Pieni apu olisi tarpeen.

apuolisitarpeen

Moi sain Jaspiskujalla parkkisakon ja selitys oli pysäköity pihakadulle. Siitä on myös kuva jossa näkyy pihakadun kyltti ja autoni, mutta kyltin toisella puolella onkin päättymismerkki jossa autoni siis oli.
Eli tein valituksen vantaan kaupungille ja lähetin heille myös kuvat jossa selvästi oli kuva pihakadun päättymis merkistä, mutta silti vastaus oli tämmöinen.

Ajoneuvo xxx-xxx oli tarkastushetkellä pysäköity pihakadulle ko. Liikennemerkki selkeästi havaittavissa. Kuljettajan lähettämästä kuvasta näkyy päättymismerkki.

ELi täh.? Tossa kuvat. http://colazo.kuvat.fi/kuvat/kuvani/?i=28f8c0e4fa023d8488de8247862a9edb

Eli huonompi kuva on sakottajalta jossa selvästi näkyy että autoni olisi pihakadulla mutta minun ottamassa kuvassa näkee että tolpan toisella puolella on pihakadun päättymismerkki niin olenko ihan väärässä vai onko autoni pysäköity pihakadulle? ja en saa 60€ sakkoa takaisin?

Kiitos todella paljon avusta.

2

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VoihanPerse

      Heh, onko noooh saanut oikean pysäköintivirhemaksun.

      No ehkä jatkossa muistat, että liikennemerkit luetaan niiden etupuolelta. Minua ei kiinnosta katsella liikennemerkkien takapuolia, mieluummin katselen vaikkapa naisten takapuolia. Sinuahan naisten ahterit ei kiinnosta lainkaan, mieluummin tiirailet vaikka liikennemerkkien takapuolia.

    • Sinun autosi on pihakadun alun jälkeen (Pysäköinninvalvonnan kuva) ja ennen pihakadun loppumista (sinun ottamasi kuva). Näin peruslogiikalla tuo olisi sitten pihakatua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      967
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      77
      881
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      101
      828
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe