Baddingin fanituotteet työllistävät kesäksi – Someron kuuluisin nähtävyys aukeaa jälleen
Someron Yrittäjät vuokrasivat kioskin ja tontin Somerjoen perikunnalta vuonna 1997. Alussa kioski oli avoinna joka päivä, nykyään viikonloppuisin.
Someron Yrittäjien puheenjohtajan Janne Tolvin mukaan Yrittäjät saivat kioskin kunnostamiseen alkuvaiheessa EU-rahaa. Tänään kunnan tuki on elinehto kioskin auki pysymiselle.
− Kunta tukee kioskin ylläpitoa osallistumalla kesätyöntekijän palkkaukseen. Töitä riittää yhdelle kesäihmiselle kahdeksaksi viikonlopuksi. Vuodessa kioskilla poikkeaa 2 000–3 000 kävijää, ja kioskin tuotto käytetään sen kunnostamiseen, sanoo Tolvi.
Täksi kesäksi on talkoilla saatu parkkipaikka kuntoon, johon pääsee linja-autolla. Kesällä Somerolle tulevat turistiryhmät kierrätetäänkin kioskin kautta.
Perinteisten virvokkeiden ohella kioskilla myydään erilaisia Rauli Badding Somerjoen fanituotteita kuten paitoja, pinssejä, kirjoja ja kortteja. Someron Yrittäjien puheenjohtajan Janne Tolvin mukaan kauppa käy kohtuullisen hyvin.
Paratiisi-kioski sijaitsee noin yhdeksän kilometrin päässä Someron keskustasta. Sijainnista johtuen kioskiin on murtauduttu useasti kuluneen kahdenkymmenen vuoden aikana. Tolvin mukaan rahallisesti varkaat eivät ole hyötyneet murroistaan mitään.
Paratiisi-kioski on auki tänä kesänä 23.6 – 7.8. välisenä aikana. Aukioloajat ovat perjantaisin 12−17, lauantaisin 9−16 ja sunnuntaisin 12−18.
Someron kuuluisin nähtävyys aukeaa jälleen
baddingkiosk
3
180
Vastaukset 3
- fossalainen
Missä päin tämä kuuluisin nähtävyys on. Onko tuosta apsillta vai mikä toi nykyään on vestosta pitkä matka sinne?
- ihmeessä
on noin kymmenen kilometriä aukiolo ei oo tietoa vielä ???
- parkissa
Se on nyt kiini, mutta verkaseen siellä on kävijöitä vieläkin parkissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081285
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726- 70666
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129654- 67616
- 53597
- 55545
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93463Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20460- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?114449Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
- 51435
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e82427Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het30419- 52403
- 42400