Eläkeputki

Olen maaliskuussa täyttänyt 57 vuotta ja työpaikallani on vähennystarve (valtion virasto). Mikä on alin ikä, jolloin pääsisin eläkeputkeen? Jos jään työttömäksi esim. kahden vuoden kuluttua ja saan 500 päivää ansiosidonnaista päivärahaa, niin ehdin täyttämään 61 vuotta, ennenkuin toinen 500 päivää alkaa. Onko siis 59 vuotta täytettyäni ja jäätyäni työttömäksi, mahdollisuus jatkaa eläkeputkeen?
75160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos joudut työttömäksi 59 v ja1 kk ikäisenä pääset lisäpäiville tämän hetken lakipykälien mukaan, kun anssi loppuu.
500 pv ansiosidonnaisen lusimiseen menee 2v ja 1kk.

Äänestä

500 päivän ansiosidonnainen kestää 1 vuoden ja 11 kuukautta!!!!

Äänestä

Moni vaan ei saa itse valita missä iässä irtisanotaan, saattaa olla puolikin vuotta puuttua putken ikärajasta tai vuosi ja työantaja potkaisee pihalle ja nuoremmat saa jäädä, näin Suomessa.

Äänestä
  • Näinhän se on. Löysässä hirressä roikutaan.....

    Äänestä

  • jaksaako kirjoitti:

    Näinhän se on. Löysässä hirressä roikutaan.....

    Eikös ikääntyneellä tule se kunnan velvoitetyöllistäminen kyseeseen? Siis heti ansiosidonnaisen päivärahaoikeuden päättymisen jälkeen alkaa puolen vuoden työssäolojakso, jota seuraa uusi ansiosidonnainen päivärahaoikeus kestäen seuraavan kahden vuoden ajan aina eläkeputkioikeuden täyttymiseen asti. Jollei sitten TE-keskus jollakin keplottelukonstilla, esim. ohjaamalla Kelan kuntoutuskurssille koeta jatkaa ansisidonnaisen päivärahakauden jatkumista eläkeputkioikeuden alakamiseen asti,

    Äänestä

  • Niin in Mutta eräs jäi työttömäksi 45 vuotiaana ja yhden kerran oli tuetussa työssä, mutta ansiosidonnaiselle ei päässyt , kun juuri silloin laki muuttui päivien nollaamiseksi puolesta vuodesta kahdeksaan kuukauteen . Nyt on sitten 64 vuotias ja eläke on 800 E/kk

    Äänestä

Jos ehdit täyttää täyttää 61 vuotta ennen kuin 500 päivän enimmäisaikansa täyttyy, sinulle voidaan maksaa 500 päivän lisäksi ansiopäivärahaa sen kalenterikuukauden loppuun, jolloin täytät 65 vuotta. Lisäksi tämän edellytyksenä on, että sinulla on työssäoloaikaa vähintään viisi vuotta viimeisen 20 vuoden aikana. 500 päivän enimmäisaika on noin 1 vuosi ja 11 kuukautta.

Tämä sääntö koskee vuonna 1957 ja sen jälkeen syntyneitä. Lisätietoa omasta tilanteestasi saat omasta työttömyyskassasta tai alla olevasta linkistä, joka vie Työttömyyskassojen yhteisjärjestön TYJ:n kotisivulle.

http://www.tyj.fi/fin/ansiopaivaraha/paivarahan_kesto/lisapaivat_ikaantyville/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaksaako kirjoitti:

Olen maaliskuussa täyttänyt 57 vuotta ja työpaikallani on vähennystarve (valtion virasto). Mikä on alin ikä, jolloin pääsisin eläkeputkeen? Jos jään työttömäksi esim. kahden vuoden kuluttua ja saan 500 päivää ansiosidonnaista päivärahaa, niin ehdin täyttämään 61 vuotta, ennenkuin toinen 500 päivää alkaa. Onko siis 59 vuotta täytettyäni ja jäätyäni työttömäksi, mahdollisuus jatkaa eläkeputkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu