mitä ihmettä

kaikkia näitä tämän aihealueen keskusteluja vaivaa se tosiasia, että tietokoneen käyttöjärjestelmän tarkoitus on kokonaan unohdettu.
tiedätkö sinä miksi tietokoneessa on käyttöjärjestelmä ja mistä tehtävistä sen pitäisi suoriutua?
toistaiseksi windows 10 pro on suoriutunut niistä tehtävistä, joista minä olen sen odottanut suoriutuvan. tosin en ole erityisesti huomannut käyttäväni windows kymppiä, olen enimmäkseen käyttänyt outlookkia, exeliä, photoshoppia, indesignia ja edgeä sekä koneeseen liitettyjä mustavalko ja valokuva ja suurkuvatulostimia. mitä minä en ole vielä huomannut? ilmeisesti jotain merkittävää päätellen "älä päivitä" hypetyksestä....
7109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mielestäni uusien käyttöjärjestelmien loputon uudelleen tekeminen tarkoittaa sitä, että käyttiksen tekijät eivät välitä käyttäjistä vaan rahasta!

Kun hankkimasi laitteet ja ohjelmat lakkaavat toimimasta uudessa on todellakin oletettua että käyttäjä kokee tuleensa petetyksi "uuden ja paremman"suhteen...

Itse olen kokenut erilaisten win versioiden kanssa ikäviä versiopäivitysten välillä ja sanoisinpa jopa kiusanteoksi.

- tulostin lakkaa toimimasta, eikä saa kunnolla koskaan toimimaan, koska valmistaja ei päivittele ohjelmiaan kaikille tulostimille? Uuden hankinta on edessä sellaisessa tilanteessa?

- erinäiset musiikintekoon hankitut laitteet eivät enää toimi, koska ovat edellisten windows versioiden laitteita?(valmistajan loputon uuden firmwaren teko viipyy melkoisesti, koska laitteita on runsaasti...eikä välttämättä ilmaannu koskaan)

- uusin win. 10 aiheutunut ongelma tuli videokamera gimbalin (G4 GS handheld steady gimbal) firmware updatesta kun se tehtiin nimenomaan win 10 koneella.... sekosi täysin eikä enää toimi ollenkaan!!!

Itse halauan vain pitää sen version joka toimii omiin tarpeisiin ja laitteet keskustelevat sujuvasti, mitä sitä silloin uutta keskeneräistä käyttistä alkaa hallajamaan?

Äänestä
  • "- tulostin lakkaa toimimasta, eikä saa kunnolla koskaan toimimaan, koska valmistaja ei päivittele ohjelmiaan kaikille tulostimille?"

    Tulostinongelmista on päästy kokonaan eroon jo parikymmentä vuotta sitten. Voi ostaa postscript-yhteensopivan printterin, niin se toimii kaikissa käyttöjärjestelmissä geneerisillä ps-ajureilla.
    Mitään järkeä ei ole ostaa halvinta mahdollista markettiprintteriä, josta ps-yhteensopivuus puuttuu ja pitäisi käyttää valmistajakohtaisia ohjelmia jotka toimivat ainoastaan senhetkisessä Windowsissa mutta ei muissa käyttiksissä eikä tulevissa windows-versioissa.

    Äänestä

  • periaatteessa totta turiset, mutta asia ei ole ihan noin yksinkertainen kuin sanot.
    itselläni on edelleen käytössä yhteen pöytäkoneeseen liitetty hyvin vanha mustavalkolaser minolta pagepro 1250e joka oli alun perin toimitettu ps ja pcl ajureilla (käytössä edelleen koska 6000 sivun kasetilla jauhot eivät vain näytä koskaan loppuvan). käytin ps ajureita aiemmin ainoastaan tulostaessani freehand mx vedoksia jotka sisälsivät syvättyjä kuvia. vain ps ajuri pystyi tulostamaan vedokset kuten ne kuvaruudulla näkyivät. kaikessa muussa tulostuksessa ps ajuri on surkean hidas ja toimii edes kohtuullisesti ilman virheilmoituksia koska printteriin on asennettu maksimi määrä lisämuistia. pcl ajuri ei ole toiminut enää xp:n jälkeen, joten nykyisin jos tulostan jotain monimutkaisempaa kuvia ja hankalia fontteja sisältäviä tiedostoja, saattaa printteri tulostaa sivun joka toinen minuutti. pcl ajurilla tuollaiset dokumentit tulostuivat noin 6-10 sivua minuutissa tahtia. toisaalta en pistä tätä asiaa windows 10 syyksi, printteri tosiaan on aika lailla historik sarjaan kuuluva noin vuosimallia 2000.

    Äänestä

Yritysten käyttöjärjestelmän pakkouusiminen tuo tuotantoon merkittäviä haittoja!
Se "ilmainen uusi" tulee kalliiksi!

Vanha käyttöjärjestelmä on valmiimpi kuin se uusi 100 000 rivin virheineen!
Teollisuus käyttää XP Pro, se toimii ja on valmis!

Äänestä
  • Miksei teollisuus käytä Linux? Toimii, on valmis, on ilmainen.

    Äänestä

Todennäköisesti XP pro on monissa tehtävissä täydellinen. edellyttäen, että tietokoneet eivät ole kytkettynä internettiin ja että käytettävät tietokoneet, oheislaitteet ja ohjelmat ovat hyvin yhteensopivia XP:n kanssa.
Suurimman ongelman käyttöjärjestelmälle aiheuttaa se, että kone on yhteydessä muuhun maailmaan. Liikennettä ja tapoja kommunikoida tietokoneen kanssa ei saisi rajoittaa liikaa, mutta haitallinen liikenne pitäisi pystyä estämään. Jotta uusi käyttöjärjestelmä ei ole liian raskas ja monimutkainen, joudutaan tekemään valintoja. Ei tehdä siitä yhteensopivaa -90 luvun tekniikan kanssa, jolloin ei jouduta painimaan niiden tietoturvariskien tai yhteensopivuusongelmien kanssa joita aiheutuisi jos yritetään tehdä yhteensopivuutta kovin kauas historiaan ja samalla melko pienelle käyttäjäjoukolle.
Itseäkin harmittaa, että todella hyvää jälkeä tehnyt skannerini ajalta windows 98 ei suostunut enää XP:ssä toimimaan. Myöhemmin siihen tuli ajuri, joka mahdollisti skannerin käytön, mutta huomattavasti 98:a kömpelömmin. Kuitenkin tätä laitteiden käyttökelvottomaksi tuloa on esiintynyt aivan yleisesti myös silloin kun 98:sta XP:hen siirryttiin.

Äänestä
  • "Kuitenkin tätä laitteiden käyttökelvottomaksi tuloa on esiintynyt aivan yleisesti myös silloin kun 98:sta XP:hen siirryttiin. "

    Tuo on aina ollut ihan normaalia, ja koskee myös Linuxia ja muita käyttiksiä. Niissäkin vanhat laitteet ja ohjelmat lakkaavat toimimasta, ellei niitä forkata toimimaan uudemmassa versiossa.
    Mahdollisimman pitkälle kannattaisi suosia standardinmukaisia laitteita, kuten postscript-printtereitä yms, ja sellaisia laatuvalmistajia jotka ovat tehneet hyvinkin vanhoille laitteilleen uusia ajureita kun tulee uusia käyttöjärjestelmiä.
    Useimmat ovat sen oppineet jo 90-luvulla, mutta edelleenkin 2000-luvullakin vielä tulee uusia ummikkoja joille on yllätys että ne marketin halvimmat romut eivät uusissa Windowseissa enää toimikaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmehöpinöitä kirjoitti:

kaikkia näitä tämän aihealueen keskusteluja vaivaa se tosiasia, että tietokoneen käyttöjärjestelmän tarkoitus on kokonaan unohdettu.
tiedätkö sinä miksi tietokoneessa on käyttöjärjestelmä ja mistä tehtävistä sen pitäisi suoriutua?
toistaiseksi windows 10 pro on suoriutunut niistä tehtävistä, joista minä olen sen odottanut suoriutuvan. tosin en ole erityisesti huomannut käyttäväni windows kymppiä, olen enimmäkseen käyttänyt outlookkia, exeliä, photoshoppia, indesignia ja edgeä sekä koneeseen liitettyjä mustavalko ja valokuva ja suurkuvatulostimia. mitä minä en ole vielä huomannut? ilmeisesti jotain merkittävää päätellen "älä päivitä" hypetyksestä....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu