Papillon/Phalene

koirafani_

Mietimme koiran hankintaa ja miellyttävin rotu tähän mennessä on ollut perhoskoira eli papillon tai phalene. Haluaisin vain tietää että onko turkinhoito vaativaa? Pitääkö lapsista? Voiko harrastaa agilityä, tokoa yms.? Sopeutuuko toisten koirien kanssa? Onko kovin haukkuherkkä? Pureeko? Kiitos jos vastaatte!😊🐶

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Papillon_phalene

      Aivan mahtava rotu ja meillä onkin 2 v phalene ja 4 v papillon. Turkin hoito on oikeasti todella helppoa ja kerran viikkoon on riittänyt hyvin. Meillä ainakin rakastetaan kaikkia ihmisiä oli sitte lapsi, tai vanhus sekä jotain siltä väliltä. Harrastuksiinhan nämä sopii todella hyvin ja omat koirani ainakin ovat tosi innokkaasti työskentelemässä ihmisen kanssa ja olemmekin harrastaneet vaikka mitä sekä kaikkea tehdään innolla. Toisiin koiriin sutauuinn on todella paljon kiinni sosiaalistamisesta joka täytyy tehdä kunnolla, mutta tietysti tulevat toimeen kun on kunnon sosiaalisuus ja koulutus. Meillä ainakin vahtii pihaa siis ulkona ollessaan, mutta eivät hauku turhaan ja sisällä vaativat jos joku on tulossa. Ei ne turhaan räkytä, mutta varmasti saa väärin kohtelemalla turhaan räkyttäjän kuin myös purevan, mutta ainakaan meillä ei purra muuten kuin jos ne leikkii keskenään. Perhoset on myös liikunnallisia ja jakavat ulkoilla pitkään ja tarvitsevat myös tekemistä vilkkaana ja älykkäitä. Aivan mahtava rotu oikeassa paikassa oikein kohdeltava.

      • 21618

        Aikalailla samansuuntaisia kokemuksia noista. Itselläni ei ole, mutta mitä noihin oman koiran kanssa tutustuttu niin aika fiksuilta ja sosiaalisilta tuntuvat. Usein niitä näkee samalla omistajalla useamman, ovat siis aikalailla laumakoiria. Jos on yksin ihmisensä kanssa, joka vielä paljon poissa kotoa, niin saattaa kehittyä ongelmakäytöstä. Kannattaa ehkä harkita samalla kertaa ottaa kaksi. Haukkuherkähköjähän nuo on, ainakin toisia koirakoita näyttävät tervehtivän konsertoiden. Ääni ei ole häiritsevän kova, ainakaan noilla mitä tunnen.


    • Papilloni

      Minulla on papillon uros. Parasta A-luokka. On helppohoitoinen.
      Suihkutan lenkin jälkeen alustan ja tassut puhtaaksi hiekasta.
      Ei tarvitse kammata eikä muutenkaan puunata.

      Koira tykkää kertoa haukahtelemalla, jos on innoissaan. Mutta toisaalta naapurin aidan takana olevat tutut, haukkuvat koirat osaa hyvin jättää huomiotta.

      Hyvä ja tarkka vahtikoira. Ilmoittaa iloisesti kun oman pihan aidan taakse tulee joku vieras.

      Lenkillä osaa käyttäytyä hyvin. Joskus tosin kun tulee idiootti rotikka tai sakasanpaimenkoira vastaan, niin osaa kyllä koiran kielellä näyttää keskaria.
      Se tekee sen vielä tyylikkäästi.

      Papillonin kanssa täytyy sitoutua enemmän kuin muiden. Sen pitä päästä mukaan
      autoon, veneeseen, lenkille, metsään. Mutta ainakin minun koira ei stressaannu
      yksinolostakaan työpäivän aikana se luottaa ja tietää, että sitä ei jätetä.

      Papillonia pidetään yhtenä älykkäimmistä roduista. Ainakin minulla tämä näyttä pitävän paikkansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4410
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      146
      4160
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      123
      3752
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2384
    Aihe