"" Hur kommer det att gå för svenska språket i en framtid om engelska ord efter hand ersatt många av de relevanta svenska
Varför man måste ta till engelska när det finns fullgoda uttryck på svenska begriper jag inte. Är det ett utslag av skryt där man vill imponera andra med att man kan (eller tror sig kunna) det andra språket?""
Varför man måste ta till engelska när det finns fullgoda uttryck på svenska begriper jag inte. Är det ett utslag av skryt där man vill imponera andra med att man kan (eller tror sig kunna) det andra språket?""
Vastaukset 6
Vanhimmat
"""" Hur kommer det att gå för finlandssvenska språket i en framtid om finska ord efter hand ersatt många av de relevanta finlandsvenska.
Varför man måste ta till finska ord när det finns fullgoda uttryck på finlandsvenska begriper jag inte. Är det ett utslag av skryt där man vill imponera andra med att man kan (eller tror sig kunna) finska""
Det känns bekvämare att blanda in finska och engelska ord ?
Finska ord används det tyvärr ännu mera,men det är förstås naturligt.
Ja fattar int denhä juttun me alla låneord kan nu int alla junttin lära sig riktig svenska och inte använda ord från alla utländska bisin, precis som det inte skulle finnas någon vilja att bevara språket, sisun helt borta alltså. Om 20 år är svenskan bara rappakalja.
Samma kommer det att hända med finskan också.
voi vittu va det är varmt här jag måste sätta på batteriet!