössä näiden endokrinologien kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444786Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.572632Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391054Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611025Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711004- 121970
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72944- 137855
- 49844
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,52810