Mietimme koiran hankintaa ja miellyttävin rotu tähän mennessä on ollut perhoskoira eli papillon tai phalene. Haluaisin vain tietää että onko turkinhoito vaativaa? Pitääkö lapsista? Voiko harrastaa agilityä, tokoa yms.? Sopeutuuko toisten koirien kanssa? Onko kovin haukkuherkkä? Pureeko? Kiitos jos vastaatte!😊🐶
Papillon/Phalene
3
141
Vastaukset
- Papillon_phalene
Aivan mahtava rotu ja meillä onkin 2 v phalene ja 4 v papillon. Turkin hoito on oikeasti todella helppoa ja kerran viikkoon on riittänyt hyvin. Meillä ainakin rakastetaan kaikkia ihmisiä oli sitte lapsi, tai vanhus sekä jotain siltä väliltä. Harrastuksiinhan nämä sopii todella hyvin ja omat koirani ainakin ovat tosi innokkaasti työskentelemässä ihmisen kanssa ja olemmekin harrastaneet vaikka mitä sekä kaikkea tehdään innolla. Toisiin koiriin sutauuinn on todella paljon kiinni sosiaalistamisesta joka täytyy tehdä kunnolla, mutta tietysti tulevat toimeen kun on kunnon sosiaalisuus ja koulutus. Meillä ainakin vahtii pihaa siis ulkona ollessaan, mutta eivät hauku turhaan ja sisällä vaativat jos joku on tulossa. Ei ne turhaan räkytä, mutta varmasti saa väärin kohtelemalla turhaan räkyttäjän kuin myös purevan, mutta ainakaan meillä ei purra muuten kuin jos ne leikkii keskenään. Perhoset on myös liikunnallisia ja jakavat ulkoilla pitkään ja tarvitsevat myös tekemistä vilkkaana ja älykkäitä. Aivan mahtava rotu oikeassa paikassa oikein kohdeltava.
- 21618
Aikalailla samansuuntaisia kokemuksia noista. Itselläni ei ole, mutta mitä noihin oman koiran kanssa tutustuttu niin aika fiksuilta ja sosiaalisilta tuntuvat. Usein niitä näkee samalla omistajalla useamman, ovat siis aikalailla laumakoiria. Jos on yksin ihmisensä kanssa, joka vielä paljon poissa kotoa, niin saattaa kehittyä ongelmakäytöstä. Kannattaa ehkä harkita samalla kertaa ottaa kaksi. Haukkuherkähköjähän nuo on, ainakin toisia koirakoita näyttävät tervehtivän konsertoiden. Ääni ei ole häiritsevän kova, ainakaan noilla mitä tunnen.
- Papilloni
Minulla on papillon uros. Parasta A-luokka. On helppohoitoinen.
Suihkutan lenkin jälkeen alustan ja tassut puhtaaksi hiekasta.
Ei tarvitse kammata eikä muutenkaan puunata.
Koira tykkää kertoa haukahtelemalla, jos on innoissaan. Mutta toisaalta naapurin aidan takana olevat tutut, haukkuvat koirat osaa hyvin jättää huomiotta.
Hyvä ja tarkka vahtikoira. Ilmoittaa iloisesti kun oman pihan aidan taakse tulee joku vieras.
Lenkillä osaa käyttäytyä hyvin. Joskus tosin kun tulee idiootti rotikka tai sakasanpaimenkoira vastaan, niin osaa kyllä koiran kielellä näyttää keskaria.
Se tekee sen vielä tyylikkäästi.
Papillonin kanssa täytyy sitoutua enemmän kuin muiden. Sen pitä päästä mukaan
autoon, veneeseen, lenkille, metsään. Mutta ainakin minun koira ei stressaannu
yksinolostakaan työpäivän aikana se luottaa ja tietää, että sitä ei jätetä.
Papillonia pidetään yhtenä älykkäimmistä roduista. Ainakin minulla tämä näyttä pitävän paikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917465- 373967
- 453510
- 2352803
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402652- 452482
- 1322401
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292279Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202228- 451972