Tänään tuli sitten jälkiohjauskirje, jossa luki etten tullut valituksi mihinkään. Hain kolmeen eri paikkaan ja kaikki ne olivat erityisammattikouluissa. Tarkemmin sanottuna hain Keskuspuiston ammattiopistoon parille alalle Bovalliukseen yhdelle alalle. Hakutuloksissa luki jokaisen vaihtoehdon kohdalla: Hylätty ja siinä vaiheessa tuli niin epämukava olo että murruin ihan itkuun. Mun sitä lappua katsoi kyllä niille kaikille aloille joille hain, oli ihan jumalattomasti hakijoita. Todistuksesta se ei ainakaan ole kiinni koska kyseessä on haku erityisopetuksena järjestettävään koulutukseen. Oppimisvaikeuksien ja muiden henkilökohtaisen syiden vuoksi en siis voi opiskella tavallisessa ammattikoulussa. Ja kaikista ikävintä tässä on haaveiden romuttuminen ja se että nyt menee sitten kaikki suunnitelmat uusiksi. Ei tässä sitten auta muu kuin koittaa katsella opintopolku.fi sivuilta jos hyvässä lykyssä löytyisi joku itselle sopiva opiskelupaikka, mutta saattaa olla aika epätodennäköistä että sieltä löytyy mitään kiinnostavaa. Kouluun hakemisessa oli niin sanottuna taka-ajatuksena myös se että pääsisin muuttamaan muualle täältä Etelä-Karjalasta, mutta nyt kun tuli hylky enkä päässyt mihinkään edes varasijalle niin en sitten tiedä mitenköhän se sitten onnistuu. Olisi niin kiva päästä pois täältä korvesta. Valitettavasti huono lykky osui omalle kohdalle ja näin ikävästi pääsi käymään. Haluaisin kuulla tarinoita niiltä jotka ovat kokeneet ihan saman.
EN PÄÄSSYT YHTÄÄN MIHINKÄÄN
Eeeeiiii
3243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Auts, ikävä juttu ja varmasti kirpasee. Nyt kuitenkin leuka pystyyn ja muita suunnitelmia tekemään! Olisiko kymppiluokka mahdollinen tai jokin muu valmentava koulutus, sen jälkeen ensi vuonna uudestaan hakua päälle? Vuosi ei lopulta aivan tolkuttoman pitkä aika ole vaikka saattaa tässä vaiheessa tuntua siltä. Myös niitä jäljelle jääneitä paikkoja kannattaa katsella, sieltä tosiaan voi jotain mieluista löytyä. Entä onko alalla mahdollista oppisopimukseen? Sekin voisi olla pelastus tilanteeseen. Joka tapauksessa, älä heitä pyyhettä kehään. Paistaa se aurinko risukasaankin. Itsellänikin tilanne ollut vuoden ajan surkea, mutta rämmin tämän ajan läpi ja nyt suunnitelmat ovat toteutumassa. Hiukan vaan uskoa parempaan mukaan niin kyllä se siitä :)
Älä ole huolissasi, sillä ihan varmasti sulle löytyy paikka vielä. Tosi monille linjoille vapautuu lisäpaikkoja vielä heinä-elokuussakin. Ja toi valmentava koulutuskin voisi olla hyvä. Kyllä sä vielä pääset sinne, minne haluatkin. Usko pois, pää pystyyn vaan!
Valmentavan koulutuksen kävin reilu vuosi sitten ja kymppiluokka tuskin onnistuu kun lopetin peruskoulun jokunen vuosi sitten. Mahikset ovat aika vähissä :(. Pidin jo yhden välivuoden ja talvesta lähtien olen muutaman kerran viikossa käynyt työpajalla,mutta sekin loppuu parin viikon kuluttua kun se menee kiinni heinäkuun ajaksi. En halua enää toista välivuotta koska tämä yksi oli ihan liikaa ja koin itseni tosi yksinäiseksi. Itkettää pelkkä ajatus siitä että tämä paska jatkuisi vielä. Juuri kun ajattelin että pääsisin johonkin jossa saisi olla melko samaikäisten kanssa, tarjolla onkin pelkkä ei oota.