kyllä kelepaa ajella

saa mennä mihin maahan ja maanosaan vaan
eipä löyvy komiampaa maisemaa kuin Raudaskylä-Nivala-Maliskylä-Haapajärvi
alue juhannusviikolla
on se niin uskomatonta että just täälä on tämmönen luonto
maa ja taivas on yhtä aurinko kimaltaa ja kaikki on kuin kultaa vaan

ja nyt vielä uuet tiet
maltetaan hidastellakin vähäsen
36600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Komiat on maisemat karvoskylän koulun ympäristössä, käyppa nauttimassa. Kuka kurja antoi luvan tuollaiseen maiseman raiskaukseen?

Äänestä

Oon nähäny parempiaki maisemia. Peltua ja mettää piisaa muuallakin. Nivalassa pikkuset purot ja järven tapanen, ei laaksoa ei kukkulaa. Lauta mikä lauta. Mutta katteleehan nuita nivalan maisemiakin paremman puutteessa.

Äänestä

on se vaan tuommonen viljelty lakeus ,kymmeniä kilometrejä
kohti horisonttia
jota hoidetaan kaikkinan vuojenaikoina. se on upea.

Äänestä

Ja ihmisillä on vielä hyvä (mutta vähän kieroutunut) huumorintaju. Kehuvat näitä maisemia.

Äänestä

Joo, en ymmärrä kans tätä huumoria. Taitaa oikeasti olla aloittajan juttu ihan tarkoituksella tehty paikallisten hoopojen vitsi :) Eihän kukaan tosissaan tuollaisia kirjoittele? Eihän kirjoittele?
Tai jos maailman reuna päättyy nivalaisilla Karvoskylälle, niin toki tuollainen kirjoittelu on ok. Sitten tuollainen pitää ja täytyykin ymmärtää.
Tasaista seutua, vedet sotketaan paskalla kun kaksi avoviemäriä menee kylän läpi ja ilmasto saastutetaan paskanhajulla, hajulla, jollaista et takuulla koe missään muualla.
Onneksi auringolle ette voi mitään. Hyvä että se pysyy koskemattomana ja sotkematta!!!
Kertokaa, missä kohtaa tulee se komeus, autuus ja ihanuus. En kyllä hoksaa vaikka oon ajanut seudun ristiin rastiin!!

Äänestä

Kyllä kesäaikana on kaunista. Voi luoja tätä negatiivisuuden määrää täällä palstalla... sydäntä puristaa, kun erehtyy lukemaan. KAIKKI pitää haukkua ja latistaa. Nivalassa on niin moni asia hyvin.

Äänestä

Oletko koskaan käynyt Raudaskylää kauempana. Suomessa on upeita paikkoja. Valitettavasti Nivalan maisemat ovat sieltä häntäpäästä.

Äänestä
  • Joet ja järvi täynnä haisevaa lehemänpaskaa ja siankusta . Ihmiset läskejä hikisiä urpoja . Karmeeta katella . Sianpersettä syyään ja lehemänjätettä jauhelihassa ja rillimakkaras . Ja ry😄 llä jumala siunaa

    Äänestä

  • Parasta Nivalassa on se, että se on lähellä Ylivieskaa! Älkää aina valittako.

    Äänestä

oottako te muutamat sokeita ,kun ette huomaa upeaa maisemaa ympärillänne?
kyllä Nivalan alue on valtakunnallisesti mekittävä kokonaisuus
ja muutenkin kuuluu olevan hyvä kaupunki.

Äänestä
  • Nivala on meluisa pieni kyläpahanen. Peltua ja mehtää piisaa muuallakin. Nivala on valtakunnallisesti merkittävä vain nivalalaisten mielestä. Nivalalaisilla on vaan nivalalasit, päässä eivätkä siksi ymmärrä että muualla voi olla vielä paremmat maisemat. Oletko koskaan käynyt muualla ja oikeasti katsonut maisemia?Lähialueilla on samanlaista kun nivalassa, eli pohjoispohjanmaan tasaista ja lisää tasaista maata. Mitään muuta ei näy kun mehtää tai peltua. Olis edes edes kukkulaa jossain.
    Ihmiset eivät tule lomalle nivalaan ihailemaan maisemia, eli peltoja ja mehtää, ne menee jonnekkin muualle.

    Äänestä

kyllä se on kulttuurimaisemaa tuo Nivalan haapajärven seutu eikä mitään pusikkua

Äänestä

Oon käynyt kerran Maliskylällä.

Äänestä

Peltomaisemat on aina rumia ja mielikuvitukseltaa köyhää katseltavaa. Ennemmin katsoisin vankkoja honkia ja mäkisiä maisemia. Niitä ei löydy täältä meren jättömaalta...

Äänestä
  • Muutama mäki tai tunturi ei tosiaan olisi pahitteeksi täällä pohjoispohjanmaallakaan. Olis talvella edes pulkkamäki. Mäkisessä maastossa näkee yleensä paremmin kuin tasamaalla kunhan nousee mäen päälle, täällä pitää nousta torniin tai kerrostalon päälle, muuten ei näe muuta kuin korkeintaan pellon vastalaitaan asti.
    Taitavat nivalalaiset ihailla juuri jotain tunturimaisemaa vastaavaa minikoossa, eli peltoaukeaa matalan jokilaakson molemmin puolin, missä pääsee näkemään satojen metrien ellei jopa kilometrin päähän. Voihan se näyttääkin komealta maisemalta. Onhan nivalassa sentään järvikin, mutta liian kaukana keskustasta maisemallisesti. Malisjoki on vaan isompi oja, eikä siitäkään paljoa maisemallista arvoa tule.

    Äänestä

Paskalla ja "Hituralla" sotkettu järvi ja paskalla sotkettu avoviemäri muovipusseilla höystettynä nimeltä Malisjoki. Eihän tällaista ajattelua ja ihailua VOI olla kun Nivalassa.

Äänestä
  • Nimenommaan näin . Ei pahasempaa löydy ku nivala . Sontajoet padottuna ja kusiallas kylällä . Ja ym....

    Äänestä

kyllä se paskanhaju seisoo sielä mäkisemmissä pusikoissa missä ei puhalla ne nivalan lakeuksien avarat tuulet

Äänestä
  • Nivalan alkuasukkaille tiedoksi; paskanhaju ja maisema eivät ole sidoksissa toisiinsa.

    Äänestä

kaikki on yhteyvessä kaikkeen täss maailmas.
mutta olipa taas suorastaan mystiset maisemat tänään
epätodelliset
ei missään maailmassa ole näin vihreää kuin suomessa ja nivalassa

Äänestä
  • Juu, ei puutu kun noidat luutien selässä lentelemässä, mystiikkaa kerrakseen. Olis tosi epätodellista. Nykyään lennellään peltilehmillä sun muilla vehkeillä kadun pinnassa, ja se on vaan tylsän todellista.

    Sehän on hyvä että ihmiset tykkää kotomaisemista, muutenhan kaikki muuttais pian pois nivalasta katsomaan samanlaista maisemaa muualla.

    Äänestä

sensiitäsaa veronmaksaja,paskanhajun kuntuet maataloutta,jussikerää mansikat meille jäävain paskanhaju

Äänestä

Minkä sille voi kun johonkin paikkaan rakastuu?

Äänestä
  • Kyllä ne oikeesti on aika tylsiä maisemia,niinku jotain pannukakkua myöten ajas.

    Äänestä

  • Ei se johonkin paikkaan rakastuminen ole sen kummempaa kuin saman paikan vihaaminenkaan, kolikolla on aina kaksi puolta, joskus useampikin. Moni muuttaa lappiin vain maisemien takia. Kuinka moni muuttaa nivalaan samasta syystä?

    En siis vihaa nivalan maisemia, ne ovat samanlaiset kuin muuallakin lähialueilla, mutta ei nämä nivalan maisemat kovin ihmeellisiä kyllä ole. Keskisuomessa ja pirkanmaalla tampereen seudullakin on komeammat maisemat, lapin maisemista puhumattakaan. Etelämmässä puutkin ovat isompia, eli komiampia. Lapissa vuorostaan on tunturia ja aavaa, nivalassa ei ole kumpiakaan, vain peltoa ja metsää.

    Äänestä

  • Makkaratietä maliskylälle ja siitä sarjankylälle . Jopa on makiat maisemat . Heh ..heh

    Äänestä

  • Makkaratieltä voi karvoskylän koululla. Onpa raiskattu rumasti . Kenenkähän päätöksellä ? Lähentelee ympäristörikosta

    Äänestä

Komiat on maisemat.

Äänestä
  • Kävitkö kaukanakin ihailemassa maisemia?
    Mihin ilimansuuntaan pitäs nivalasta lähteä jotta näkys komiat maisemat?

    Äänestä

  • Pihtiputtaalle . Siitä siniselle tielle . Ankiat on nivalan maisemat. Kahupellot ja pajukot . Sontajoki halkoo kahupeltoja ja lehemänpaska haissee

    Äänestä

Lakeus on upeinta mitä voi olla.
Muukin on kaunista ,mutta ehdoton ykkösluontoelämys on lakeus ja suuri sellainen.
Näkee kauas .

Äänestä

Ruma paikka niin kuin naisetki maanmyötä samanlaisia lattaperseitä jossa ei laaksoa ei kukkulaa vaan Pidisjärven vesikin Hituran raiskaamaa.

Äänestä

Niinhän se on että lähti täältä mihin suuntaan tahansa niin aina maisemat paranee.

Äänestä

On totta, naisetki lattaperseitä. Ja missä ne komiat naiset sitte on? Viikonloput baareissa. Mutta missä viikot?
Tiedän muutaman oikeesti nätin ja muodokkaan naisen mutta hänen päivät menee somessa ja viikonloput baarissa sikaillen.
Some ja viinaorjia kaikki.
Kertokaa rehellisesti, että mikä täällä ois kaunista!??

Äänestä

Mutta miehet on kommeita! Voi hyvänen aika, mikään ei voita paikallista työn aateloimaa lihaskimppua, jonka ihon ulkoilma on parkinnut kuin Clint Eastwoodin.
Miehet on ku filimistä, vaan ei mitään pellejä.

Äänestä

Muista maisemista puheenollen, niin on upeaa sadonkorjuun aikaan taas Nivalan lakeuksilla, että täytyy tienposkeen pysähtyä ihailemaan, vaikka ohi pitäs mennä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juhannusviikkona kirjoitti:

saa mennä mihin maahan ja maanosaan vaan
eipä löyvy komiampaa maisemaa kuin Raudaskylä-Nivala-Maliskylä-Haapajärvi
alue juhannusviikolla
on se niin uskomatonta että just täälä on tämmönen luonto
maa ja taivas on yhtä aurinko kimaltaa ja kaikki on kuin kultaa vaan

ja nyt vielä uuet tiet
maltetaan hidastellakin vähäsen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu