Mikä olisi "ihanteellinen" määrä kotiloita 120 l terraan jossa n: 60 l vettä ? Kuinkas estetään niiden lisääntyminen ?
pallokotilosta
3
232
Vastaukset
- Zuuls
Lukumäärä on ihan sinun päätettävissä. Tilallisesti tuonne mahtuu jo aika "lauma" kotiloita, mutta kannattaa miettiä mikä on sinusta hyvä määrä, kun mitään tarkkaa lukumäärää ei ole.
Jotain kuvaa antaakseni niin 140l altaassa on ollut 10 kotiloa ja olisi mahtunut muutama lisääkin ihan hyvin niin, että olisin pystynyt myös tarkkailemaan jokaista hiukan. Tällöin on huolehdittava siitä, että jokainen saa syödyksi niin tularit, kuin kotilotkin (mieti, kun tuo lauma pöllähtää ruokapaikalle). :)
Lisääntymisen estäminen on aivan helppoa, koska altaassa jossa on kotiloita ja tuliliskoja (sinnehän nämä ovat kai menossa?) eivät poikaset pärjää vaan muut syövät ne. Se on vain hyvää ravintoa niille ei siis vaarallista.
Toinen keino ja yksinkertaisempikin on vain ottaa se munarypäs pois lasista ja heittää roskiin. Näin ollen poikasia ei ikinä tulekkaan, koska eivät kuoriudu ikinä.
Jos satut omistamaan vain naaraita ei tietenkään poikasia tule, jos yksikin koiras on joukossa niin silloin niitä kyllä pakostakin tulee, mutta näiden lisääntyminen on helppoa, mutta poikasten maailmaankasvatus ei niinkään helppoa. :)- tanja
Niin ajattelinkin...mutta kun olen epätoivoisesti yrittänyt vähentää noita tavallisia kotiloita akvaariostani..( osa selvisi jopa vuosi-siivouksesta, vaikka kävin jopa kasvit tosi tarkkaan läpi munia etsiessäni..)..niin voiko pallokotiloiden sukupuolta jotenkin erottaa ? Ja asiasta kolmanteen: Liskoni ovat varmaan vihdoin oppineet syömään niitä pyörrematoja koska ne ovat vähentyneet huimasti ! Huomasin myös,että liskot vaeltavat "vaanien" pohjalla...=)
- Zuuls
tanja kirjoitti:
Niin ajattelinkin...mutta kun olen epätoivoisesti yrittänyt vähentää noita tavallisia kotiloita akvaariostani..( osa selvisi jopa vuosi-siivouksesta, vaikka kävin jopa kasvit tosi tarkkaan läpi munia etsiessäni..)..niin voiko pallokotiloiden sukupuolta jotenkin erottaa ? Ja asiasta kolmanteen: Liskoni ovat varmaan vihdoin oppineet syömään niitä pyörrematoja koska ne ovat vähentyneet huimasti ! Huomasin myös,että liskot vaeltavat "vaanien" pohjalla...=)
Ne syövät niitä, ehkä ei. Se riippuu paljon kuinka paljon kasveja on jne. kuinka hyvin ne huomaa. :)
Sinulla ilmeisesti tuli kasvejen mukana tms. näitä kotiloita jotka ovat aika sitkeä vaiva, mutta eikös näillä ole kokoa vähintään tularin pään verta? Silloin eivät haittaa paitsi, jos sinua haittaavat.
Melkein ainoa millä pääset niistä eroon varmasti ja lopullisesti olisi tuo aine joka tappaa ne, mutta silloin kannattaisi varmistaa, että tämä aine ei vahingoita sammakkoeläimiä, koska ainakin kotilot, äyriäiset ja ravut se tappaa, joten en mene sanomaan, että ei olisi vaaraa tulareilla. Raulio varmastikkin tietäisi tämän.
No tuo sukupuoltenerottaminen näillä pallokotiloilla taitaa olla about yhtä vaikeata, kuin tulareilla, jos ei vaikeampaakin, mutta siis tuota lisääntymistä on turha pelätä, jos et halua munia otat vaan sen ryppään irti lasista ja heität roskiin. Nämä vaativat tietyn ilmankosteuden jne, että voivat kehittyä ja roskiksessa sitä ei ole, joten et ole mitenkään e.rääkkääjä, jos näin teet.
Mitään ns. vuosisiivousta ei oikeastaan kyllä ole vaan joskus voi siivota paremmin, mutta mitään radikaalia kaikki pois ja koko bakteerikannantuhous metodia ei kannata siis alkaa tekemään.
Nuo tuliliskot "vaanivat" yleisesti pohjalla etsien ruokaa ahkerasti joka päivä. Ne ovat ahmatteja ja etsivät edes sitä yhtä toukkaa, joka olisi voinnut jäädä. :D
Hyvä, että tulareiden kanssa menee hyvin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713358
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541889Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471829Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591734- 771604
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3441558Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811399The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581152
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251145