Uusi webasto ei sano mitään, punainen , ruskea - , pumppu liitetty, näyttö liitetty. Sitten on vielä ulkoinen anturi ja gsm liitin, muttei ne kai ole toiminnan takia vältämättömiä!?
Mikä neuvoksi?
Uusi webasto
11
5164
Vastaukset
- Veikko6700
Asensin omaan veneeseen AT2000 ST mallin 6vuotta sitten ja sama tilanne, mitään muuta ei tapahtunut kuin nappulan keskellä alkoi vilkkumaan valo.
No otin käsikirjan esiin ja siellä seisoi, että ne vilkut ovat häiriökoodeja. Niitä pitää laskea ja kun määrä on tiedossa, niin verrata sitä listaan.
Minä niitä siinä tihrustelin ja otin ne vilkut vielä videollekin. Lopulta sain määrän selville ja se oli lämpöanturi(pitkä mustajohto).
Siellä oli mukana vastus jonka saattoi laittaa sen termostaatin paikalle ja siten sain sen käyntiin (käsisäädöllä).
Oikeasti se käsikirja kannattaa lukea ennenkuin aloittaa hommat ja siellähän sanotaankin heti alussa: " suosittelemme jättämään asennuksen valtuutetulle Webastoasentajalle" :)
En minäkään sitä siihen jättänyt, vaan virittelin sen sinne aivan omin käsin.
Laita kuitenkin sen sähkönsyöttö siten että et vahingossa katkaise siltä virtaa kesken jäähdytyskäynnin - on kuullemma kallista.
En nyt muuta osaa sinulle sanoa kuin, älä luovuta :) - Veikko6700
Kaivelin sattumalta veneen papereita ja siellähän oli se AT2000 asennusohje löytyi venesarjalle.
Lopussa on ohjeet esikäynnistykseen ja koekäyttöön. Siellä sanotaan että yksi käynnistyskerta pystyy ilmaamaan pa-letkua 2,5 m (AT2000) ja (3500/5000) malleissa se on 2,2m.
Jos imukorkeus on suurempi saattaa siihenkin kulua yksi käynnistyskerta - siellä seisoo.
"Jos lämmitin menee ensikäynnistyksessä häiriölukitukseen(12 pitkää vilkkua merkkivalossa, tai vikakoodi F12 ajastimen näytössä) on tehtävä häiriölukituksen kuittaus".
"Vikatila kuitataan kytkemällä lämmitin toimimaan käyttökytkimellä ja irrottamalla pääsulake vähintäin 30 sekunnin ajaksi.
Koekäytössä pitäisi ohjeen mukaan mitata CO2 - pitoisuus ja säätää se tarvittaessa".
Nämä ohjeet ova siis, vuoden 2010 mallin oppaasta, joten ota se huomioon. - Vaaramerkki
Olisit laittanut eeberin
- Multicontrol
Uusi webasto airtop 2000 asennettu, toimii hyvin "kierrettävällä käyttökytkimellä".
Tilasin jälkeen Multicontrol paneelin, mutta en saa sitä pelaamaan? Antaa virhekoodin T12, joku väylävika, tarkista kytkennät.
Onko joku asennellut näitä Multicontrol paneeleita?- epasto
Mulla oli ensimmäinen Multicontrol paneeli heitteli jotain saman tyyppistä herjaa. Todistele sitten kenen vika. Jouduin ostamaan uuden, että sain testattua ja sitten lähti tulille. Omaan piikkiin jäi, kun en ole valtuutettu asentaja. Selllaista ei ole helppoa löytää veneasennukseen. Kertokaa jos löydätte.
Nallen Venehuolto Sarvastolla (Helsingissä tietysti) ainakin on nimenomaan venehommiin erikoistunut valtuutettu lämmitinasennusten tekijä.
- epasto
Suomi = Kehä-3 sisäpuoli ?
- Ostakotimainen
Kas kummaa, kun Safiren asennuksessa ei ollut tuollaisia ongelmia, meni heittämällä. Noita ei ole tarkoitettu itse söherrettäviksi, jos ostaa vielä jostain, joka ei niitä tunne, on niiden kanssa ihan omillaan. Ei ne myyjäliikkeessä osannut sinua sitten neuvoa?
- että_näin
Maahantuoja Kaha neuvoo hyvin kun on ollut jotain kysyttävää. Kannettavan CO2 mittarin löytäminen onkin sitten hankalampi rasti
- cooh
Kannettavia CO2 mittareita löytyy vaikka kuinka paljon. Jos se on hankalin rasti, niin elämä on todella helppoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1692703Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens82685Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1082540- 1752370
Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi782119EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1421993Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki581695Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241634Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1051627- 841311