Kissanpentuni on 3viikkoo vanha ja takajalat eivät liiku. Kädet ovat vahvat ja se pystyy nostamaan itteensä niillä. Pentu raahaa itteensä. Onko se halvaantunut? Emo Kissa oli paritellut veljen kanssa (ei ole meidän syy, otimme sen kasvattajalta kun hän tarvitsi apua koska hänellä on liikaa kissoja ja kertoi että tämä kissa on raskaana veljensä kanssa ja me tietenkin tulimme apuun)
Tarvitsen apua kissanpennun kanssa!
16
283
Vastaukset
- eläinlääkäriltäapuja
Voi olla pahastikkin jo monessa sukupolvessa sukusiittonen.
Sinuna soittasin el, ja kysyisin hältä,veisin näyttääkkin jos epäilys ettei ole normaali.Siellä neuvovat miten toimia, ja mitä tehdä pennun kanssa.
Jos emo on teillä,leikkuuta se, niin säästyt epämuodustuneilta pennuilta ongelmineen . - 1813
Otitte 3 viikkoa vanhan kissanpennun?
- teeilmoitus
Tee HETI ilmoitus siitä paikasta eläinsuojelijalle, mistä kissan otit! Kissojen villi lisääntyminen on väärin, ne on leikattava, jos yhdessä elävät! Mitä mahtaa niitten muukin hoito lolla??
- ilmoitusheti
Pentu lääkäriin ja ilmoitus paikasta eläinsuojeluun, HETI! Kukaan täysjärkinen kasvattaja ei anna kissapopulaationsa levitä että niitä on liikaa, eikä anna pois 3 viikkoista pentua sen takia.
- 1040å
Eikä kukaan täysjärkinen myös ota 3-viikkoista kissanpentua.
Ilmoita eläinsuojeluun kukaan ei täysjärkinen ota 3 viikkoista kissanpentua ja ilmoita eläinlääkärille niin ne kattoo sitä kissanpentua
- apuakissoille
Kissanpennun luovutusikä on 12 viikkoa! Tuo pitäisi jo jokaisen tietää!!
Kannatan myös,että teet kissan alkuperäisestä kodista ilmoituksen!- njetnopenoei
Ei ole. Kissanpennuilla ei ole mitään yleistä luovutusikää.
- vastuutonta
njetnopenoei kirjoitti:
Ei ole. Kissanpennuilla ei ole mitään yleistä luovutusikää.
Mitähän mielipiteesi kertoo sinusta?
Oikeasti kissoilla kyllä on luovutusikä, se on 12 viikkoa. - njetnopenoei
vastuutonta kirjoitti:
Mitähän mielipiteesi kertoo sinusta?
Oikeasti kissoilla kyllä on luovutusikä, se on 12 viikkoa.Kyseessä ei ole mielipide vaan fakta. Kissoilla ei ole mitään yleistä luovutusikää. Kuka mielestäsi sellaisen on asettanut ja mihin se on kirjattu?
- kesämirritys
oli tai ei yleistä luovutusikää, niin 3- viikkoinen ON LIIAN NUORI elämään ilman emoa. Takapään heikotus voi johtua jo ravinnon puutteestakin! eihän sen ikäinen syö eikä sulata muuta kuin emon maitoa ( tai maidonvastiketta). Hae se kissan emokin hoitoosi ja leikkuuta, kuten monet ovat kehoittaneet.
- omanapatärkeikö
Vaan välinpitämättmät ihmiset myy,tai ostaa alaikäisen pennun.Silloin ei ajatella kissan etua,vaan omaa etua.
Eläinrakas ihminen ei osa liian nuorta pentua,itsekeskeinen jaitserakas ihminen ottaa muuta viikkoisenkin.
http://yle.fi/uutiset/tarkista_kissapennun_ika_ennen_kuin_otat_sen/7775667- eirääkätäpentua
Emo opettaa lapselleen monia tärkeitä asioita, peseytymisestä lähtien! On erittäin tärkeää, että pentu saa olla emonsa kanssa 12 viikkoa, jo ravinnonkin vuoksi!!
- kuristus
Kyllähän tämän on pakko olla provojuttu. Ei kai kukaan normaalilla järjellä varustettu laittaisi tällaista eetteriin. Kissanpentua ei oteta 3 viikkoa vanhana. Silloin on hädin tuskin selvinnyt silmät auki, ja ei todellakaan voi tietää raahaako eturaajoillaan itseään vai toimiiko takaraajat. Ja kasvattaja, jolla mukamas pääsi sisarukset parittelemaan, että heitä on mukamas pakko auttaa. Ei ole pakko. Voi tehdä ilmoituksen kissaliittoon ja eläinsuojeluun.
Tällaisissa tapauksissa olisi hienoa, jos palstan seriffi toimisi, ja tekisi ilmoitusta eläinsuojeluun selkeistä eläinsuojelurikkomuksista, kuten esimerkiksi 3 viikon ikäisestä pennusta. Kun seriffi kuitenkin saa varmaan IP-osoitteet käyttöönsä.
Ainakin jos tekee ilmoituksia/rikosilmoituksia, he saa. - Nsksskksks
RAUHOTTUKAA! Kissani siis synnytti tuon pennun!
- kukkapipo
Onko kissanpentu alkanut liikkumaan paremmin,vai miten kävi? Meillä on nyt noin 3-kk vanha pentu, jolla on vaikeuksia kävelyssä ja tasapainossa, ei esim.juokse tai hypi tuoleille,kuten terve pentu. Seuraillaan tässä vielä,eteneekö oireet pahempaan vai parempaan suuntaan, ja pähkäillään,mistä ihmeestä on kyse, ei ole vielä meikäläisen 50 kissallisen vuoden aikana toista samanlaista tapausta sattunut eteen. Pentu on siis koko ikänsä liikkunut huonosti, oli syntyessään hyvin pieni ja heiveröinen, joten epäilen, että on jotenkin jo ennen syntymää tai synnytyksessä vammautunut. Syö hyvin, on oppinut hiekkalaatikolle ja on normaalin pirteä, joten ihan vähässä kummassa en mene lopetuttamaan, kun ei näytä olevan kipeä eikä kärsi tilastaan. Kyseessä on oman kissan pentu, joten alusat astion voinitia seurattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251734
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331028